magdzik Posted November 18, 2009 Posted November 18, 2009 Witam, Przymierzam się do zakupu monitora, do tej pory pracowałem cały czas na jednym więc nie mam większego doświadczenia a chciałbym dowiedzieć się czy różnice między czasem reakcji 2ms a 5ms są zauważalne? Monitor głownie będzie służył mi do animacji.
Touch Posted November 18, 2009 Posted November 18, 2009 Dla ludzkiego oka są niezauważalne. Myślę, że większość nie zauważyłaby nawet różnicy przy czasie 8ms.
magdzik Posted November 18, 2009 Author Posted November 18, 2009 Skoro dla ludzkiego oka ta różnica nie jest zauważalna to jakie ma znaczenie czas reakcji? Mam dylemat między http://www.gvc.pl/iiyama-prolite-e2607wsb1-gwarancja-0-bad-pixel-p-137857.html i http://www.redcoon.pl/index.php/cmd/shop/a/ProductDetail/pid/B166984/cid/8225/refId/ceneo/ Ceny są podobne, parametry nieco lepsze w przypadku LG + tuner TV, ale za iiyamą przemawia czas reakcji 2ms. Na co się zdecydować?
avant.garde Posted November 18, 2009 Posted November 18, 2009 Hm, czas reakcji ma znaczenie czysto marketingowe (oczywiście w przypadku wartości rzędu 3ms, czyli tym konkretnym przypadku). Do tego nie sugerowałbym się czasem reakcji przy tak małej różnicy - nie ma jednolitego schematu narzucającego podawanie czasu reakcji matrycy. Musisz mieć świadomość, że czas reakcji koloru czerwonego będzie inny niż niebieskiego, a już zupełnie inny białego czy czarnego (oczywiście te różnice nie będą kolosalne - po prostu będą). Producenci zawsze podają to, co jest im najbardziej wygodne - parametr o najkorzystniejszej wartości. W przypadku tak małej różnicy mdz. tymi monitorami całkiem prawdopodobna jest sytuacja, że jeden monitor będzie przewyższał drugi reakcją koloru białego, a drugi np. jakimś konkretnym kolorem kolorem. Szczerze mówiąc, te monitory różnią się tak mało od siebie, że wybierałbym pod względem multimediów oraz czysto estetycznym. Jedyne istotne różnice to to, że LG ma minimalnie większe kąty patrzenia wertykalnego (różnica zaledwie 10st - to na plus, choć także różnica dyskutowalnie znikoma), jest większy (o 1" - zależy jaki wolisz), ma dużo większą jasność (o 100 cd/m2 - to zdecydowanie na minus), no i ma prawie 2 razy większy średni pobór mocy (również na minus - prawdopodobnie przez tak jarzącą jasność).
Touch Posted November 19, 2009 Posted November 19, 2009 Zastanów się do czego potrzebujesz monitora i czy aby na pewno tak dużego? Rozważ na jakim teraz pracujesz. 26-27" to już niezła kobyła. Czasy reakcji, kontrast (szczególnie podawany dynamiczny), to wszystko na dzień dzisiejszy marketing. Działa na psychikę, ale w rzeczywistości różnice są praktycznie niezauważalne. W LG dopłacasz za tuner TV. Potrzebujesz? Będziesz korzystał? Ty najlepiej powinieneś znać odpowiedź:) Pozdr
magdzik Posted November 19, 2009 Author Posted November 19, 2009 Tak zależy mi na dużym monitorze. Tuner z pewnością wykorzystam. Jasność... no to mi dało do myślenia gdyż zazwyczaj pracuję w ciemnych pomieszczeniach.
Alibaba Posted November 19, 2009 Posted November 19, 2009 Na Twoim miejscu dokopal bym sie w internecie do testow matryc uzytych w tych monitorach. Iiyama ma na ogol lepszy gamut kolorow. Kontrast tez powinienes sprawdzic, bo zaden monitor nie osiaga kontrastu 1:4000, wiec w obydwu modelach to marketingowy belkot. W praktyce z ledwoscia dociagaja do 1:900 (i jest to juz wartosc bardzo dobra). Te rady dotycza wyboru monitora przeznaczonego do jakis prac graficznych, bo pod gry czy internet jest to bez znaczenia. Jeszcze jedno, nie sugeruj sie za mocno katami patrzenia podawanymi przez producenta, jak masz okazje sprawdz je osobiscie. Monitory powyzej 26" czesto maja wade polegajaca na wachaniach koloru w okolicy rogow matrycy. Producenci zazwyczaj to ignoruja, a ta wada wlasciwie uniemozliwia jakas precyzyjniejsza korekte kolorow.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now