Jump to content

Patenty


marcin wuu

Recommended Posts

W Stanach Zjednoczonych właśnie wydano wyrok w sprawie Bilskiego - jeśli dobrze rozumiem była to sprawa o opatentowanie metody biznesowej - nic ciekawego dla przeciętnego komputerowego grafika prawda? ale okazuje się że tym wyrokiem za jednym zamachem sąd uchylił wszystkie (czy raczej większość) patenty na wynalazki "niematerialne" w tym, co dla nas najważniejsze, na oprogramowanie - Przypuszczam że Apple i Microsoft ogłoszą dzień żałoby w firmach... Prawnicy żerujący na procesach patentowych podnieśli już wrzask, cytuję z pamięci "w czasie kiedy nasz naród znajduje się na krawędzi największego kryzysu w historii sąd jedną decyzją pozbawił amerykańskich przedsiębiorców miliardów dolarów (...) można tą decyzję określić jako głupią". Pozostaje tylko zaśpiewać "Alleluja, chwalmy pana" :)

 

Tutaj link do wątku na cgtalk - http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=59&t=690915

 

w tym wątku znajdziecie sporo odnośników do komentarzy z blogów prawników, prasy itp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

przeczytajcie dokładnie wypowiedzi prawników - część patentów na oprogramowanie to właśnie są tylko idee - i ta część patentów automatycznie upada na zasadzie amerykańskiego precedesu. Oczywiście czy stare patenty pozostaną w mocy czy nie to już będzie kwestia osobna i pewnie ustalana przez sądy indywidualnie, ale opatentowanie programu w tej chwili stanie się dużo bardziej skomplikowane. Jest tam jakiś haczyk na zasadzie że patent musi wywoływać jakiś proces czy coś w tym stylu - jest to na tyle mętne że jeszcze nic nie jest na 100% pewne. Niemniej jednak wszyscy do tej pory cytowani prawnicy są zgodni do tego że częś softwareowych patentów (jak dwuklik, czy niedawny wyskok apple z opatentowaniem drag'n'drop) stanie się nieważna.

Link to comment
Share on other sites

no dwuklik się zgadza bo to tylko idea, ale całe algorytmy (czy też ważne ich części) w sensie programu nadal będą chronione i o to naprawdę chodzi. Nikt nie będzie sobie mógł wykroić części programu bo na to nadal będzie istniała ochrona.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy