Jump to content
  • 0

Kaustyka V-Ray


Question

Mam problem z kaustyką. Gdy światło jest blisko to wszystko jest ładnie, niestety gdy je oddale, to wszytko jest ładnie z wyjątkiem tego, że kaustyka się nie generuje. Szyba rzuca zwykły czarny cień. Próbowałem zwiększyć search dist w ustawienia v-ray, ale nic nie dało.

Pozdrawiam. :)

Link to post
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Niestety multiplier powiększony z 1 do 1000 nic nie dał, dziękuje bardo za tego helpa, wyjaśnił mi on od czego są różne ustawienia których nie rozumiałem, ale niestety nadal nie udało mi się rozwiązać problemu :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Muszę zadać bardzo, ale to bardzo głupie pytanie :P o które subdivs chodzi? :) o caustic subdivs w oknie Vray light properties (ustawione mam na 12000 bo dopiero przy tej wielkości zaczęło z bliska, gdy program liczy kaustykę dawać dobre efekty, inaczej było rozmazane), o diffuse subdivs, które jest w tym samym oknie, czy o jakieś inne, którego nie znalazłem ? Używam światła free direct light.

Link to post
Share on other sites
  • 0

no to właśnie wtedy wychodzi okno Vray light properties :) i tam są dwa subdivs bawiłem się oboma i nic :P przestawiałem już prawie wszystko co jest dostępne w tych ustawieniach, ustawieniach kaustyki i rendera, a także ustawienia światła ( te co się wyświetlają w command panel) i nic (nad tym problemem siedzę już prawie 3 dni) :P chyba jedyną możliwością jest dla mnie przybliżenie jakoś tego światła, chodź nie wierzę by nie było możliwości zwiększenia zasięgu jego liczenia :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Dobra, przyznaje się bez bicia - jestem największym idiotą na tym forum :P Problem rozwiązany :P

Scena już z kaustyką (drzwiczki tak dziwnie ułożone by widzieć lepiej efekty kaustyki w czasie tego testowania)

 

5.jpg

 

W czym był problem? To bardzo proste :P Tutaj jest zrzut programu

 

6.JPG

 

Jak widać okrąg rzutowania światła wychodzi poza ściany niby pokoju (stworzony by obiekt nie był w pustce i żeby GI się dobrze liczyło ) :P wyłączyłem w ustawieniach że te ściany nie rzucają cieni, więc z światłem problemu nie było, ale fotony już zatrzymywały te ściany, teraz kaustyka działa bo usunąłem te ściany :P i teraz pytanie jak zrobić by się pozbyć tego problemu, przybliżyć światło będzie mi ciężko, a średnica musi być duża by oświetliło całą scenę, używam tego świtała, żeby dostać równoległe cienie. A więc żeby oświetlić cały ten niby pokój to światło musi wykraczać poza ściany, i teraz pytanie, czy da się zrobić tak by te ściany nie zatrzymywały fotonów tak jak samego światła, ale jednocześnie odbijały GI i żeby same te ściany odbijały się w szybach w tym regale? :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Tak, to są po prostu moje umiejętności tłumaczenia :) Może tak. Regał ma rzucać cień jakby był wystawiony na polane w pełni słońca. A jednocześnie chce, by znajdował się w pokoju, by nie był w pustce i żeby GI się liczyło. O, tu jest dobry pogląd (render wykonany, zanim się skapnałem, ze kaustyka nie działa.

 

13.jpg?gl=PL

 

Jest oświetlony bezpośrednio światłem, rzuca wyraźne i równoległe cienie jak od słońca, jest w niby pokoju, i jak widać GI się liczy, i białe ściany odbijają się w szybach. Coś takiego chcę uzyskać, tylko tak zrobić ze światłem lub ustawieniami, żeby ściany nie blokowały fotonów z kaustyki :)

Link to post
Share on other sites
  • 0

Na dzień dzisiejszy mogę tylko podpowiedzieć żebyś zrobił jak pisałem wcześniej z tym boxem z dziurą.

W VraySun masz kontrole nad ostrością cienia (size) i kaustyka to łyknie.

Możesz jedynie powyłączać we właściwościach obiektów odbieranie i generowanie kaustyki dla ścian czy drewnianych elementów regału.

Ps. Nie wiem czy dobrze myślę ale taki efekt jak w załącznikach wyżej możesz uzyskać na mapach materiałów. Bez żadnej kaustyki.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy