Skocz do zawartości

Mental Ray a Vray ?


gonzo71

Rekomendowane odpowiedzi

Troche mnie wymeczyl mental i zaczynam sie zastanawiac nad nauka Vraya.

Mialbym pytanie czy znajac mentala bedzie mi latwiej nauczyc sie vray-a, czy tam sa jakies pokrewienstwa?

Czy moge uzywac swiatel photometric przy vrayu i czy proces tworzenia materialow jest podobny?

 

Generalnie chodzi mi o to czy jest duzo roznic ?

 

 

Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Hej. Vray material i Arch&Design są praktycznie identyczne. Jest nawet skrypt który tłumaczy jeden na drugi. Jeżeli chodzi o światła, wydaje mi się że też nie ma znaczących różnic. W jednym i drugim silniku masz Daylight system działający praktycznie tak samo, w Vray lighcie też nie ma jakichś czarów, w sensie to samo możesz mieć w mentalu. To co dla mnie jest nie do przejścia ze względu na lenistwo, to silniki dla Primary i Secondary Bounces. Co bym nie robił, w moich rękach Vray jest zawsze znacznie wolniejszy i "bruniejszy" niż mental. Na szczęście jest dużo obrych książek o Vrayu, nie tylko o zupełnych podstawach ale i dla bardziej zaawansowanych, więc jeżeli tylko Ci się chce, na pewno się go w końcu nauczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ja zaczynałem vraya wydawał mi się z początku trudny ale z czasem bardziej go polubiłem niź mentala vray ma trochę więcej ustawień niż mental i fajne światełka np vraylight, vraysun,tworzenie materiałów opiera się na podobnej zasadzie jak w mentalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czytam wszedzie w necie, ze vray jest znacznie szybszy i znacznie latwiejszy niz mental i ze ma mniej ustawien. To jak to jest w koncu? Moze tak bylo kilka lat temu w poprzednich wersjach silnikow a teraz sie wszystko wyrownalo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gonzo, w znacznej mierze się wyrównało. Parę lat temu na przykład nie było monolitycznego materiału w mentalu, do różnych rzeczy ludzie używali różnych shaderów, zupełnie innego do szkła, innego do metalu itd. Teraz praktycznie wszystko możesz zrobić uzywając Arch&Design. Do SSS-a masz drugi materiał i w sumie tyle. Final Gathering też bardzo się zmienił w ostatnich latach, na korzyść. Nie mówię że mental jest szybszy czy wolniejszy. Z mojej perspektywy mental działa o wiele szybciej, w każdej sytuacji, ale Vray wypada niekorzystnie głównie dlatego, że za dobrze go nie znam.

 

Po jakości wizualek mentalowych i Vrayowych, a zwłaszcza ilości dobrych wizek po jednej i drugiej stronie można wnioskować że o wiele łatwiej opanować Vraya, ale mnie jakoś odstrasza ilością ustawień, które nie mają nic wspólnego z mentalowymi.

 

Gybym chciał robić wizki, wziąłbym się za Vraya, ale teraz mam już wogóle coraz mniej wspólnego z 3d, więc nie chce mi się ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyczytalem tez gdzie opinie, ze do interiorow lepiej vray a do exteriorow mental ale ile w tym prawdy to nie wiem.

 

to jeszcze dodam, ze w takim razie jesli nie ma duzych roznic w szybkosci i jakosc randeru to moze nie ma sensu sie przesiadac i uczyc od nowa w tej chwili.

Edytowane przez gonzo71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności