Skocz do zawartości

Zadanie dla twardzieli ;P - chyba dotyczy NURBS'ów


Valoos

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie pytanie dotyczy niejako animacji ale ten dział wydał mi sie odpowiedniejszy.

 

Otuż czy ktoś wie w jaki sposób (mesh, NURBS, Patch, itp.) można zrealizowac płynną animację płaszczyzny (kwadratu/prostokąta) zamieniającego się w sferę (w kulę). Siedzę nad tematem już 3 godzinę i efekt wydawał mi się do zrobienia jak się ruszy główką. No ruszam ruszam i nic....

 

Myślę że to jest pytanko dla modelerów bo tu chyba najbardziej chodzi o możliwości modelowania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Valoos - zmień temat wątku aby konkretniej opisywał omawiany problem.

 

Na temat - dodatkowo, aby na kuli nie było widać krawędzi pomiędzy polygonami, trzeba nadać wszystkim poly ten sam numer 'smoothing group'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie do tych rzeczy, o których piszecie, udało mi się dojść. Mi chodzi bardziej o efekt jakby prostokąt/kwadrat - ścislej płaszczyzna, owijała się wokół kuli. Dobrym przykładem mogła by być mapa świata zamieniająca się w globus. Próbowałem to uzyskać np. za pomoca patch'y ale zawsze na "biegunach" kuli pojawiały się brzydkie zmarszczenia. Myślę że udało by się tego dokonać za pomocą NURBS, ale o nich wiem niestety tyle, co wilk o księżycu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku pierwszy sposób jaki przyszedł mi do głowy (praktycznie tylko zabawa modyfikatorami, 5 minut roboty). Kształt kuli jeszcze wymaga dopracowania, ale późno już, więc to zostawiam Tobie ;)

Bieguny chyba zawsze pozostaną problemem, gdyż aby nic się tam nie działo, konieczne byłoby weldowanie wierzchołków. Akurat przy tej metodzie jest tam w miarę spokojnie.

 

Animowane są kształt spline'a i parametr angle w modyfikatorze bend.

Jeżeli plik nie wystarczy do zapoznania się ze sposobem, daj znać - zrobie opis step-by-step.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności