Jump to content

to samo po raz n-ty... co polecacie XSI czy Maya


kru

Recommended Posts

...ale tym razem pod katem API

 

kwestia jest taka ze stoje przed zadaniem napisania czegos co by wspomagalo animacje postaci z uwzglednieniem fizyki, i jeszcze teraz moge wybrac software... pozniej juz nie... :/

 

mayke znam bo uzywalem do zabawy z 3D wiec jest mi niejako blizsza, do XSI podchodzilem 2 razy, ale nie moge sie przebic nawet przez interface uzytkownika. Skolei struktura sceny wydaje mi sie bardziej logiczna w XSI.

No i dokumentacja - niby w obu przypadkach jest calkiem niezly help, trudno jednak poza tym znalezc cos bardziej zaawansowanego co by wyczerpywalo temat (przynajmniej jesli chodzi o maye to jak do tej pory nie znalazlem). Z xsi nawet jeszcze nie szukalem...

 

macie moze doswiadczenie z API tych aplikacji? ktore jest bardziej przyjazne dla programisty? (szegolnie jesli chodzi wlasnie o interesujace mnie zagadnienia animacji...)

 

Nawet jakies dobre forum bylo by w tym przypadku duzym plusem!

 

 

(i nie chodzi mi o skrypty w melu czy pythonie, ale o C++ )

 

 

pozdr

 

kru

Link to comment
Share on other sites

Wiele zależy, co tak naprawdę chcesz zrobić. Mówiąc najprościej, Maya została napisana tak, żeby być rajem dla programistów - tyle że było to +10 lat temu. Maya API, jej interface w Pythonie i cały MEL, świetnie się nadają do pisania skomplikowanych narzędzi, które wchodzą w interakcję ze sceną. Tyle, że jak mówię, sam model programowania niewiele ma wspólnego z elegancją nowoczesnych API i wcale się nie zmienił od swych początków. Alias a teraz Autodesk tak się boją, żeby nie zmieniać niczego w istniejącej biosferze, że nawet Python w Mai jest kopią MELa i nie wprowadza żadnych udogodnień.

 

XSI ma świetnie zaprojektowane, obiektowe API, ale tak naprawdę jest dużo bardziej ograniczające. Sama architektura nie pozwala Ci zrobić wielu rzeczy. Może coś się zmienia w tej chwili (+ XSI 6.0). No i z nowym ICE'em w XSI 7.0 mogłoby Ci być łatwiej, tyle że nie wiem (nikt nie wie ;) ) jaki będzie dostęp do tej technologii spod SDK.

 

w Houdinim większość tych rzeczy dostajesz na free w samej architekturze programu. Są banalnie łatwe w porównaniu z Mayą czy XSI. CHOPsy dostępne tu od 10 lat, pozwalają Ci wziąć dowolną animację i miksować ją (na podstawie skomplikowanych reguł a nie po prostu blending) z fizyką, czy dodawać seconadry motion z jakiejś symulacji do animacji ręcznej...

Houdini ma też bardzo dobrze napisane, obiektowe HDK.

 

EDIT: Tak gwoli formalności: w HDK możesz napisać nawet własna aplikację, która będzie działać niezależnie tak długo, jak będzie widzieć licencję Houdiniego.

Edited by SYmek
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy