Jump to content

ca mel

Members
 • Content Count

  720
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  6

Everything posted by ca mel

 1. Wrzuć sobie taką linijkę do maya.env: MAYA_ENABLE_LEGACY_VIEWPORT = 1
 2. ca mel

  Maya lava

  Gdy dodasz cząsteczkom atrybuty goal per particle, zacznie przyciągać do powierzchni. Wtedy też pojawią się opcje malowania mapy dla celu. Żeby particle bardziej trzymały się powierzchni, możesz użyć lokalnie pola siłowego Drag (np. z opcją volume sphere). Wyhamuje ruch w zadanej objętości, albo nawet przytrzyma je w środku i zawróci zabłąkane cząsteczki ,jeśli włączysz trap inside z jakąś małą wartością (~0.010). Rozbiłbym to na dwa emitery, jedne cząstki podłączyłbym pod drag i zrobił malowany goal, a drugie mogą sobie lecieć luźno, odbijając się tylko od przeszkody.
 3. ca mel

  Maya lava

  Hej. Nie wiem czy dobrym pomysłem jest zmienianie conserve albo damping w zależności od wieku. Możesz to oczywiście zrobić używając parametru per particle na podstawie .age, ale nie wiem co miałoby to dać. Moim pomysłem jest generacja nowych particli po zderzeniu z powierzchnią, te nowe mogłyby udawać przyklejoną lawę. Albo po prostu możesz pomalować większe wartości "goal" na powierzchni do której chcesz przykleić cząstki. Jest stara, ale wciąż aktualna książka na temat prostych skryptów dla particli, sporo można się z niej nauczyć: https://books.google.pl/books?id=BVfLK4n1JOoC&pg=PA85&lpg=PA85&dq=maya+particle+age&source=bl&ots=1dqMQQGv1W&sig=ACfU3U1SFntGI8eaB_xOV8PbK80d0twvSg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiauMjjq-HnAhVkw4sKHdb1D5UQ6AEwBnoECBsQAQ#v=onepage&q=maya%20particle%20age&f=false
 4. ca mel

  Wyginanie obiektu

  Są na to co najmniej 2 opcje: 1. Curve warp http://help.autodesk.com/view/MAYAUL/2017/ENU/?guid=GUID-C3C6DF01-C240-4668-ADFD-27762257C5A8 2. Stary dobry Attach to Motion Path połączony z Flow Path, teraz są w menu Constraint
 5. Nowy photoshop działa bardzo ładnie, przynajmniej na Win 7. Rzeczywiście, pojawia się przyciecie przy skrócie Ctrl + Alt + Z (cofanie z historii), ale to było już we wcześniejszych wersjach. Rzecz w tym, że jeśli najpierw wciśniemy Alt, odblokuje się górne menu, a dodatkowa litera ze skrótu próbuje wybrać z niego jakieś polecenie. Pod Z nie ma żadnej, więc nic się nie dzieje, a PS popiskuje, informując że nie ma takiej opcji. Czyli wciskanie skrótu trzeba zaczynać zawsze od Ctrl. Pędzle są nawet szybsze niż we wcześniejszych wersjach, to nowa opcja smootch je spowalnia. Po wyłączeniu działają swietnie na obrazie 8k x 8k. Natomiast w Afterze 2018 jest dużo całkiem zaawansowanych opcji pod tworzenie i edycję VR 360. Z nieba spadł mi ten update, akurat wpadł mi taki projekt. Ma ten after chyba jednak problem z disc cache, raz keszuje, dwa razy nie.
 6. Szykuje się ładna obniżka cen 1950x z 1000$ na 880$. Pewnie za kilka dni w Polsce.
 7. Czołem. Może jest ktoś chętny na 32GB Kingston Fury 2666Mhz, w 4 kościach 4x8GB. Kingston DDR4 2666 4x8GB C15 (HX426C15FBK4/32) Taka: https://www.komputronik.pl/product/259466/hyperx-fury-black-32gb-4x8gb-2666mhz-ddr4-cl15-dimm-.html?gclid=CJz1ypLWjtMCFZ7JsgodN8AGMg&gclsrc=aw.ds Używana, kupiona w Morele.net na przełomie 2015/2016 r. Gwarancja wieczysta i prawie 2 lata w Morele na podstawie ich faktury. Ja faktury wystawić nie mogę - sprzedaję jako osoba fizyczna. Cena 1000 zł do lekkiej negocjacji.
 8. Dzięki za zainteresowanie tematem :) Kombinowałem już z popup menu na pierwszym przycisku, ale traci się w ten sposób ich domyślną funkcjonalność. $myNewMenu1 = `popupMenu -parent "hyperShadePanel1dockStation" -button 1 -shiftModifier on -postMenuCommand "AttributeEditor"`; $myNewMenu2 = `popupMenu -parent "hyperShadePanel1dockStation" -button 1 -ctrlModifier on -postMenuCommand "AttributeEditor"`; Chodzi mi o zrobienie tego bez modyfikatorów, na samym podwójnym kliknięciu pierwszym przyciskiem myszy. Miałoby to taki plus, że pierwsze kliknięcie zaznaczyłoby przy okazji dany node, więc w attrEditorze pokazałby się ten właściwy. Generalnie miałoby to działać jak górna część hypershade - tam podwójne kliknięcie otwiera szader czy teksturę w oknie AttrEditor. Jeśli jest schowany, otwiera go. Widziałem w linku, który podałeś, że ktoś chyba próbował pisać do tego swoją funkcję. Ale nie umiem z tego skorzystać - kompletnie nie znam się na programowaniu API ;/ Dasz radę wytłumaczyć mi to jaśniej, co dokładnie trzeba zrobić, żeby działało to podwójne kliknięcie? O ile oczywiście się to da zrobić ;) Ad 2 Właśnie to jest dziwna sprawa. Z tego co pamiętam użeram się z tym od czasów 2014 i tam też nie działało zaznaczanie na timeline skryptem. Komenda edycji z podanym zakresem, np. "1:10" wchodziła, ale nic się nie zaznaczało. W 2016 zgłasza mi że jest za dużo argumentów, jakieś czary.
 9. Czołem. 1. Czy da się jakoś zmusić Mayę, żeby rozpoznawała podwójne kliknięcie w node editorze Hyperhade? Chodzi mi o jakiś rodzaj script job, pracujący w tle, otwierający po podwójnym kliknięciu zaznaczony node w Attr Editor. Próbowałem przerabiać plik hyperShadePanel, nie znalazłem sposobu. Wiec może potrzebny jest jakiś mikro plugin, śledzący podwójne kliknięcia? 2. Czy jest sposób, żeby melem albo pythonem zaznaczyć zadany zakres klatek na Time Sliderze? Czytać jest łatwo: timeControl -q -rangeArray $gPlayBackSlider ale jak zaznaczyć swój zakres? Chcę to spiąć z pluginem tworzącym markery na zadanych klatkach, a on działa na zakresie Time Slidera. Zamiast jeździć z Shiftem po timeline, chciałbym podawać zaznaczone klatki z dopesheet / graph editora. Z góry dzięki za podpowiedzi.
 10. Rzecz w tym, że musi być kupiony w ciągu tygodnia. A trochę boję się niesprawdzonej platformy.
 11. Czołem. Panowie, odświeżam wątek. Potrzebny drugi komputer, o zbliżonych parametrach. Zakładam, że przez rok coś się mogło zmienić, pojawiły się nowe procesory, płyty pod nie itp. Co najlepiej teraz kupić (nowego) do Sketchup'a + być może sporadycznie 3d Maxa, czasem pewnie zdarzy się jakaś niewymagająca gra (typu World of tanks) ? W tej samej cenie, do 4 000 z monitorem, albo 3 500 bez monitora.
 12. Jest trochę zmian. https://knowledge.autodesk.com/support/maya/learn-explore/caas/CloudHelp/cloudhelp/2017/ENU/Maya/files/GUID-2197CC8C-4D8B-412D-9073-47F0E877BAEA-htm.html Download link: http://up.autodesk.com/2017/MAYA/Autodesk_Maya_2017_Update3_x64.exe
 13. Całe 10 sekund szukania: https://pl.wikipedia.org/wiki/Renderowanie
 14. Może coś rypie z Color magament. Mnie denerwowały przeskoki i błędy, jeszcze w M2016, wyłączyłem i jest w miarę dobrze. Przy combine w 2017 u mnie wszystko jest git.
 15. Masz zainstalowany update2 ? Sporo poprawił w interfejsie.
 16. ca mel

  tear off panel - problem

  Możesz też nadal przeciągać kamery środkowym przyciskiem z outlinera do tego okna. Działa też w takim oderwanym panelu polecenie Cycle Through Cameras, da podpiąć je pod Hotkey, np. Shift + C, wystarczy wtedy najechać myszą nad panel i wcisnąć guziki.
 17. Nie widzisz visibility, bo jesteś w węźle shape. Przejdź poziom wyżej do węzła transform tego miecza (w outlinerze, albo strzałką w górę na klawiaturze), tam powinno być visibility Jeśli nadal go tam nie ma, może jest ukryty. Popatrz w oknie Channel control. Prawym myszy na channel boxie albo Windows / General editors / Channel control
 18. ca mel

  Zestaw PC 1500

  Prosszz ; ) http://allegro.pl/legendarny-i7-970-6-12-3-4ghz-i6656265160.html Tylko jak pisał Sebazx6r "i7 970 to max 24GB DDR3." To organicznie, pytanie czy trzeba Ci więcej? W każdym razie ten procesor ma swoją moc, w tej cenie ciężko znaleźć coś lepszego do renderingu.
 19. ca mel

  Zestaw PC 1500

  Ja bym kupił i7 970 - 6 rdzeni, używany to koszt 450 - 500zł. Porządną płytę pod niego znajdziesz za 300zł. Pamięć DDR3 jest tania, a szybka, używane są 3 kanały. Procesor sprzed kilku lat, a chodzi jak burza, podkręcony w Cinebench ma ponad 10,5 pkt.
 20. Lista nowości https://helpx.adobe.com/pl/after-effects/using/whats-new.html Ciekawe jak będzie z obiecanym odtwarzaniem w czasie rzeczywistym. http://www.adobe.com/pl/products/aftereffects/features.html
 21. Freudowska pomyłka - w 5280k mam 48 ram, z niego pisałem posta. W i5 siedzi rzeczywiście 32GB ;) Czyli co, nie opłaca się za bardzo kupować Skylake? Czytałem, że porównując zegar w zegar są o 10% szybsze, ale jeśli słabiej się kręcą, wychodziłoby że wycisnąć się da z nich w praktyce tyle samo. Chyba, że obsłużą więcej pamięci.
 22. Skoro tak twierdzicie, to szkoda byłoby tego nie sprawdzić. Te idiotycznie obłe pola do wprowadzania liczb też da się jakoś zmienić? Nie mogę po prostu jakoś na to patrzeć ;)
 23. Maya w swoim interfejsie ma taki plus, że możesz go dowolnie modyfikować. A największą potęgą są edytowalne marking menus i HUD menu połączone z przyciskami. Nie lubię skakać po klawiaturze, wiec zrobiłem sobie mayę praktycznie do obsługi jedną ręką. Trochę jak ten typ, tylko ja wybrałem środkowy klawisz myszy do praktycznie całej obsługi: https://www.youtube.com/channel/UC6p5JXDMtvlF1SRscgFyO3Q/videos Pod środkowym klawiszem myszy/pióra dość łatwo wstawić jest inteligentne menu, zawierające tylko te opcje, które w danej chwili da się wykonać. Dla krzywych/nurbsów/particli są odpowiednie komendy menu, sprawiające, że cisnę środkowy klawisz i ruszam ręką w odpowiednią stronę. Gdy nie ma zaznaczenia, pojawiają się opcje kreacji, tworzenia playblastów, przy zaznaczonych klatkach możliwości ich modyfikacji, przy krzywych wszelkie opcje związane z krzywymi, przy kamerach patrzenie przez kamerę, inteligentne grpowanie jej itd. Jestem zwolennikiem lapidanego przekazu informacji, więc połączyłem całość z inteligentnym wyświetlaniem parametrów aktualnie zaznaczonego obiektu prosto w viewporcie. Wszelkie informacje o zaznaczonych światłach (cienie, intensywność itp), ilości vertexów zaznaczonego face, rodzicu constraina, parametrach krzywej, szybkości generowania particli itd. Na obrazku w lewym dolnym rogu vievportu: Eliminuje to potrzebę otwierania kolejnych okienek, nie trzeba nic otwierać, żeby sprawdzić jaki światło rzuca cień. Super sprawą jest shelf z opcjami pod prawym przyciskiem. Tam da się wrzucić rzeczy, które jednym kliknięciem zastępują całe serie powtarzalnych ustawień, jak choćby szybkie ustawienie timeline pod konkretne ujęcia czy szybkie otwieranie katalogu z renderowanymi klatkami/previews. Całość intefejsu jest jednym wielkim skryptem, więc po lekkich przeróbkach kliknięcie z altem na warstwie zaznacza wszystko z danej warstwy, z controlem ustawia timeline na zakres klatek, które będą renderowane na danej warstwie. A skróty klawiszowe to tak naprawdę skrypty, które po jakimś czasie użytkowania mogą stać się całymi narzędziami. Zrobiłem je w miarę idiotoodporne. Zdarza się, że pracuję po kilkanaście godzin i robię głupie błędy, więc skrypty (np. pod klawiszem "O") sprawdzają czy outliner jest już wbudowany w panel, jeśli tak, to jego wywołanie nacelowuje tylko na zaznaczony obiekt, nie otwierając go na nowo i nie psując układu interfejsu. Inne skrypty łączą nody - po jednym kliknięciu sampler info zaznaczony z rampem zawsze połączy atrybut facing ratio, zaznaczony z condition tworzy dwuwarstwowe materiały itp. Taka konfiguracja trwa co prawda latami, ale nie da się tego raczej zrobić w żadnym innym programie. Odpowiednio skonfigurowana maya to superpłynne narzędzie do pracy ;] Te przykłady można by mnożyć, wierz mi, że interfejs Mayi i jego inteligencję ogranicza tylko wyobraźnia użytkownika ;) Dobrze skonfigurowane marking menus i nie ma szybszego programu do animacji. W samym Blenderze nie podoba mi się ta jego obłość interfejsu, kojarząca się z pierwszymi wersjami Softimage. Nie powiem nigdy, że to zły program, ale po prostu nie mogę na to patrzeć ;) Nie chodzi mi tu oczywiście o offtop z nastawieniem jaka maya jest super (choć jest), a Blender nie, ale o przedstawienie co warto w nim jeszcze poprawić. Moze zachęci Cię też to do podłubania w niej i porasowania pod swoje preferencje. Jeśli kiedyś dostanie konfigurowalny interfejs będzie wg mnie naprawdę ciekawym narzędziem.
 24. Coraz ciekawszy robi się blender. Jakby tylko miał jeszcze chociaż trochę fajniejszy ten okropny interface, np. podkradziony z mai czy hudego ;)
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy