Skocz do zawartości

Pytanie: 3point shader i triangulation.


khatake

Rekomendowane odpowiedzi

Takie mam dwa pytanka do doświadczonego grona użytkowników.

 

1- podczas normalnego workflowu zawsze zaklepujecie czas na retriangulation siatek ? jeśli źle to nazywam to wrzucam obrazek by pokazać o co chodzi. Z tego co wiem to lewa wersja jest tą dobrą. Czy zawsze jak robi się low poly powinno się tak ustawić face-y ? Zwykle poprawia to np odbicia na modelu więc staram się to robić ale zastanawiałem się jak istotne jest to w profesjonalnym modellingu.

 

 

jkep8m.jpg

 

 

2- co tak naprawdę robi quality normal maps w 3point shaderze ? Czytałem że pokazuje on jak powinna wyglądać dobrze wypalona normalka i cośtam o usuwaniu błędów tangent base normalek...ale co tak naprawdę robi (na chłopski rozum;p)? googlowałem ale no jakoś nie mogłem znaleźć a niewiedza mnie zabije ;]

 

Mam nadzieję że te pytania nie wywołają w was efektu "google it you dumb @!##%" bo ...I googled it already ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Olej to reczne poprawianie trojkatow. Jak masz normalke to nie bedzie zadnej roznicy. W modelach bez niej, poprawiaj tylko rzucajace sie w oczy bledy (na zgieciach itp.).

Byla na polycouncie kiedys fajna dyskusja o polygon stripach. Wniosek byl taki, ze nie ma co marnowac czasu na poprawe wydajnosci/jakosci o 1 marny procent. W koncu czas to pieniadz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Xoliula i odpisał że to raczej kwestia maxa. W majce podobno nie ma to znaczenia. W silnikach gier natomiast ma. Ja widzę zdecydowaną poprawę po poprzekręcaniu trisów np na cylindrach (z normalką). Zgodzę się jednak że raczej nie ma czasu na takie pierdółki. Xoliul napisał że robi to tylko w miejscach które łąpią dużo speculara. Tak czy inaczej dzięki ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz pokazac screeny z tymi cylindrami, o ktorych piszesz? I normalke tez.

Jedyne co mi przychodzi do glowy, to ze silnik przeprowadza teselacje inaczej niz Max. Choc w przypadku cylindra nie powinno miec znaczenia.

 

edit:

I czy normalmapa byla przepalana z jakiegos Hi, czy tylko plaskie cos photoshopa.

Edytowane przez plutko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim filmiku z tego tutoriala ( http://cg.tutsplus.com/tutorials/autodesk-3ds-max/3ds-max-tutorial-hot-rod/ ) prawie na samym początku (więc szukać nie będziesz musiał ;]) Xoliul poprawia na kole face-y. Jeśli chcesz konkretnie mój przykład to napisz to zwalczę swoje lenistwo i powrzucam screeny. No ale na filmiku widać o co chodzi i jaki daje to efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w maxie będziesz widział różnice, w silniku już nie. Aczkolwiek tu zależy od ustawionego tangent basis w silniku

2. wyświetla normalki z bazową tangentu(da ułatwienia początkowym obrotem kierunku vertexów) na ten z renderera maxa, który jest inny niż we viewporcie. Prościej się chyba nie da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności