Skocz do zawartości

Kaustyka V-Ray


PCCOREDUO

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z kaustyką. Gdy światło jest blisko to wszystko jest ładnie, niestety gdy je oddale, to wszytko jest ładnie z wyjątkiem tego, że kaustyka się nie generuje. Szyba rzuca zwykły czarny cień. Próbowałem zwiększyć search dist w ustawienia v-ray, ale nic nie dało.

Pozdrawiam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Muszę zadać bardzo, ale to bardzo głupie pytanie :P o które subdivs chodzi? :) o caustic subdivs w oknie Vray light properties (ustawione mam na 12000 bo dopiero przy tej wielkości zaczęło z bliska, gdy program liczy kaustykę dawać dobre efekty, inaczej było rozmazane), o diffuse subdivs, które jest w tym samym oknie, czy o jakieś inne, którego nie znalazłem ? Używam światła free direct light.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to właśnie wtedy wychodzi okno Vray light properties :) i tam są dwa subdivs bawiłem się oboma i nic :P przestawiałem już prawie wszystko co jest dostępne w tych ustawieniach, ustawieniach kaustyki i rendera, a także ustawienia światła ( te co się wyświetlają w command panel) i nic (nad tym problemem siedzę już prawie 3 dni) :P chyba jedyną możliwością jest dla mnie przybliżenie jakoś tego światła, chodź nie wierzę by nie było możliwości zwiększenia zasięgu jego liczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, przyznaje się bez bicia - jestem największym idiotą na tym forum :P Problem rozwiązany :P

Scena już z kaustyką (drzwiczki tak dziwnie ułożone by widzieć lepiej efekty kaustyki w czasie tego testowania)

 

5.jpg

 

W czym był problem? To bardzo proste :P Tutaj jest zrzut programu

 

6.JPG

 

Jak widać okrąg rzutowania światła wychodzi poza ściany niby pokoju (stworzony by obiekt nie był w pustce i żeby GI się dobrze liczyło ) :P wyłączyłem w ustawieniach że te ściany nie rzucają cieni, więc z światłem problemu nie było, ale fotony już zatrzymywały te ściany, teraz kaustyka działa bo usunąłem te ściany :P i teraz pytanie jak zrobić by się pozbyć tego problemu, przybliżyć światło będzie mi ciężko, a średnica musi być duża by oświetliło całą scenę, używam tego świtała, żeby dostać równoległe cienie. A więc żeby oświetlić cały ten niby pokój to światło musi wykraczać poza ściany, i teraz pytanie, czy da się zrobić tak by te ściany nie zatrzymywały fotonów tak jak samego światła, ale jednocześnie odbijały GI i żeby same te ściany odbijały się w szybach w tym regale? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to są po prostu moje umiejętności tłumaczenia :) Może tak. Regał ma rzucać cień jakby był wystawiony na polane w pełni słońca. A jednocześnie chce, by znajdował się w pokoju, by nie był w pustce i żeby GI się liczyło. O, tu jest dobry pogląd (render wykonany, zanim się skapnałem, ze kaustyka nie działa.

 

13.jpg?gl=PL

 

Jest oświetlony bezpośrednio światłem, rzuca wyraźne i równoległe cienie jak od słońca, jest w niby pokoju, i jak widać GI się liczy, i białe ściany odbijają się w szybach. Coś takiego chcę uzyskać, tylko tak zrobić ze światłem lub ustawieniami, żeby ściany nie blokowały fotonów z kaustyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy mogę tylko podpowiedzieć żebyś zrobił jak pisałem wcześniej z tym boxem z dziurą.

W VraySun masz kontrole nad ostrością cienia (size) i kaustyka to łyknie.

Możesz jedynie powyłączać we właściwościach obiektów odbieranie i generowanie kaustyki dla ścian czy drewnianych elementów regału.

Ps. Nie wiem czy dobrze myślę ale taki efekt jak w załącznikach wyżej możesz uzyskać na mapach materiałów. Bez żadnej kaustyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności