Skocz do zawartości

Color mapa - jak to z nią jest?


DuzeZ

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko. Mam do Was pytanie odnośnie tkzw color mapy. Dokładniej chodzi mi o color mapy tworzone na potrzeby gier a nie wizualizacji itp.

 

Color mapa - co to dokładnie jest?

 

Pytam ponieważ tak na prawdę nie mogę znaleźć na necie informacji konkretnych, które powiedziałyby mi jednoznacznie czym jest color mapa. Pewnego razu kumpel starał mi się to wytłumaczyć lecz jakoś nadal tego nie pojmuje. Wtedy przedstawiał color mape jako "wzbogaconą "(?) wersje AO mapy, innym razem znów przy pewnym tutorialu, lektor użył pojęcia color mapy do wygenerowania z programu texturki z kolorem diffuse elementów - aby później było łatwiej zaznaczać obszary obiektu w Photoshopie. Teraz mam mały mętlik w głowie, która wersja jest prawidłowa? Czy color mapa to jest może coś zupełnie innego czy może po prostu inna nazwa mapy AO?

 

Dodam jeszcze, że ów kumpel przedstawiając mi rolę color mapy pokazywał, że używanie jej powoduje, że ten sam kamień wygląda na zupełnie inny gdy się go powtarza w grze - lub coś takiego.

 

Będę wdzięczny za wytłumaczenie mi tego, tak na chłopski rozum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nazewnictwem tak bardzo to się nie przejmuj - jakoś na przestrzeni lat nigdy nie zostało ujednolicone i obecnie w rożnych programach dokładnie te same narzędzia nazywa się zupełnie inaczej - to samo dotyczy "map" np "Roughness", "specular power" i "gloss" używa się naprzemiennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, właśnie zauważyłem różnice w nazewnictwie na przykładzie opcji w Maxie i May'ce. Powiedz mi w takim razie, skoro to jest kwestia nazewnictwa to czego ona jest zamiennikiem? Color mapa jest tą mapą AO? Nurtuje mnie to od dłuższego czasu i zależy aby mieć taką 100% pewność, więc będę wdzięczny za małe wyjaśnienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności