Jump to content
Sign in to follow this  
Nagash

Animacja 3D (V-Ray 3 + 3ds Max)

Recommended Posts

Cześć,

 

mam pytanie do ekspertów od V-Ray i Max'a dotyczącej animacji 360 stopni w okół budynku. Mam budynek oświetlony V-Ray + HDRI. Dookoła rośnie trawka wygenerowana VRayFur. Tworzę animację w okół budynku i wszystko jest perfekcyjnie oświetlone, wręcz momentami prześwietlone, cienie idealne ale gdy słońce jest za kamerą (+/- 50). Wraz z obrotem kamery robi się coraz gorzej. Tyłu budynku gdzie mam cień jest mega ciemno. Trawa wygląda tragicznie zapewne. Generalnie cały czar pryska. Jak radzicie sobie z takimi problemami? Czy ja mam źle ustawione światła? Aczkolwiek od frontu jest dobrze. Czy wraz z obrotem zmieniać ustawienia kamery - shutter speed, F-number lub ISO? Ogólnie mam wyłączoną ekspozycję ponieważ to co widzę bez kamery jest ok więc nie chce wprowadzać kolejnych parametrów. O ile z trawą mogę sobie jakoś poradzić przez dodanie 2side material który spowoduje że będzie znacznie jaśniejsza patrząc pod słońce (niestety to znacznie wydłuża rendering). Ale ściany już nie mogą być 2side material a tam też strasznie ciemno. A może rozjaśnienie tego pozostawić na postprodukcję?

 

Swoją drogą z tego co Vlado pisał z Chaosu i też robiłem testy to 2side mat źle działa z VRayFur.

 

Podsumowując czy wraz z animacją zmieniać któreś parametry kamery lub słońca (co jest raczej głupim pomysłem).

 

Z góry dzięki za pochylenie się nad tematem. Poniżej przykładowe rendery:

 

Klatka 1

 

155.jpg

 

Klatka 50

 

156.jpg

 

Klatka 100157.jpg

Edited by Nagash

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalnie lepiej ustawić ekspozycję i używać kamery Vraya. System Vraya jest zbudowany do takiego workflow i lepiej tak robić niż zastanawiać się czy jakieś problemy nie wynikają z braku kamery. Zresztą po jakim czasie pracy to staje się bardzo szybkim, naturalnym narzędziem. Jeśli nie chcesz grzebać w ustawieniach kamery po prostu operuj czasem ekspozycji, ustaw tak żeby było jak w twoich renderach powyżej i nic nie już ruszaj.

 

Jeśli chcesz doświetlić cienie, bez robienia tego w poście, to pobaw się ustawieniami Color Mappingu. Jeśli masz linear to podciągnij cienie i wygaś trochę światła. Lub spróbuj Exponential lub Reinhard, jest sporo informacji w necie jak to działa.Niestety też czasem trzeba trochę skorygować ustawienie ekspozycji w kamerze ale możesz to robić wyłącznie czasem ekspozycji ( 1/s ), wystarczy ci to jedno ustawienie. ( Poza tym vignetting na off, i color balance na neutral. )

 

"Podsumowując czy wraz z animacją zmieniać któreś parametry kamery lub słońca (co jest raczej głupim pomysłem)." ---> na pewno to nie jest rozwiązanie.

Edited by Mulholland

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy