Skocz do zawartości

Arnold jakieś to takie wszystko, nie wiem


Skyrush

Rekomendowane odpowiedzi

Bry, pobrałem sobie texturki z quixela https://quixel.com/megascans/home?search=vl0fffao&assetId=vl0fffao i ta hdrke https://polyhaven.com/a/spaichingen_hill

po podłączeniu wszystkich map do shadera/disp itd światła(lekko tylko zwiększyłem moc hdrki bo strasznie ciemny render wychodził) arnold \/arnold3.thumb.jpg.754eb3f9b3cbefde69aeab57c404527d.jpg

mapy normar,rough,disp w Color Space RAW, tylko albedo sRGB. Ustawienia renderu domyślne.

Dla porównania odtworzyłem scenę w blenderze, taka sama siatka, kamera, światło, wartości displacement i wychodzi taki obrazek \/cycles2.thumb.jpg.ca443cda9b460d0d1cf8b78c6dc0ab29.jpg widać od razu że to jest kamień(ostrzejsze krawędzie), obraz jest jakby ostrzejszy. W obu programach mesh takich samych rozmiarów wraz z geometrią, w blendrze modyfikator subdiv na 4lvl, w mayi też catclark 4lvl image.png.7d8c7add6e453c19e91fb19e576f9d7f.pngimage.png.6e54220ad993facede468728fc4e9b96.pngimage.png.ed57d9529cff25302c258efa32296307.pngimage.png.e1d31eecba139ee182e2d2fdb4c3bbd8.png

Jasne są to różne silniki i nie dostanę takie samego efektu domyślnie, dlatego moje pytanie jest jak z arnolda wyciągnąć więcej. Pewnie coś źle robię xD

edit link do scenki w blenderze i mayi https://drive.google.com/drive/folders/1klSb07YnoM6ffoQcKBcdu5q3K9FtfWPy?usp=sharing

maya pewnie wywali błąd z brakiem textur

Edytowane przez Skyrush
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, blender ma ten Filmic LUT automatycznie załączony co poprawia finalny obrazek.

1 godzinę temu, Sebazx6r napisał:

filenody posprawdzaj. Wszyskie mapy displacement /normal map powinny byc RAW

Tak wszystkie nody disp/normal/itd są ustawione na RAW, tylko albedo mam na sRGB, ale wiem że muszę je jeszcze na ACEScg przekonwertować. Obejrzałem sobie jeszcze raz film Arvida. W majce 2022.3 jest OCIO v2 i nie ma już tego gigantycznego spisu z color space np (Utillity>linear>Raw, czy Utillity>linear>sRGB,itd)

 image.png.2cf6ff22cd95a746a03a7e839ea39a2f.png

w zakładce utility mam tylko RAW, i do czego ta zakładka Scene-linear? No i taki mind fuck mam, czy te wszystkie opcje nagle w jedną się połączyły xD

25 minut temu, Sebazx6r napisał:

Sugeruje tez zakliknac colormanagment by ignorowało.

Nie rozumiem za bardzo co masz na myśl, ale chyba chodzi Ci o to>> Warning: The selected color space does not match the Input Color Space Rules set in your preferences. To avoid changing the color space if the rules are reapplied, turn on 'Ignore Color Space File Rules' for this file.

Wyskakuje mi taki warning, ale wszystkie filenody mają taki color space jaki im ustawiłem. Pewnie dlatego że normal, czy roughness są jpg a color space jest w RAW, disp nie ma takiego problemu bo to exr.

Ustawienia koloru \/image.thumb.png.a5bfaa5fd4f0b76203884b1842441f56.png

screen do porównania wrzuciłem na dysk (link w pierwszej wiadomości). Color Transform Preferences > View > Un-tone-mapped to jest rozumiem LUT i to on poprawił finalny wygląd obrazka.

Dodatkowo w ustawieniach renderowania w zakładce Filter>Width ustawiłem z 2 na 1, z tego co rozumiem nie rozmywa tak renderu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

linear workflow to stary worflow do czego nie wiem,  grading wiesz zrobic mozna poo i zazwyczaj tych co sa w renderach sie nie uzywa tylko wskajue w Nuke Photoshopa etc....

Jezeli geometrai jest wyswietlana poprawnie to well... kazdy rendere liczy inaczej w tym swiatlo..

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jest problem z dispem to:
- sprawdz nonmindolf geomtry. Jak bedzie nonmindolf lub cos nie zmapowane to arnold nie zagesci
- zrob render ,ale zagescij recznie przed render fizycznie siatke nei z poziomu renderingu

2022-02-08_20-44-43.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Mesh jest ok, bo to domyślny plane. Może arnold jakoś inaczej to światło liczy, czy tekstury procesuje, ablbo normalka świruje. Przekonwertuję mapy koloru do ACEScg i zobaczę. Chciałem jeszcze zainstalować ten Filmic Lut z blendera, ale nie mogę dodać \/

 image.png.c798c015ef03254f8c817dfcc2804458.png

Edytowane przez Skyrush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy LUTów nie używałem więc nie pomogę. 

Odnośnie normal map to musisz poczytać czy któreś kanały nie są po zamieniane. Maya i Max chyba mialy inaczej. Normal mapy możesz wyświetlic w View portach i porównać efekt. 

Światła na bank inaczej świecą. Ten lut też ma wpływ. W tym że konwertujac głębi kolorów nie uzyskasz takiego jak w Acess bo informacji już w źródle nie ma w sRGB. 

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dobra zwiększyłem Diffuse Roughness w materiale do ~0.95 i to chyba max co z tego wyciągnę, teksturę albedo przekonwertowałem za pomocą tego użytecznego programu https://pyco.gumroad.com/l/pycocs. Zainstalowałem ocio 1.2 w blenderze i potestowałem, pobawiłem się też z aiImagerem, Tonemap może modyfikować obraz za pomocą luta, ale filmic nie chciał działać.

Rezultaty tutaj > https://drive.google.com/drive/folders/1wyXpdDSxJT2D5QrVW1dof8F-w53i9adX?usp=sharing

 

PS po wgraniu ocio 1.2 strasznie hypershader laguje

Edytowane przez Skyrush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ocio 1.2 strasznie hypershader w Blenderze?  Brzmi majowo ale tam ocio to chyba z defaultu conajmniej od 2022. a chyba nawet 2020.

Ja na codzien nie renderuje, ale przy niektorych rzeczach poprotu mialem stycznosc. 

Tam wszedlem na dysk ale jakos sie nie rozgladalem zbytnio przejzalem bobierznie chyba ok?

p.s. na file nodach sa tez filtry. Wlacz mip map moze i przekonwertuj do tx. Mozesz tez wyrenderowac bez filtrowania textury.
 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Zrobiłem jeden głupi błąd, zapomniałem ze blender jest domyślnie w metrach a maja w centymetrach...🤡 porównywałem 2x2m co 2x2cm

Mniejsza z tym, zacznę składać scenę.  Jeszcze takie pytanko mam, pracować w majce na rzeczywistych wymiarach, czy jakoś to skalować jednolicie, bo wiem, że w majce kilka rzeczy działa na różnych skalach, nCloth, bifrost chyba też i nie wiem co tam jeszcze.

Edytowane przez Skyrush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten vector co on wygenerowal i wyplul jest zly.
Zbrush sobie z tym nie radzi z tego co wiem. Uzyj mudboxa.
Tx nie ma znaczenia. To tylko przyspiesza lub robi mimap.

To moje testy vectora:
Wiesz Arnoldem z dispa mozesz zrobic geometriee to se porownasz...

 

 

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności