Skocz do zawartości

mini-ITX


arev

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się wymiany antycznego Q6600 na coś nowszego. Jak, że w po domu pełza teraz niemowlak to chciałbym przenieść budę z podłogi na biurko, stąd pomysł na skromną w rozmiarach platformę mini-ITX. W 3D robię właściwie tylko low-poly w Blenderze. Czasem wypalał jakieś lightmapy, ale głównie koduję. Also, gry. Planowana konfiguracja to CPU z pogranicza i5/i7 (LGA 1150), GTX 760 (są takie fajne, krótkie wersje), 8 lub 16 GB, mobo jeszcze niesprecyzowana. Pytanie - czy ktoś składał coś już na tej platformie? Jeśli tak to będę wdzięczny za wszelkie wrażenia poparte własnym użytkowaniem. Thx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Można spokojnie złożyć coś takiego i ciekawego, polecam obudowę Cooler Master Elite 130, jest w formacie mITX, wejdzie do niej karta graficzna normalnych rozmiarów pokroju GTX 660 lub GTX760, oczywiście Quadro K2000 również - jeśli dobrze pamiętam to jest miejsce do 330mm na grafikę - gtx760 ma chyba 280mm. Jeśli chcesz mieć ciszę to polecam Ci wymianę fabrycznego chłodzenia intela na Arctic Cooling Freezer 11LP.

Przykładowa konfiguracja to:

Intel Core i5-4440

płyta główna ASRock B85M-ITX

wentylator Arctic Cooling 11LP

Gigabyte GTX760 2GB DDR5

Pamięć DDR3 2x4096MB 1600 Crucial

Dysk SSD 2,5" 256GB Plextor M6S

Nagrywarka DVD

Cooler Master Obudowa ELITE 130 USB 3.0 (Mini ITX)

Zasilacz ATX 550w Corsair VS

Program MS Windows 7 Home Premium 64 bit OEM PL

powinieneś zmieścić się do 4 tysięcy z i7 jakimś nawet

 

Oczywiście można śrubować cenę jakbyś chciał mieć wifi i Bluetooth zintegrowane z płyta glówną lub więcej dysków SSD.

 

PS: obudowę polecam bo widziałem na żywo montaż i widziałem efekt końcowy z GTX660.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Budę w sumie już wybrałem. Xigmatek Nebula: http://www.xigmatek.com/product.php?productid=219&type=photo Jak ma stać na biurku to niech też jakoś wygląda :-) Dyski mi odpadają bo przełożę stare. Co do płyty to oglądałem parę benchmarków i Gigabyte'y i dość słabo wypadały (nawet te na Z87). Po wczorajszych poszukiwaniach na prowadzenie wysuwa się MSI Z87I AC: http://www.msi.com/product/mb/Z87I_AC.html

Baribal, działa u ciebie taki zestaw? Jak kultura pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baribal, działa u ciebie taki zestaw? Jak kultura pracy?

 

Ja osobiście preferuje obudowy większego kalibru zatem nie pracuję na takiej mITX, ale mogę Ci nieco podpowiedzieć:

Kultura pracy fabrycznego chłodzenia intela pozostawia dużo do życzenia, zwłaszcza w pomieszczeniu gdzie będzie cicho - nawet bez obciążenia procesora wiatraczek jest słyszalny - dlatego proponuje coś wydajniejszego i cichego - Arctic Freezer 11LP.

Płyty główne MSI są godne polecenia, ale wartym zastanowienia modelem jest ASUS Z87i-pro chociażby ze względu na 6 portów SATA. w mITX z reguły są tylko 4 porty sata.

Wybrana przez Ciebie obudowa Nebula wygląda efektownie, ale na górze to jest styl fortepianowy - wszystkie palce i rysy masz widoczne ekstra, nie widzę w niej też żadnych otworów na wentylację ze środka, a musisz pamiętać że w środku będzie tłok i ciepło będzie mocne - zwłaszcza jak wybierzesz kartę graficzną typu GTX760. Proponowana wcześniej Elite 130 ma z każdej strony otwory wentylacyjne i jest co najmniej 2 razy tańsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baribal: ok man ale po co Ci 6portów sata jak masz w obudowie mITX miejsce na dwa napędy?

Osobiście odradzałbym wybór tak małej obudowy przy wydajnej karcie. Ja nie mialem jak wsadzić 460tki ale planowałem starą 430tke z pasywnym chłodzeniem posadzić - jak już mi intelowska bedzie niedomagać. Niemniej na mITX sie zdecydowałem jak wiedziałem, ze GPU nie bedzie mi za bardzo potrzebne w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Baribal: Dotychczas też "preferowałem" większe obudowy. Pod biurkiem stoi pierwsza Lexa i mam już dość tej krowy :D Oglądałem wcześniej Z87i-pro, ale wydaje mi się niepotrzebnie droga, a porty SATA, jak już olaf wspomniał, nie są potrzebne w takiej ilości. Ostatecznie zdecydowałem się na MSI Z87I Gaming AC ze względu na mocniejsze zasilanie procka i port eSATA z tyłu. Z coolerem poczekam i sprawdzę jak w rzeczywistości będzie z hałasem i ile miejsca wokół procka będzie bo mam wrażenie, że ten 11LP mógłby się nie zmieścić przy GPU. Nebula wciąga powietrze od spodu. Jest tam niemal centymetrowa szczelina na całym obwodzie i kratownica w środku. Powiem tak - obudowa podoba mi się na tyle, żeby zaryzykować i ewentualnie później kupić np. Elite 130, jeśli okaże się, że w Nebuli komponenty nie czują się zbyt dobrze. Opiszę wrażenia gdy tylko poskładam i przetestuję zestaw.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baribal: ok man ale po co Ci 6portów sata jak masz w obudowie mITX miejsce na dwa napędy?

Osobiście odradzałbym wybór tak małej obudowy przy wydajnej karcie. Ja nie mialem jak wsadzić 460tki ale planowałem starą 430tke z pasywnym chłodzeniem posadzić - jak już mi intelowska bedzie niedomagać. Niemniej na mITX sie zdecydowałem jak wiedziałem, ze GPU nie bedzie mi za bardzo potrzebne w pracy.

 

Jeśli tylko dyski SSD chcesz wsadzać to lepiej mieć za dużo niż za mało portów SSD - w tej konkretnej obudowie można dyski SSD przykręcic także pionowo do boków klatki. Oczywiście jak chcesz włożyć nagrywarkę DVD i zwykłe dyski 3.5" to nie zmieścisz za dużo.

Jak wspominałem wcześniej w ten model Elite 130 spokojnie wchodzą duże grafiki pokroju GTX660 i spokojnie da się pracować.

 

- - - Połączono posty - - -

 

@arev: Arctic Freezer 11LP jest chyba mniejszy niż box-wiatrak intela - ale głowy nie dam.

Ten MSI to jest bardzo dobry wybór - sam niedługo będe zmieniał płytę główną i na 99% biorę MSI - tylko jeszcze nie wiem jaki model :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności