Skocz do zawartości

WIP: Gladius


ZjedzKota

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników tego forum :)

Ostatnio pojawiła mi się możliwość sprzedaży kilku moich modeli - głównie chodzi o broń białą. Limit fejsów wynosi 500. Gladius którego wam właśnie prezentuję (patrz: załączniki) ma ich 428 więc się mieszczę. Mam jednak kilka problemów i pytań, bo nigdy jeszcze nie tworzyłem modeli na potrzeby silnika graficznego jakiejś gry.

 

Tak więc pytanie 1 dotyczy mojej siatki, która zaprezentowana jest w załączniku r_02.jpg. Czy nadaje się ona do gry? Czy nie jest zbyt nie regularna? Słyszałem też gdzieś że na potrzeby gier trzeba tworzyć z trójkątów, to prawda?

 

Drugie pytanie dotyczy załącznika o nazwie r_04.jpg na którym są widoczne fejsy klingi, których nie będzie widać - czy takie fejsy mogę usówać? A jeśli tak, to czy nie wystąpią później błędy, jeśli oddzielne elementy miecza nie będą miały pozamykanych brył?

 

Narazie tyle moich być może banalnych pytań. Zapewne nasunie mi się ich kilka w dalszym etapie produkcji. Z góry dziękuję wam za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

 

Przypomniało mi się jeszcze jedno pytanie, które nie daje mi spokoju. Jeśli korzystam z Blendera, i model wyeksportuję do pliku 3ds max, lub innego komercyjnego programu, to czy mogę taki plik sprzedać?

 

Pozdro

Edytowane przez ZjedzKota
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

hmm to wszystko zależy od tego do jakiej gry to ba być bo na przykład w Gothicu ilość poligonów jest kluczowa więc obiekty muszą być nie skromne ale przemyślane a ja też pracuje w Blenderze i bronie takiego typu jeśli mają iść np do moda to robie z najmniejszą ilością poli czyli max to 200 no ale jak powiedziałem to zależy jaka gra na jakim śliniku więc w ogóle było by lepiej żebyś robił te modele mieczy z mniejszą ilością poli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chyba mnie nie rozumiecie :P poly może być maksymalnie 500 więc jest ok, chodzi mi tylko o ewentualne problemy z nie pozamykanymi bryłami itp :) Interesuje mnie też kwestia sprzedaży plików 3ds max wyeksportowanych z blendera.

Może będzie łatwiej jeśli doradzicie mi jakiś silnik graficzny (w miarę tani), to będę testował sam - próbowałem nawet z silnikiem Gothica I, ale jest już nieco nieświeży, a mój komputer nie bardzo lubi sie ze Spacerem :P

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam ale zajmę glos;]

 

To, że limit masz 500 nie znaczy, że nie musisz optymalizować siatki. Masz za dużo niepotrzebnych podziałów, które nie wnoszą żadnego detalu do modelu. Lepiej zoptymalizować siatę i pobawić się detalem na texturze. Ogólna zasada to nie robić siatki z wieloboków ( więcej niż 4), choć są silniki które same optymalizują siatkę robiąc z wszystkiego trójkąty. Co do sprzedaży modeli to można w .obj wrzucić i gra muzyka. Pytanie tylko kto takie modele kupuje? Pytam bo sam jestem ciekaw;]

 

aaaaaaaaa jeszcze silnik.. ogre jest za free po co kupować? Z reszta silnik to nie jest 100 zł:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@graphic: dzięki za odpowiedź :) Co do ogre to nie jestem jakoś pewien, bo moje zdolności programistyczne nie wykraczają poza podstawy VB i php. A modele chce ode mnie kupic grupka wykształconych górników (chyba po AGH ale nie jestem pewien), którzy coś tam sobie tworzą amatorsko - robię to dla nich w ramach "eksperymentu", bo ani ja nie jestem trzy-de majster, ani pieniądze które dają nie są wielkie :P

 

PS: jeśli przerobię siatkę na trisy, to czy silnik dalej może mieć do mnie żal za nie domknięte bryły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie mialam do czynienia z dwoma silnikami - Ogre3d oraz Unity3d. Eksport obiektow do ogra byl dosc upierdliwy, Unity lykal fbx i byl przyjazniejszy. Ale za to bardziej skomplikowane programowanie bylo w nim niedorobione ze wzgledu na brak debuggera i pare innych rzeczy (nie moja dzialka w sumie ale programista duzo na to marudzil). Opierajac swoje nieduze doswiadczenie na tych dwoch silnikach:

- Nie ma potrzeby robic siatki w trojkatach bo silnik sam sobie to podzieli jak bedzie potrzebowal (ale fakt ze karty graficzne pracuja na trojkatach wiec w ktoryms momencie dzielenie nastapi).

- Otwarte obiekty nie byly problemem i sadze ze nie ma to zwiazku z tym czy siatka jest z trisow czy czegokolwiek innego.

Na trzecie pytanie niestety nie odpowiem bo modeli nie sprzedawalam. Na logike latwiej bedzie sprzedac bardziej uniwersalny format jakim jest na przyklad obj.

Popre jednak poprzednie wypowiedzi sugerujace optymalizacje siatki. Limit limitem ale jesli czegos nie widac to po co to liczyc/rysowac? 100 trisow zazwyczaj roznicy nie robi (zazwyczaj, bo to zalezy od tego na jakim silniku i platformie obiekt bedzie uzywany), ale chodzi tez o nawyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nieco wrazliwych miejscach lepiej pociac na trisy, bo czasami exporter potnie nie tak jak trzeba. nie spotkalem sie z problemami z otwartymi obiektami, a lepiej je robic bo czasami mozna zaoszczedzic trisow ( tak tak ! optymalizacja gora! [Tribute to Poraszek :( ] )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności