Jump to content

Recommended Posts

Witam, nie wiem czy dobry dział ale jedyny który wg mnie pasował. Pracował ktoś z Was z Matchmoverem? Jak tam robi się auto korekcje zniekształceń obiektywu? Niby to jest domyślnie wykonywane przez program ale zawsze mam parametr przy Distortion równy 0 a obraz nie ma żadnej korekcji hmm, wie ktoś jak to działa?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ja pracuje w PFtrack ale to zasady są te same. Na "zgadywaniu" przez program parametrów szkła w jakim był kręcony trakowany materiał raczej bym nie polegał. Zwłaszcza przy szkle szerokim. W PFtracku jest kilka narzędzi do żeby parametry obiektywu w miarę możliwości sobie ustawić w twoim sofcie pewnie też tak jest. Reasumując - nie ufaj programowi w tej kwestii:)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie z mojego doświadczenia wynika że soft dokładniej dobiera ogniskową i działa to lepiej (moje 18mm to jest zazwyczaj 20mm). W PFtrack'u możemy ręcznie skorygować zniekształcenia obiektywu. W Matchmoverze też jednak tutaj tylko możemy wpisać parametr zniekształcenia obiektywu. A nie wiem jak go policzyć, zdobyć...

Link to comment
Share on other sites

Jak twój materiał jest nagrany szerokim szklem można to zrobić w trochę żmudny ale bardzo dobry sposób. Wszystko zależy od filmu i jest sprawą mocno indywidualną.. Np jak masz na chodniku, ścianie jakieś takie elementy, które są blisko szkła ulegają one mocnemu zniekształceniu. Więc jak będą te elementy realne "wychodzić" spod obiektu cg to znaczy, że ustawiłeś za mały kąt dla szkła w programie i odwrotnie jak obiekt cg będzie się bardziej zniekształcał niż materiał nagrany to szkło w sofcie jest za szerokie. Wiem, że to dosyć żmudna metoda ale czasami nie ma wyjścia i trzeba tak łopatologicznie to potraktować i wbrew pozorom bywa, że jest to najszybszy sposób. Z mojego doświadczenia wynika, że większość "pływających" obiektów cg bierze się właśnie ze źle dobranych parametrów szkła. No ale jak pisałem sprawa jest bardzo indywidualna i nie zawsze można to wykorzystać.

Link to comment
Share on other sites

Wiadomo, tak samo darmowy Voodoo Camera Tracker... To samo obiekty pływają. Nawet jak zastosowałem korekcje w PhotoShopie. Albo coś źle robie. Hmm, masz/ma ktoś doświadczenie z tymi programami? Matchmover i Voodoo?

Link to comment
Share on other sites

To już chyba tak trochę jest imago10, że softy takie jak 3dequalizer, PFTrack, Boujou, kosztują sporo siana i mają bardzo wyspecjalizowane narzędzia. I jeśli zestawisz je w porównaniu w jakimś darmowym trackerem, to ciężko oczekiwać tych samych rezultatów. Ja zazwyczaj trakuję w PFTracku albo w Boujou i większość problemów da się przeskoczyć. Voodoo używałem wieki temu i też nie potrafię niestety doradzić odnośnie tego programu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy