Skocz do zawartości

MiniFarma czyli jaki Xeon?


Juzwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ciezki orzech do zgryzienia, bo chcialbym podjac rozsadna decyzje. Maszyna ma sluzyc glownie do symulacji (particles) i renderu, czyli ilosc rdzeni i watkow jest sprawa priorytetowa. Pod procesory bede dobieral pozostale czesci. Grafika nie ma znaczenia a na Quadro mnie nie stac. Nie jestem pewien co do RAM czy 32 czy 64 GB.

 

Nie ukrywam, pieniądze nie rosną u mnie w doniczce za oknem i częściowo biorę pożyczke. Dlatego sie glowie ile wydac? Sprawa odczekania az uzbieram tez odpada. Obecnie moje 2 rdzenie nie pociagna symulacji jakich wymagam :)

 

Z moich obserwacji takie procesorki są najbardziej interesujace:

 

- Intel® Xeon® E5-2650 (2.00 GHz, 20 MB Cache) ~ 4.200 x 2 = 8.400zł

- Intel® Xeon® E5-2660 (2.20 GHz, 20 MB Cache) ~ 4.900 x 2 = 9.800zł

- Intel® Xeon® E5-2665 (2.40 GHz, 20 MB Cache) ~ 5.400 x 2 = 10.800zł

- Intel® Xeon® E5-2670 (2.60 GHz, 20 MB Cache) ~ 5.800 x 2 = 11.600zł

- Intel® Xeon® E5-2687W (3.10 GHz, 20 MB Cache) ~ 7.000 x 2 = 14.000zł

 

Info biore z tej stronki głównie http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html , jak znacie podobne dobre proszę o linka.

 

Płyta główna: ASUS Z9PE-D8 WS ~ 2.200zł

 

Co do RAMu mam wrażenie że 32GB to aż nadto, ale za naprawe niewielką dopłatę można mieć 64GB:

 

Kingston 8GB 1333MHz Reg ECC Module (KTH-PL313/8G) ~ 1.800zł

 

Co do obudowy, zasilacza i chłodzenia nie mam pojęcia, ale liczę że trzeba na to przyznac dodatkowe 2tys.

 

Zatem rysuje się MiniFarma w granicach:

 

14.400 - 22.000

Co do dysku to raczej nie interesuje mnie SSD, nie wiem czy cena jest warta tego co to potrafi.

 

 

Czy uważacie że jest to w miare rozsądne rozwiązanie na własną kieszeń? Prosiłbym kogoś by się wypowiedział, kto na co dzień ma do czynienia z wielowątkowymi stacjami. Głównie jeśli chodzi o symulacje i rendering. Slyszalem np ze czas symulacji na maszynie z powyżej 16 wątkami nie spada tak bardzo zauważalnie? Może warto się rzucic na tanie i bardzo dobre Xeony e5-2620 6rdzeniowe za łączną kwotę 3.000? Różnica kolosalna a wątków tylko 8 mniej od 32?

 

Jakakolwiek porada mile widziana.

 

Czasu niestety mam mało, do czwartku chcę mieć już to z głowy....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Gość RafalPL

Ja napisze tak miałem 16gb ram teraz mam 32 i powiem ze teraz starcza 16gb przy dużych scenach to za mało a jeszcze jak dasz efekty w After Effect to i 27Gb mi zjadało.

 

Ceny w Polsce z kosmosu Xeon E5-2650 wyrwiesz z USA (Ebay za niecałe 350dol sztukę), ale tak naprawdę lepiej złożyć dwa komputery na I7 3930K Którym robisz OC do 4.2Ghz i wychodzisz na tym 10x lepiej taniej składałem dwa komputery na Xeonach E5 2690 i napisze ze pojedyncza sztuka jest wolniejsza i nie da się przeprowadzać OC. Dopiero najmocniejszy Xeon jest parę % lepszy wiec lepiej się zastanowić.

 

Co do grafiki na Ebay Quadro 4000 można mieć od 550dol za sztukę 1600 parę zł a quadro 2000 za 280dol.

Ja na twoim miejscu złożyłbym dwa komputery na I7 3930K płyta gł. Asus WS Workstation 32gb i w jednym dal bym lepsza grafikę a na drogim słabszą. Render przez siec bawiłem się tym i fajnie to gra tylko ważne żeby mieć tyle samo gb ram na dwóch stacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjemnie sie czyta taką liste zakupów, technicznie nie pomoge ale z tego co juz wyczytałem tu i tam to raczej i7 wygrywa z Xeonami, lepiej mniej i7 ale wydajniejszych, i prądu chyba tez mniej zżerają. Kolega wyżej ma racje. Wiec tylko życzyć powodzenia !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W renderowaniu i7 mogą mieć lepszy stosunek wydajności do ceny, ale w symulacjach już nie. 32 wątki, duży cache i obsługa większej pamięci robią swoje. Czy to uzasadnia wydawanie tych pieniędzy na komputer to inna sprawa i bardziej zależy od tego, czy te pieniądze maja się zwrócić.

 

skk.

 

ps Co do dysków SSD, to przy symulacjach flip może mieć on duże znaczenie. Niestety cząsteczki na dysku bywają wielkie (+10GB na plik), więc i dysk musiałby mieć właściwą wielkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozłożeniem na 2 kompy jest jedem problem, mianowicie chodzi o licencje. Wiadomo ze sprytnymi i magicznymi sposobami mozna to czasami zalatwic by działało, jednak sa przypadki w ktorych zrobic sie tego nie da i wtedy właśnie jeden z podwójnym prockiem ma przewage.

 

Sprowadzanie z Chin uzywanego procka za 350dol jest kuszace, ale tez ryzykowne. Poza tym nie wiem czy nie uszkodzilbym tego przy montazu. A z drugiej strony sklep w ktorym kupuje rowniez moze sprowadzac to z chin, chyba ze jest to dell czy hp gdzie masz pewnosc ze produkt jest nowy.

 

Co do dysku SSD... Hm... Chyba zrezygnuje. Obecne ceny jeszcze sa za wysokie. Poczekam az zrobia 1TB za przystepna cene

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie to jaki soft do tych particli ?

Trzeba pamietac ze sama symulacja zajmuje najwiecej czasu a nie kazdy soft pozwala robic to sieciowo (malo ktory w ogole pozwala). Tak wiec w tym przypadku priorytetem jest plyta dwuprocesorowa i procesory z jak najwieksza liczba wątków i jak najwydajniejszym poszczegolnym watkiem. Niestety do tego nadaje sie tylko xeon, mimo ze w walce 1 vs 1 I7 wygrywa mozliwosciami OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ile chcesz ramu i jakiego ECC jest w cholerę drogi :/ Płyta jedynie z asusa wchodzi w grę sam sie na evga srx napaliłem ale wyczytałem ostatnio dużo złych opinii o niej w sumie określoną ją jako porażkę evga a w sr2 teraz inwestować nie bardzo.

Pytanie ile ramu jest o tyle ważne bo i7 obsługuje max 32GB jedynie wersje extreme (4tyś zł) obsługują do 64GB.

Dużo sam siedzę i śledzę ceny tego typu platform koszt 2x xeon 2687w ES to 1500$ za parkę sprawdzone i działające między innymi na tym asusie (max ram ecc 256GB non ecc 64GB).

 

Jeszcze jedno Xeony są szybkie ale co z opteronami 16 wątków płyta 4 procesorowa = 64 wątki może w symulacjach ta ilość będzie dawała większego kopa niż xeon mocniejsze wątki ale tylko 32.

Koszt najtańszego opterona to chyba 430$ Płyta 4 procesorowa mniejszy koszt rozbudowy pamięci niż do każdego poszczególnego noda przy ECC nawet bym się nie zastanawiał.

Dodatkowym atutem takiej płyty to max ilość ramu 512GB (32) DIMM slots "TYAN S8812"

Edytowane przez Tomo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności