Skocz do zawartości

Zakup sprzętu - potrzebuję rady


Frankot

Rekomendowane odpowiedzi

Hi, ostatnio dowiedziałęm się, że mam szanse na zakup nowego kompa. Jednak suma jaką nie mogę przekroczyć (margines 100zł) wynosi 2000zł. Nie wiem co dokładnie mam kupić, aby nie dać się oszukać. Wiem, że będzie to na pewno jakiś Athlon XP i 512 RAM. Co do reszty zespołów nie mam pewności, nie wiem jaką wybrać kartę graficzną i płytę główną, dlatego proszę was o radę (jako bardziej doświadczonych ode mnie w zakupie sprzętu).

 

W tej cenie chciałbym zmieścić: procesor, płytę główną, ram, kartę graficzną, napęd DVD, stacje dyskietek + oczywiście obudowę i inne potrzebne pierdoły. Ahha... Nie umieściłem HDD gdyż takowy posiadam 40GB, ale czy to nie będzie za mało?

 

Liczę na waszą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jak nie zamierzasz zgrywać żadnych materiałów wideo z kamer cyfrowych, montować filmów to dysk 40 GB powinien spokojnie wystarczyć, więc na razie nie kupuj nowego a 2000 zł przeznacz na inne lementy.

 

[Wyedytowany dnia 24-6-04 > Kłobuc]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym:

Płytę główną na nf2 z dualchanel np.:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=7003 msi za 356 zł

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=4849 asus za 372

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=3883 2*256mb 400MHz kingstona za łącznie 450zł

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=3883 2600+ za 423 zł

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=12204 chłodzenie cpu za 178zł. Drogie ale bardzo dobre i będzie pasować w przyszłości na athlona 64. Zresztą na p4 też pasuje.

 

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=632 dvd lg za 123 zł

 

Dotąd masz już 1530zł. Na obudowach się nie znam. Jeszcze tylko karta graficzna. Podobno gf4 są dobre do maxa, ale w tym też się nie orientuję. Dodatkowo są to ceny \"sklepowe\". Na jakiejś giełdzie powinno być taniej.

 

Jeśli się nie zmieścisz w przedziale 2000zł to proponuję athlona 2500+. Jest troszkę wolniejszy ale tańszy o 50 złotych, oraz oem`owe ddramy o ile nie zależy ci na kręceniu (oszczędzasz kolejne 50zł). Chłodzenia też można poszukać tańszego np. jakiś zalman (ciche są i kolejne 50zł w kieszeni).

Pamiętaj o dobrym zasilaczu. Pójdzie ci na to co najmniej 150zł ale będziesz miał spokój.

 

 

[Wyedytowany dnia 24-6-2004 > Batou]

 

[Wyedytowany dnia 24-6-2004 > Batou]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Widzę, że ciężko będzie się wyrobić w tych 2000zł, ale jakoś będę musiał tego dokonać. Miszę też postarać się wcisnąć jakąś dobrą kartę graficzną, ale to będzie najtródniejsze. Przeglądałem oferty komputronika i widziałem parę niezłych radeonów, ale dowiedziałem się, że w ich wypadku są cholerne problemy ze sterownikami. Terez przejrzę sobie karty nVidi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj Radeonów. To nie są karty do grafiki 3d. Podobno w maxsie działają dobrze, ale jest z nimi mnóstwo problemów w xsi, podobno w mayi i innych. Po prostu drivery opengl mają kiepskie wsparcie w tych kartach. Sam miałem radka 9800pro. Wymieniłem go po kilku miesiącach mordęgi w xsi.

 

Co do tego GF. Sam mam 5900xt który w xsi się bardzo dobrze sprawuje, ale podobno do max`a są leprze 4ti. Łatwiej jest je przerobić na quadro czy coś w tym stylu. Niech się wypowie ktoś kto się na tym zna.

 

[Wyedytowany dnia 24-6-2004 > Batou]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, a wiec:

 

1. firmowe mobo (abit, asus, gigabyte, msi) na nforce 2 ultra 400 - ok 350 zeta

 

2. pamiatki jak mowil Batou, w miare firmowe 2x256 400mhz do dualchannel - 450 zeta

 

3. barton 2600+ oem - 400 zeta

 

4. wiatrak nie musi byc tak wypasiony, po co ci takie cudo. kup jakiegos do kilkudziesieciu zlociszy, wybor jest ogromny + plus wiatraczek na bude za pare zeta

 

5. dvd + fdd - ok 200zl

 

6. buda jakas zwykla plus piec firmowy, np. chieftec 360W- w sumie jakies 300zeta

 

7. grafa. standardowo kupujesz gf4ti4200 (lub jakiegokolwiek innego gf4ti) modujesz na softquadro (pare minut) i jesli pracujesz w maksie instalujesz maxtreme - jakies 500zl

 

niestety nie zmiescisz sie w 2000k. musisz jeszcze pare groszy uzbierac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stanowczo, stary, zapomnij o FX 5200. To, że obsługuje dx9, to jeszcze nic nie znaczy, skoro obsługuje je.... hm... siermiężnie :D. zdecydowanie Ti4 to lepszy wybór. Natomiast mam pytanie do Batou - stary, właśnie będę się przerzucał z Radeona 9800 se 256 bitów na FX 5900 xt. Chodzi mi w sumie tylko o zysk wydajności w 3dstudio max - możesz się wypowiedzieć na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oznacza to tylko i wylacznie tyle, ze wszystkie dobre nieprofesjonalne karty graficzne ( od r9500pro,9700,9800 do gf4ti,fx5900 itp) beda mialy bardzo zblizona wydajnosc w aplikacjach 3d. roznice w szybkosci w viewportach beda miedzy nimi bardzo male. chodzi o to, ze producenci ze zrozumialych przyczyn rozwijaja domowe karty garf. pod katem gier (dx) a nie wydajnosci w open gl (od tego maja quadro i firegl)

wiec wszystkie lepsze karty beda miec podobnego speeda.

gdzies widzialem test gdzie bylo porownanie r9800, fx5950 i fx6800 i w maksie bodajze mialy bardzo podobne wyniki.

oczywiscie w grach taki gf6800 jest 2x szybszy od r9800 czy fx5900...

jak znajde to jeszcze podrzuce ten test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesiadałem się z radeona 9800pro na GF 5900 xt żeby zyskać na wydajności. Wręcz przeciwnie. Radeon 9800pro zjada na śniadanie gf5900xt. W grach miałem spadek o 20 ? 30 % i podobnie jest pewnie w viewprtach 3dsmax`a... nie wiem, nie sprawdzałem. Problem polega tylko na tym że pod radeonem softimage xsi bardzo źle działa. Nie funkcjonują niektóre narzędzia, malowanie wag jest niemożliwe itp. Jest to kwestia kiespko wspieranych sterów opengl itp. głupot. Dlatego jeśli ci zależy na w miarę przyzwoitej kompatybilności z profesjonalnym oprogramowaniem 3d to daruj sobie z miejsca karty ATI.

Inna sprawa że podobno po przeróbce na fireGL problemy znikają (częściowo). Mi się jednak nie udało przerobić mojego herculesa, to raz, a dwa że nie lubię takich \"akrobacji\" softwarowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe. Ja uwielbiam takowe akrobacje i pierwsze co zrobie to będę przerabiać na FX 5950 ultra, a potem FX Quadro 3000. Wiem, że pierwsza przeróbka jest jak najbardziej możliwa, co do drugiej mam wątpliwości, ale na pewno się nie poddam - w razie czego po prostu zmienię kartę :D. Ps. ja się przesiadam z 9800 se, więc u mnie będzie szybciej w grach... co do wydajności w Viewportach - to co powiedział Dirty to było właśnie to, co się spodziewałem, a do czego dochodziłem po długich testach (vide mój wątek w tym dziale o przeróbkach na FireGL). A żeby nie było, że piszę nie na temat : polecam w sumie płytę Abit NF7-S - niedroga, a porządna bardzo. procek zależy od tego czy będziesz kręcić, czy nie. jeśli tak - to inwestuj w 2500+ na Bartonie - spokojnie się kręci na 3200+ samym FSB. a jeśli nie będziesz kręcić, no to cóż... 2600 chiba. co do graficznej karty, jak najbardziej Gf 4 titanium 4200. nie więcej, nie mniej, ta karta ma w sobie ogromny potencjał. Acha, jak nie chcesz kręcić procka, to ram 333 będzie wystarczający - i tak musi być synchro, a procesory, o których tu gadamy maja tą samą szynę... Tyle, powodzenia w wybieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia ale Ja już to przerabiałem. U mnie na winfaście 5900xt po przeróbce na 5950 karta się nonstop cieła w grach i wyskakiwały różne krzaki. Nic tu nie pomaga, żadne zmniejszanie częstotliwości zegara czy pamięci... nic. W artykule na pclab napisali że winfast którego mam nadaje się do takiej przeróbki... jak widać niekoniecznie. Jedyne co mi wtedy pozostało to wgrać z powrotem bios 5900 xt. Co z tego że karta chodziła w windowsie z częstotliwością pamięci 900MHz kiedy jak tylko uruchamiałem gry czy programy wszystko się momentalnie krzaczyło.

Ale jeśli masz kartę innej firmy to może się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

armia-> jesli chodzi o wydajnosc to jest ona mniej wiecej taka sama jak w opengl. u niektorych viewporty sa ciut szybsze pod dx a u innych pod opengl. zaleta puszczenia maxa pod dx jest to, ze masz dodatkowa zakladke dirext x shaders. uzywajac tych shaderow mozesz w viewportach w realtime miec podglad na specularity, reflection, bumpmapy i cos tam jeszcze. tez mozna w viewportach widziec wszystko co jest \'wybejkowane\' do textury (texture baked materials). ogolnie bardzo przydatne do ludzi robiacych gry.

 

co do tego 5900xt. jak juz pisalem kiedys Batou, sukces zmodowania tej karty do 5950U zalezy glownie od podkrecalnosci karty przed moddingiem i przede wszystkim od pamiatek. trza kupic pamieci z jak najmniejszym czasem dostepu (najlepiej 2.2 ns) . jesli karta przed modowaniem podkreci sie do ok 430/900 bez zadnego syfu w 3dmarku i bedzie na pamiatkach z malym czasem dostepu to nie ma bata raczej. musi sie dac zmodowac. jesli kupisz z pamieciami 3-3.2 ns to mozesz zapomniec od przerobce. a na quadro raczej nie przerobisz za pomoca softquadro. bedziesz musial wyskoczyc z lutownica (czego nie polecam)

 

[Wyedytowany dnia 24-6-2004 > dirty]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak powiadasz......... 2.8 ns mam dostęp na upatrzonej karcie... No nic, mam nadzieję, że się przerobi, jak nie to lutownica w dłoń, do odważnych świat należy. Ps. 5900 xt generalnie mają czasu dostępu 2.8 (nawet Gainward). Mam nadzieję, że to dobrze rokuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kupna mojego nowego kompa, to narazie zmieniłem plany. Stwierdziłem, że nie warto kupować kompa za 2000zł gdyż będzie on dosyć cienki, poczekam i dozbieram kasy do jakiefoś poziomu między 2800-3000 i wtedy będę rozglądał się za nowym sprzętem, ale dzięki za wszystkie rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności