Jump to content

III Międzynarodowy Festiwal Animacji ReAnimacja 2006


adek

Recommended Posts

20060325_reanimacja.gifDużymi krokami zbliża się 3 edycja Miedzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja 2006.

 

Przypominamy terminy: 21-23 KWIETNIA 2006

 

Opis imprezy I FA ReAnimacja 2004:

W dniach 16-17 kwietnia 2004 odbył się w Łodzi I Festiwal Animacji ReAnimacja. W ramach Festiwalu odbył się konkurs na najlepszy film animowany. Konkurs został skierowany do studentów uczelni polskich i zagranicznych oraz do amatorów. W konkursie I Festiwalu Animacji ReAnimacja 2004 startowało 55 filmów, nagrodę główną - Złotego Ślimaka - otrzymał niemiecki "Das Rad". Wyróżnienia otrzymały filmy z Polski - "Pętla" Wojciecha Bąkowskiego z ASP w Poznaniu oraz "Dunia" studentki łódzkiej PWSFTviT Joanny Jasińskiej, zaś specjalnym wyróżnieniem uhonorowano całą grupę filmów dziecięcych z Galerii Entropia we Wrocławiu.

"Das Rad" otrzymał w zeszłym roku nominację do Oscara dla animowanego filmu krótkometrażowego i podobnie jak nominowana wtedy "Katedra" nagrody Akademii nie otrzymał. W niczym nie przeszkodziło to by "Das Rad" uznany został za jeden z najlepszych krótkometrażowych filmów ostatnich lat.

W jury zasiadał twórca animacji: Marek Skrobecki oraz znawcy tematu (wykładowcy akademiccy): Piotr Sitarski, Maciej Karwas i Maciej Ożóg oraz szef firmy Lightcraft - Daniel Markowicz.

W części poświęconej pokazom pozakonkursowym zaprezentowaliśmy przegląd polskiej animacji (55 lat polskiej animacji), przegląd animowanych reklam (Lightcraft, Opus Film, Platige Image) i teledysków (10 lat Yach Film Festival). Zaprezentowaliśmy także pokazy długometrażowych filmów animowanych m.in.: Eden, Spirited Away, Trio z Belleville.

Ważnym elementem Festiwalu była możliwość skonfrontowania umiejętności studentów szkół artystycznych i amatorów z profesjonalistami na warsztatach filmowych. Były to warsztaty w Wyższej Szkole Humanistyczno – Ekonomicznej oraz warsztaty LIGHTCRAFT w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi

Imprezą towarzyszącą Festiwalowi była impreza muzyczna w klubie Bagdad Cafe, z udziałem Abracadabry (dj) i ASPIC visuals (tworzących na żywo wizualizację pod muzykę)

 

Opis imprezy II MFA ReAnimacja 2005:

II Międzynarodowy Festiwal Animacji ReAnimacja odbył się w dniach 15–17 kwietnia 2005r.

W programie Festiwalu znalazły się: międzynarodowy konkurs na najlepszy film animowany, przeglądy najnowszej animacji (miedzy innymi rosyjskiej i brytyjskiej), retrospektywa filmów Wojciecha Wawszczyka i Georga Grubera, przegląd najnowszych animowanych teledysków, przegląd dokonań studentów wydziału animacji niemieckiej szkoły Film Akademie Baden – Wuerttemberg z Ludwigsburga, warsztaty Agencji Fotograficznej Flash Press Media (Big Idea), retrospektywa twórczości J. Antoniszczaka, przegląd polskiej animacji lalkowej, pokazy animacji z cyklu OFF Cinema (współorganizator Filmforum.pl), warsztaty firmy Lightcraft, przegląd animacji francuskiej (szkoła ENSAD), wystawa prac Andrzeja Lichoty.

Zaproszenie do jury przyjęli: Georg Gruber – producent filmu „Das Rad”, (nominacja do Oskara, Główna Nagroda na zeszłorocznym Festiwalu ReAnimacja), Wojciech Wawszczyk – twórca efektów specjalnych m. in. do filmu „Ja Robot”, Andrzej Lichota – rysownik, twórca animacji, Daniel Markowicz – szef studia animacji Lightcraft oraz Marek Serafiński – przewodniczący sekcji animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Patronat honorowy nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Łódzkiego p. Stanisław Witaszczyk

Patronami medialnymi Festiwalu byli: Gazeta Wyborcza, KINO, Stopklatka.pl, Filmforum.pl, Radio Łódź, TVP 3, TMT, Aktivist, Exklusiv.

Laureatami II Międzynarodowego Festiwalu Animacji ReAnimacja zostali:

Złoty Ślimak: Kacper Shikeli z PWSFTviT z Łodzi za film „Halo”

 

Wyróżnienia: Lucette Braune z Holandii (il Luster Productions) za film „Beak” i Andrzej Gosieniecki (Studio Mansarda Poznań) za film „Słoneczne miasteczko”.

 

Jury przyznało również dwa specjalne wyróżnienia za walory plastyczne:

Peter Kaboth za film „Fallen”

Damian Nenow (PWSFTviT) za film „The Aim”

Nagrodę publiczności otrzymał „Film, że mucha nie siada” Michała Poniedzielskiego z PWSFTviT z Łodzi.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Było przyjemnie, szkoda tylko, że w przerwie pomiędzy zajęciami, drugi blok filmowy z Imago był dość ciekawy, głos oddałem, jednak wszystko wskazuje na to, że nagroda publiczności przypadła innemu filmowi, którego nie miałem okazji obejrzeć.

 

Wyniki są już dostępne (na razie w wersji anglojęzycznej):

 

http://www.reanimacjafestival.com/2006/en/laureaci.php

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy