Skocz do zawartości

Featured Replies

Napisano

Hejka. Czy mógłby mi ktoś nakreślić jak w Mayce można przygotować dla obiektu 2 różne mapki UV, dodać dla nich dwie różne tekstury i w trakcie animacji zmieniać opacity jednej z nich tak, żeby w momencie rozciągania pierwszej mapki w tym miejscu była zastępowana przez drugą?

 

Tzn. mam obiekt, który w pewnym miejscu bardzo się rozciąga (na tyle, że teksturka traci na jakości) i chciałbym w tym miejscu zmapować obiekt od nowa i nakładać w miarę animacji nową teksturę na miękkiej krawędzi, zmieniając jej opacity. W maxie wiem jak to zrobić, w mayce niestety nie.

  • Odpowiedzi 2
  • Wyświetleń 710
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano

Nie wiem czy dobrze rozumiem problem, ale oto chyba najszybszy sposób:

 

Zrób sobie pierwsze mapowanie.

 

Otworz uv Set Editor i stworz nowy (domyslnie pusty) zestaw map nazywajac go przy okazji jakos po ludzku.

 

Kliknij na niego i widzac w uv edytorze pustkę dodaj kolejne mapowanie,

od teraz klikając miedzy zestawami zobaczysz dwa rozklady uv.

 

Tyle jeśli chodzi o wspołrzedne, teraz material:

 

Jest przynajmniej z 7 mozliwosci zrobienia podwojnej tekstury

Mozna tu wykorzystać warstwową texture, warstwomy material, węzeł blend, stencil,

węzeł mnożenia, dodawania, pomocnicze zastepcze materialy, rampy i pewnie jeszcze wiele innych ciekawych możliwości.

 

Chodzi z grubsza o to zeby polaczyc jakos ze soba dwa pliki.

Wiec na przykladzie wezla blend:

 

Stworz material, podlacz pod kolor blendColors a pod obydwa jego wejscia dwa pliki z tą teksturami.

Trzecim wejsciem (czyli 'blender') jak na zalaczonym obrazku jest mapa przejscia.

 

Teraz wystarczy że otworzysz UV Linking Editor i przypiszesz kazdemu plikowi inny zestaw uv a po zrenderowaniu oczom Twym ukaże się przejscie dwóch i inaczej zmapowanych tekstur.

 

W załączniku jest schematyczny rozkład nodów i efekt przy użyciu tej samej tekstury

z rożnymi mapowaniami. Do edytorów uv Set i uv Linking masz szybki bezposredni dostęp po wciśnieciu prawego myszy nad obiektem.

 

Pozdrawiam!

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności