Jump to content

 • Cara - nowa platforma do portfolio dla artystów bez AI

  adek By adek, in Article, , 3 comments, 596 views
   Share

  Cara to nowo powstała platforma społecznościowa i portfolio dla artystów. Platforma została stworzona w odpowiedzi na rosnące wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji, z myślą o osobach poszukujących autentycznych twórców i dzieł sztuki.

  W obliczu etycznych kontrowersji wokół AI, Cara stanowi przestrzeń wolną od generowanych przez AI obrazów, co umożliwia łatwe odnalezienie pracy ręcznie wykonanej przez artystów.

  Chociaż wiele platform obecnie akceptuje sztukę AI, często bez uwzględnienia etycznych aspektów, a inne deklarują politykę “no AI forever” bez rozważania przyszłej adaptacji takich technologii w miejscach pracy, Cara proponuje bardziej wyważone podejście.

  Założenia Cara dotyczące AI są jasne:

  • platforma sprzeciwia się obecnemu wykorzystaniu narzędzi generatywnej AI, które uważa za nieetyczne.
  • Nie będzie hostować portfolio generowanych przez AI, dopóki nie zostaną rozwiązane szeroko rozpowszechnione problemy etyczne i prywatności danych związane z zestawami danych, co wymaga uregulowania prawnego.

  W przypadku uchwalenia przepisów chroniących prawa artystów, “no AI forever” opowiada się za tym, aby treści generowane przez AI były zawsze wyraźnie oznaczone. Dzięki temu publiczność będzie mogła łatwo wyszukiwać dzieła stworzone przez ludzi. Twórcy platformy pragną stworzyć miejsce, które sami chcieliby używać jako kreatywni artyści, pomagając tym samym zniwelować luki między artystami a firmami i wspierać przyszłość branż kreatywnych.

  Cytat

   

  Dlaczego nowa platforma?
  (informacje z oficjalnej strony)

  Gdy popularność sztuki AI gwałtownie wzrosła pod koniec 2022 roku, wiele platform artystycznych zignorowało apele swoich użytkowników dotyczące moderowania obrazów generowanych przez AI. Chociaż generatywna sztuczna inteligencja może być potężnym narzędziem, nie możemy ignorować, że firmy AI używają zestawów danych, które są trenowane na podstawie chronionych prawem autorskim dzieł oraz prywatnych danych osobowych bez naszej zgody.

  Rozumiemy, że platformy mogą nie mieć mocy, aby samodzielnie rozwiązać nieetyczne i prawne problemy związane z takimi zestawami danych, ale wierzymy, że przynajmniej powinny okazać solidarność i szacunek dla artystów oraz ich społeczności w takich czasach.

  Uznaliśmy, że jeśli żadna platforma nie jest zainteresowana działaniem w tym kierunku, powinniśmy stworzyć własną platformę, na której czynnik ludzki jest szanowany i priorytetowy.

  Przyszłość

  Wierzymy, że przyszłość branż kreatywnych będzie wiązała się z intensywnym wykorzystaniem AI, a zatem kluczowe jest, aby nasze rządy pracowały nad regulacją nieetycznego wykorzystania danych oraz zapewniały siatki bezpieczeństwa dla wpływu, jaki AI będzie miało na nasze społeczeństwo.

  Jeśli generatywna sztuczna inteligencja stanie się stałym elementem produkcji w różnych branżach, sposób, w jaki tworzymy i konsumujemy sztukę, zmieni się znacząco, wpływając na nas wszystkich.

  Zespół Cara będzie kontynuować działania na pierwszej linii frontu, pozostając na bieżąco z technologią i rozwojem branży. Będziemy pracować nad wsparciem ludzkich twórców najlepiej, jak potrafimy, i mamy nadzieję, że Cara stanie się miejscem, gdzie artyści znajdą dyskusje, edukację i wsparcie, gdy będziemy wspólnie nawigować przez nadchodzące zmiany.

   

  Link do strony: https://cara.app/explore

  Jeśli macie konto na tej platformie - dajcie znać w komentarzu.

  [Uwaga: Serwis w tej chwili przeżywa pewne oblężęnie. Zainteresowanie platformą jest faktycznie ogromne i co jakiś czas pojawiają się przerwy w działaniu]

   

  • Like 3
   Share


  User Feedback

  Recommended Comments

  Nie napisałem tego, ale Cara ma opcje oznaczania prac, aby utrudnić zadanie narzędziom AI, które i tak mogą zassać prace (dodatkowo rozpoznają - starają się rozpoznać prace generowane AI). 
  Od strony technologicznej jak wczoraj poczytałem - całkiem nieźle to zrobili.

  • Like 3
  Link to comment
  Share on other sites

  No, jak chcialem opt out'nac to sie okazalo ze ukryli to tak ze byl potrzebny tutorial zeby znalezc ta opcje 😄 Jak sie upowszechnil tutorial to przeniesli opcje w inne miejsce. Ja na desktopie w ogole nie moglem znalezc gdzie mozna sie wypisac z dodawania im fotek do cwiczenia. A jak ktos mogl to podobno zrobili tak ze musisz uploadnac przyklad fotki co do ktorej uwazasz ze zostalo trenowane AI na niej, czy cos w tym stylu. Koniec koncow po prostu widac ze utrudnia instagram jak moze tylko, zeby nikt sie nie wypisal z dawania im za darmo fotek.

  A profil na Cara mam od zanim to bylo modne, tylko nie mialem co wrzucac 😄 Pracuje usilnie zeby to zmienic choc zycie mi nie pomaga. Ale damy rade.

  • Like 1
  Link to comment
  Share on other sites  Create an account or sign in to comment

  You need to be a member in order to leave a comment

  Create an account

  Sign up for a new account in our community. It's easy!

  Register a new account

  Sign in

  Already have an account? Sign in here.

  Sign In Now

×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy