Skocz do zawartości

Zmiana orientacji dłoni


Szczepenson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Ostatnio zająłem się modelowaniem postaci do animacji. Zrobiłem model, kości, przypisałem wagi, i zacząłem robić kontrolery. Dochodząc do łańcucha IK dla ręki dopiero wtedy zauważyłem, że... wymodelowałem dłoń obróconą o 90°.

p1RkAYz.jpg

 

Tak, wiem, strasznie głupi błąd. W każdym razie - przy obrotach do 90° w stosunku do pozycji modelowanej dłoni nie ma jeszcze tragedii:

 

5omO5ZR.jpg

 

Ale... w pewnym momencie animacji potrzebne jest wygięcie o 180° w stosunku do aktualnie zeskinowanej pozycji, co wygląda... cóż, sami oceńcie:

XE5xnkO.jpg

 

Jak widać, jest problem :)

 

Myślałem, żeby to jakoś naprawić, do tej pory wymyśliłem, aby tymczasowo odłączyć skina, obrócić dłoń ręcznie w edit poly, a później tego skina podłączyć. Jednak nie wiem, jak poradzić sobie z kośćmi - o ile sam obrót dłoni w edit poly jest banalny, to nie wiem jak wyłączyć opcję deformacji siatki przy obrocie kośćmi - wiecie o co mi chodzi?

 

Powiedzmy, że dłoń jest już normalnie obrócona, ale kości zostają na miejscu - i chodzi o to, aby odłączyć kości, obrócić je o 90°, i z powrotem podłączyć - jak dotąd jednak mi się to nie udaje, czy ktoś zna sposób na coś takiego?

 

Próbowałem już z wyłączaniem"Always deform", ale nie dało to żadnego rezulatatu :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Napisano (edytowane)

@Reanimator:

Ok, dzięki, za chwilę spróbuję z zapisywaniem i ładowaniem skina ;)

 

A odnośnie obrotu - to tak, idzie już z ramienia - ja poszedłem trochę na skróty, i dlatego ta kość przed nadgarstkiem oddziałuje na całe przedramię, żeby stworzyć choćby iluzję obrotu :)

 

@Boris:

To też nie jest głupie rozwiązanie, chociaż trochę nagli czas, ale zobaczymy - jak przez 3 godziny nie uda mi się tego naprawić to zacznę od początku. Wtedy też może pomęczę się dodatkowo z kącikami ust, które wcześniej odpuściłem - mianowicie... usta wyglądają trochę śmiesznie, bardzo przypominają pewnego muppeta:

beaker-muppet.jpg

 

Na chwilę obecną ogarnąłem tą "kłapaczkę" w ruchach na jednej osi, kość górna odpowiada właśnie za nią, ta bliżej rdzenia głowy służy do obsługi szczęki:

YEEYWT7.jpg

 

A czy macie jakieś pomysły na kąciki ust? Wydawałoby się, że to prosta sprawa, ale nie mogę dojść za bardzo od jakich vertów zacząć, dość niestandardowe usta :)

Edytowane przez Szczepenson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności