Jump to content

Changeless

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

10 Good

About Changeless

 • Rank
  Member

City (optional)

 • Miasto
  Kielce
 1. Dzięki za cenne uwagi :) Ustawienia kamery od początku są domyślne. Poprawiłem trochę to o czym pisał Dynamico samą zmianą położenia kamery. Mam problem z realistycznym wyglądem tekstur na dużych powierzchniach (choć te na małych też są do poprawy..), widać to wyraźnie na chodniku. W tej chwili jest Diffuse+Bump - czy Normal albo Displacement pomoże? Nie mam w tym doświadczenia i nie bardzo wiem jak je tworzyć. Nie wiem też dlaczego pojawiają się takie paski na trawie. Zauważyłem, że zmieniają się one przy innym położeniu kamery (z góry trawa wygląda dużo lepiej). Teksturę tworzyłem wg tego tutoriala - http://www.myinkblog.com/create-an-awesome-grass-texture-in-photoshop/ . Nie jest ona jakaś świetna, ale nie ma powtarzających się miejsc. Proszę o wskazówki, z góry dzięki :)
 2. Witam. Po wykonaniu wnętrza chciałem spróbować zrobić jakąś scenę 'na zewnątrz', dlatego zdecydowałem się na oświetlenie, oteksturowanie i wyrenderowanie gotowej, ściągniętej sceny. Podobnie jak wcześniej to moja pierwsza próba w tego rodzaju scenie, więc wszystkie rady i wskazówki na pewno mi się przydadzą. Mam zamiar dorobić chmury w PS, ale na razie tego nie robiłem ze względu na to, że nie podoba mi się różnica w kolorze drewnianych belek przy budynku oraz kilka szczegółów. Tworzone w Mayi - Mental Ray z Physical Sun and Sky. Materiały częściowo ściągane, a częściowo robione samemu. Na ulicy na pierwszym planie użyłem Substances, które dopiero co odkryłem. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
 3. Możliwe, że uda mi się zrobić ten dywan o którym pisałem wyżej. Poza tym raczej dużo tu już nie zmienię, zbyt wiele czasu mi na tym zeszło, ale wiele się nauczyłem :) Zapraszam do oceniania.
 4. Wątek powoli zmierza ku końcowi, ponieważ nic tutaj już nie wymyślę. Wieczorem pokażę jak to wygląda. Mam natomiast pytanie o renderowanie Fur w mentalu. Zrobiłem dywan, ale na scenie z wnętrzem widać go jedynie przy renderowaniu z Max Sample Level = 0 w Anti-Aliasing Quality. Przy wyższej wartości dywan znika, nie widać go. Nie znalazłem żadnego rozwiązania, więc może ktoś tutaj miał kiedyś podobny problem? Nie wrzucam ustawień, bo po wielu próbach wróciłem i tak do domyślnych. Z góry dzięki za odpowiedzi.
 5. Dzięki za odpowiedzi :) BartoszPiasecki, coś tam poczytałem i poniższe rendery są już z LWF. Mimo zastosowania mam jednak problem ze stuprocentowym zrozumieniem Color Managementu w Mayi, ale popracuję nad tym. Dodatkowo z niewyjaśnionych przyczyn zniknął fragment tła w jednym renderze. Zapis RGBA 4x8bit w formacie .EXR. Nie mam jeszcze wiedzy na ten temat, ale przy 16 ani 32 bitach wygląda to tak samo.. Tutaj kontynuacja sceny z Physical Sun and Sky i dodane Portal Light. Tło (plik .jpg na materiale Surface Shader) jak widać zniekształca się. Zauważyłem to po przejściu na Physical Sun... nie zmieniając nic w Refraction Options (Refraction ustawione na 1.52). Na tą chwilę nie mogę znaleźć rozwiązania. Drugi render, taki bardziej na próbę, z zastosowaniem Image Based Lighting. Właśnie tu z jakichś powodów zniknął fragment tła. Dodatkowo w obu plikach na komodzie pojawiły się jakieś przepalone fragmenty, które również nie wiem skąd się wzięły. Nie zrobiłem żadnych błędów podczas stosowania LWF, więc byłbym wdzięczny za rozwiązanie tego problemu. Oczywiście proszę o oceny, wskazówki, rady i opinie czy ten projekt zmierza w dobrym kierunku, bo powoli zaczynam się zastanawiać. Celem jest w tej chwili osiągnięcie jak najbardziej realistycznego efektu, kilka elementów do sceny naturalnie jeszcze dodam. Patrząc na wiele modeli wnętrz w Google Images myślę, że jak na pierwszy raz jest dość dobrze, ale z drugiej strony widziałem mało naprawdę dobrych wizualizacji szukając pod różnymi frazami. PS. Jeśli ktoś wie, gdzie i w jaki sposób najlepiej uploadować pliki zapisywane w formacie .EXR to proszę o informację.
 6. Wrzucam tak na szybko, tak to wygląda: Jedyny plus jaki widzę to brak "przecieku" światła w narożnikach i tych plam, dzięki zmianie systemu oświetlania. Drzwi lepiej naświetlone, ale wydają się płaskie. Poza tym tekstury stały się wyblakłe, a tło dziwnie zniekształcone. Na dywanie, przez shader 'Cloth" jako bump mapa "wychodzą piksele" i widać na nim nierealistyczny cień. Czerń na głośnikach jest zbyt intensywna w stosunku do koloru obudowy głośników. Reasumując, kilka rzeczy wygląda trochę lepiej, kilka gorzej. No i czas renderowania (w porównaniu z poprzednim systemem oświetlania) zwiększył się o około 130%. Planuję zrobić sobie kilkudniową przerwę od tego projektu, w międzyczasie może wrzucę ustawienia. No i przejrzę jakieś tutoriale. Ponownie proszę o oceny i wskazówki :)
 7. Co to jest LWF? W Mayi 2013 ten shader do kamery jest dodawany automatycznie przy tworzeniu Physical Sun and Sky :) Choć wydaje mi się, że jest dodawany w trochę inny sposób niż ręcznie, jako 'Lens Shader'. Sprawdzę to jeszcze. Nie zrażam się w ogóle, wrzuciłem mega testowy render, w którym chodziło mi o same cienie. Wydaje mi się, że ten dział jest po to, aby uzyskiwać pomoc i wskazówki. Kiedy uznam projekt za zakończony, wrzucę go do działu z pracami ukończonymi. Polecam czytać wątek od początku :) Akurat ten render był wykonany bez fotonów, pewnie o nich zapomniałem :) Zauważyłem, że różnica między intensywnością fotonów a zmniejszaniem parametru 'Exponent' nie jest jakaś duża. Byłoby to bardziej widocznie przy zmniejszeniu dokładności w opcjach renderowania? Zaznaczyłem w 'Render Settings' opcję 'Color Management' jak radził Chrupek3D i kolory są bardziej nasycone, choć czytając dokumentację nie do końca rozumiem dlaczego. Za jakiś czas pokaże efekty.
 8. Stąd nazwa wątku - Works In Progress :) Nad kilkoma rzeczami będę jeszcze pracował i kilka dodam, ale w tej chwili chcę osiągnąć odpowiednie światło. Jak już pisałem to moje pierwsze wnętrze. Właśnie próbuję oświetlać scenę z Physical Sun and Sky i Area Light z Portal Light i wychodzi to dużo lepiej. Jednak ponieważ nie jest to typowa scena 'na zewnątrz' to mam problem z kolorami. Cienie są zdecydowanie lepsze niż były i przy tym chciałbym zostać, no ale w tej chwili wygląda to tak, a na razie rozwiązania nie znalazłem:
 9. Dzięki za tak wiele wskazówek :) Tło to obrazek na surface shaderze. Zauważyłem, że jest zbyt jaskrawe i będę się je starał dostosować w PS. Ambient occlusion stosuję w tej chwili tylko na materiale dla ścian. Na innych materiałach nie mam AO i sam nie wiem skąd te przyciemnione krawędzie. Mam nadzieję, że Portal Light pomoże.
 10. Kilka zmian i poprawek. Z góry dzięki i zapraszam do oceniania :)
 11. Robiłem to na podstawie tutoriala z Digital Tutors, ale będę próbował zrobić światło od nowa jakimś innym sposobem, spróbuję też HDRI. Nie chcę renderować w czymś odpornym na nowicjuszy, bo nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę uzyskać dobry efekt, a o naukę :) Ale dzięki, na pewno się zapoznam :)
 12. Już poprawione. Scena jest robiona w Mayi, korzystam między innymi z dokumentacji i zmieniałem 'Glosiness', ale odbicia się nie zmieniały. Pewnie więc przez mój błąd, więc będę próbował dalej.
 13. Drugi render z trochę wcześniejszej wersji. Dodane jakieś 95% materiałów i lekko zmieniona kamera. Kolorystyka jest jaka jest, ciągle próbuję jakoś ożywić ten pokój. Ogólnie myślę, że jak na pierwszy raz nie jest źle, jednak nie jestem zadowolony z poziomu jasności w pomieszczeniu. Przy zwiększaniu intensywności światła lub ilości fotonów nie wygląda to dobrze. Próbowałem rozproszyć odbicia na podłodze, ale w mentalowych materiałach nie znalazłem niczego co odpowiada opcji 'Reflection Blur' ze standardowych materiałów, zatem w tej chwili nie wiem jak uzyskać ten efekt. I ostatnie pytanie - dlaczego na tarasie nie widać cieni barierki w miejscach, które przysłaniają drzwi? Proszę o oceny obu renderów i wskazówki co można poprawić. Z góry dzięki.
 14. Witam. Scena tworzona w Mayi, renderowana w Mental Ray'u. Jest to moje pierwsze wnętrze, więc ogólna koncepcja jest taka, żeby nauczyć się oświetlać i renderować wnętrze :) Światło w pomieszczeniu jest dla mnie zbyt ciemne, raczej nie do końca też współgra z tłem. Wszystkie materiały mentalowe. Źródło światła to 'Area Light': Intensity - 0 Photon Intensity - 17 500 000 Global Ilum Photons - 500 000 Do tego 'Directional Light' z mib_cie_d1 - wszystko z domyślnymi wartościami. Proszę o wszelkie wskazówki, rady jak i subiektywne oceny. PS. Refrakcja na szybach poprawiona, więc nie zwracajcie na nią uwagi.
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy