Skocz do zawartości

Szumy na zdjęciach


kropa

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałam się was poradzić, czy zawsze gdy będe robiła zdjęcia gdzie jest kiepskie swiatło będe miała szumy czy mogę temu jakoś zaradzić i przy kiepskim oświetleniu uzyskać zdjecie nie zaszumione?

Jeśli tak to jak to osiągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

szumy powstają poprzez podwyższanie wartości ISO. im większa wartość ISO tym krótsze czasy potrzebne do poprawnego naświetlenia zdjęcia.

 

w praktyce rózne aparaty generują różne szumy przy tych wartościach ISO. mogą być też kolosalne róznice pomiędzy np: Nikonem a Canonem ustawionymi w tym samym miejscu o tej samej porze i przy tych samych wartościach ISO-czas-przysłona.

 

średnio przyjmuje sie, że ISO 50-200 nadaje się do studyjnej fotografii.

do 400-800 - plener i zdjęcia pod gołym niebem

1600-3200-6400 zdjęcia prasowe

 

jeśli chcesz mieć mniej zaszumione zdjęcia zmniejsz wartość ISO zmniejsz wartość przysłony i wydłuż czas naświetlania. pamiętaj jednak, że przy czasach rzędy 1/5 sec i dłuższych nie dasz rady zrobić dobrego zdjęcia bez statywu. no chyba, że chcesz pokazać świetlane pasy czy smugi ;)

 

podsumowując:

ISO 100 - mały szum długi czas naświetlania

ISO 1600 - duży szum, krótki czas nświetlania

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...trzeba jeszcze pamiętać, że nawet przy względnie niskim ISO możemy zaszumić zdjęcie, jeśli źle je naświetlimy

 

i przy kiepskim oświetleniu uzyskać zdjecie nie zaszumione?

właściwie wszystko już napisano

...niskie ISO i dłuższe czasy - tylko, że nie sprawdza się to przy fotografowaniu ludzi, wtedy tylko większa dziura lub flash

...większa dziura to mniejsza GO - nieraz ma to plusy, a nieraz nie

...flash - zazwyczaj zabija klimat, jednak można bawić się w odbijanie światła (lub system lamp), ale zazwyczaj nie ma takiej możliwości

 

...ogólnie prawda jest taka, że papier jest dość tolerancyjny i nie będzie tak bardzo widać na nim tych szumów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 8 mln px sama matryca nie powinna powodować sumów, jasność 2.8 to też nie tak źle, a co do czasu to faktycznie 15s to maksimum.

 

Polecić mogę robienie ISO ok. 400, bo więcej już będzie powodować szumy, F 2.8 (zależy co chcesz osiągnąć z głębią ostrości - na 2.8 przy makro wszystko w tle będzie zamydlone), i naj najkrótszy czas tak, aby zdjęcie było w miarę jasne, albo "do uratowania" w późniejszej obróbce, czyli np. ustawiasz sobie ISO 400, Av na 2.8 i EV (korektę ekspozycji) na np. -0.3, albo nawet -0.6 - zawsze to skróci czas. Zdjęć nocnych bez poruszenia nie zrobisz - problemy są z tym nawet przy dobrej redukcji szumów w aparacie i jasnym obiektywie...

 

Jeszcze jedno! Upewnij się, że robisz zdjęcia w jakości S (SuperFine) i w najwyższej rozdzielczości! Po zrobieniu zdjęcia możesz śmiało na komputerze obrobić zdjęcie. Najpierw rozjaśnij zdjęcie, a potem pomiejsz. Trochę szumu się zredukuje przy pomiejszaniu zdjęcia. Jeśli chcesz drukować swoje zdjęcia to nie polecam opcji 'Reduce noise', a jak już to tylko redukcję koloru szumów. Jak już ktoś powiedział na papierze kropeczki robią klimat :)

 

pozdrawiam,

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde dzięki :) Pójdę jutro do piwnicy i będe ćwiczyła na różnych polecanych przez was ustawieniach i wybiorwe najlepszą wersję :) Dzieki, będzie mi to bardzo potrzebne bo mam pewien pomysł :*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak za Iso 200 nie wychodzil. Kiedys duzo focilem podobnym (tylko starszym) A60 i wiem ze nawet Iso 100 juz lubi szumiec.

Matryca 8mpix w sprzecie tej klasy powoduje jednak spore szumy, tego sie nie minie, sensor jest maly i te mpix w kompaktach to dobry chwyt reklamowy.

Za cene jakosci ZAWSZE robilem zdjecia nocne na czasie 15s / iso 50/100 / f2.8. Nigdy nie ominie cie obrobka takiego zdjecia.

 

Pamietaj ze zmieniajac ogniskową (zoom) zmienia sie tez wartosc przyslony. Im wiekszy zoom tym aparat bardziej przymyka szklo , czyli jest ciemniej i wymaga to jeszcze dluzszego czasu.

Poeksperymentuj ale super rezultatow nie osiagniesz (ale szczery jestem :))

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze zmieniajac ogniskową (zoom) zmienia sie tez wartosc przyslony. Im wiekszy zoom tym aparat bardziej przymyka szklo , czyli jest ciemniej i wymaga to jeszcze dluzszego czasu.
To jest akurat wlasciwosc szkla a nie system aparatu. Po prostu dluzsza ogniskowa to ciemniej (ale nie zawsze, lecz wtedy to kosztuje)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale zakąłdałam ten wątek z myślą że doradzicie jak ustawić aparat, żeby były jak najmniejsze szumy. Wiem, że są nieuniknione przy kiepskim oświetleniu, ale zawsze można ustawić aparat tak, by ograniczyć je do minimum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności