Skocz do zawartości

GI Portale i fotony, słabe rozświetlenie


GustavJoseph

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie do prawdziwych ekspertów w tej dziedzinie, bo sam z tym walczę już baaaardzo długo i nie mogę tego rozgryźć. Mam scenę (wnętrze, interior) zrobioną w skali (1cm=1cm), z zewnątrz oświetlenie Daylightem (mrSkyLight, mrSunLight). W oknach znajdują się PORTALE. Scena liczona z fotonami - zaznaczone GI on (a nie samym FG). No i tu zaczyna się mój problem. Za cholerę nie mogę zwiększyć gęstości fotonów w renderingu diagnostycznym. Render diagnostyczny jest ZAWSZE niebieski, przy portalach jedynie widać żółto czerwone naświetlenie. I nie wiem co bym robił, nie mogę rozjaśnić bardziej wnętrza. Zwiększałem już wartości do skrajnych, energię, ilość fotonów (których wystrzeliwałem po 2 miliony z portala) i dupa, nic to nie daje. Jestem lekko już poirytowany tą sytuacją, bo jak zamiast portali dam np. mrOmni to wszystko działa, natomiast jak mam portale to nawet jak wystrzeliwują po kilka milionów fotonów (ustawiałem ich wielkość na max 30, max 10, bez limitu itd, różne kombinacje) to render diagnostyczny zawsze wychodzi niebieski. To jest normalne że za pomocą portali nie da się bardziej rozświetlić sceny używając fotonów? Portale też wogóle nie reagują na ustawienia wartości energii. Może portale i fotony nie współpracują ze sobą, może portale służą do rozświetlenia sceny tylko za pomocą samego FG? Nie wiem. Dlatego zwracam się z tym pytaniem do prawdziwych znawców tematu, bo próbowałem już różnych kombinacji, wiele czasu na to poświęciłem, i nie znalazłem rozwiązania. Pozdrawiam i mam nadzieję że ktoś obeznany w temacie to wyjaśni. Zapomniałem dodać że w oknach oczywiście nie mam szyb czy czegoś innego co zatrzymywałoby fotony.

Edytowane przez GustavJoseph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

wyłącz sun, zostaw sky włączone i w wtedy zdiagnozuj.

Będę troche strzelał,ale pewnie masz sun skierowane prosto w okno. Jeżeli tak jest to według mnie mrSkyportal nie jest potrzebny. Przydaje się kiedy słonce nie jest skierowane w okno, i kiedy faktycznie musisz wskazać drogę fotonów do wnętrza.

Ale ja tam nie wiem, bo nie jestem ekspertem, ale u mnie działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odpowiedź, jak będę mógł to sprawdzę to ale nie jestem pewien czy to jest rozwiązanie. Może trochę źle objaśniłem problem. mrSun faktycznie wali prosto w okno (mam ustawione Direct). W Message Window widać że z mrSun zawsze leci kilka razy więcej fotonów niż z portali. Z portali jest różnie, Mental przelicza automatycznie ilość fotonów z każdego portala zależnie od jego wielkości. Mniejsze portale wysyłają mniej fotonów, większe więcej, a najwięcej mrSun i to jest dla mnie logiczne. Mogę wpływać dowolnie na ilość fotonów to wiem. Ostatnioustawiłem ich tyle że mrSun wystrzelił mi około 8milionów, a portale około 2miliony, milion, najmniejsze 400tys. (zależnie od wielkości jak pisałem). Tylko największą tajemnicą narazie dla mnie jest to że niezależnie ile fotonów poleci do wnętrza, niezależnie jakiej one są wielkości, to i tak render diagnostyczny jest niebieski!!! (DIAGNOSTIC/PHOTONS/DENSITY). Nie mogę ustawić wartości ENERGI dla fotonów, żeby "waliły" z większą siłą. W zakładce Render Setup /GI tego po prostu nie ma. Jeśli wyłączę automatyczną dystrybucję to w mrSun i każdym portalu osobno można ustawiać wartość ENERGY, ale to i tak nic niestety nie zmienia. To jest dla mnie tajemnica. Gdzie więc zwiększyć energię fotonów? W mrOmni faktycznie to coś daje, natomiast w portalach nic. Zauważyłem tylko że jak podniosę energię ręcznie dla wszystkich źródeł światła - nic to nie zmienia, natomiast jak tylko dla słońca lub jakiegoś portala - skutkuje to tylko zwiększeniem ilości wystrzeliwanych przez niego fotonów, ale render nadal jest niebieski. Jeszcze wypróbuję z parametrem Multiply w ogólnej zakładce GI dla wszystkich źródeł (Render Setup), być może to jest właśnie ten parametr który zwiększa energię fotonów w systemie Daylight.

Edytowane przez GustavJoseph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, multiply GI jednak nic nie daje w dystrybucji fotonów, ale rozwiązałem problem rozświetlenia pokoju innym parametrem. Co prawda energii z jaką walą fotony nie można zwiększyć w portalach (chociaż jest taka opcja manualna bezpośrednio w ustawieniach portali ale to nic - absolutnie nic nie daje, nawet gdy ustawimy na maxa wszystkie wartości - ja różnic żadnych nie widzę). Natomiast u mnie decydującym parametrem żeby rozświetlić pokój była JEDNAK WIELKOŚĆ FOTONÓW (przepraszam że wcześniej wprowadziłem niektórych w błąd że wielkość fotonów nic nie daje, ale sam tak myślałem, widocznie miałem ich za mało żeby to zauważyć). Wystrzeliwałem po kilka milionów fotonów z portali, lecz miały one za małą wielkość (5cm) żeby zapełnić i rozświetlić 20metrowy pokój. Gdy zwiększyłem średnicę fotonów do 30cm, to spokojnie rozświetliłem 20m2 pokoik fotonami w ilości około 6 milionów z portala (słońce waliło ponad 10 milionów), i render diagnostyczny w końcu wyszedł zielony:)

 

Może ktoś z Państwa - czytających ten post - ma jakieś uwagi, spostrzeżenia lub większe doświadczenie z fotonami, portalami i systemem DayLight w mentalray, bardzo proszę o wpisy, cenne uwagi na pewno przydadzą się nie tylko mnie ale wielu innym użytkownikom mentala. Pozdrawiam.

Edytowane przez GustavJoseph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności