Skocz do zawartości

Typografia - PLN.


ptfromscr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Otóż na zajęciach z typografii powiedziano nam, aby nie pisać oznaczenia 'PLN' jako symbolu złotego (że coś kosztuje np. 600 PLN) natomiast wyczytałem, że jest to symbol przyjęty po denominacji w 95 r. i oficjalnie zgłupiałem. Pisać zatem 'PLN' czy nie pisać? Oto jest pytanie!

Pozdrawiam,

Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Ale może chodzi o zastosowania graficzne.

Moim zdaniem jest to poprawny format i standard światowy. Każda waluta ma taki swój symbol trzyliterowy. Dodatkowo, ale to jest co innego waluta może mieć swój symbol.

 

Z symbolami natomiast jest tak, że te, nie wszystkie znajdują się w jednym kodowaniu np. UTF8, kraje inaczej z nich korzystają, wtedy taki symbol trzyliterowy może być wyjście. Ostatnio o tym czytałem bo pisałem jedną aplikację i szukałem poprawnego zapisu międzynarodowe. To jest OK. Tyle, że faktycznie nie wygląda to dobrze. Ale poprawne jest.

 

To nie jest do końca symbol a kod waluty.

Więcej: http://www.xe.com/symbols.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to są plakaty jednokrajowe, tylko na Polskę to jak najbardziej użyłbym symbolu naszego zł.

W aplikacji jeśli robiłbym ją na Polskę użyłbym na 100% "zł".

 

Ale może ktoś się jeszcze wypowie.

Bo szczerze przyznam jak się wgryzłem w temat to spore zamieszczanie jest z tymi symbolami. Np. EUR, symbol Euro w różnych krajach europejskich stosuje się inaczej. W niektórych (ale już nie pamiętam dokładnie jakie to) stosuje się przed ceną: €100, a gdzieś czytałem zapis 100€ też jest poprawny.

 

Znowu jeśli cenę podajemy w dolarach - $100.

 

Jeśli to plakat, baner na stronę - tak - "zł".

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, to wszelkie zapisy funtów i dolarów przed kwotą są standardem w kulturach anglosaskich i anglosasko pochodnych, jak USA. Zaś PLN jest symbolem sztucznym, wymuszonym denominacją. Prawdziwy skrót od złotówki nie zmienił się i nadal jest nim zł. Może i kodowanie o którym pisał Adek zaanektowało PLN, ale każdy polonista się na to zjeży. Co prawda język ewoluuje i PLN już się w naszym języku zadomowiło, ale dla wszystkich purystów nadal jest to wrzód do wycięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLN jest kodem waluty (zdaje się, że norma ISO - dwie peirwsze litery - kraj), nie symbolem. I używa się go najczęściej jeśli są zestawienia międzynarodowe, aplikacje używają wielu walut. Wtedy symbole nie są tak czytelne. A jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym, banerem, plakatem to "zł".

 

PLN odnosi się bardziej do waluty niż do ceny. W przypadkach gdy mówimy, chcemy rozróżnić walutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich norm byście nie przywoływali, standardem na dzień dzisiejszy jest stosowanie zapisu w formie " ,- " Jest to chyba najszybciej rozpoznawalny symbol wskazujący, iż mamy do czynienia z kwotą do zapłaty. Zapis stosowany jest zarówno w Polsce jak i zagranicą. Wystarczy przejrzeć choćby wszelkiego typu billboardy, czy gazetki większych sieci handlowych. Znacznik waluty to rzadkość, tym bardziej kiedy mamy do czynienia z reklamą/przekazem dedykowanym na rynek 'lokalny', a nie międzynarodowy.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności