Jump to content

poprawne ustawienie "Global Lighting" w zakładce "Rendering"->"Enviroment" (max 8.0)


aklosak

Recommended Posts

Witam

szukałem podobnych postów, ale nie znalazłem nic podobnego, wiec chciałbym zapytać: jak nalezy ustawiać tą opcję (Rendering-Enviroment-Global Lighting-Level) dla poprawnego renderowania z użyciem Mental Ray scen symulujących oświetlenie słoneczne. Czy powinno się to całkiem wyłączyć (Level = 0) ?

 

i jakie Waszym zdaniem jest nalepsza kombinacja świateł i ich ustawień dla oświetlenia architektury (dom jednorodzinny z cieniami) ?

 

próbuje stosować mr Area Spot (np jako directional z cieniami Raytraced) + skylight (bez cieni), ale nie rozumiem jakie są relacje pomiędzy ustawieniami GI i świateł a ustawieniami w zakładce "Enviroment"

 

będę wdźwięczny za podpowiedzi

 

andrzej

Link to comment
Share on other sites

Ja bym tego w ogole nie ruszał. Jak renderuje exterior na Mentalu, to do environment daje jakąś mapke HDRI nieba, wstawiam skylight oraz mrArea_Spot z niebieskimi cieniami (trzeba ustawić na bardzo ciemny granatowy). Aby skylight działał musisz włączyć Final Gathering. W bardziej kompleksowych scenach dodatkowo uruchamiam Global Illumination (photony) aby rozjaśnić ciemniejsze miejsca sceny.

Link to comment
Share on other sites

dzięki bardzo za odpowiedź :-)

 

...Jak renderuje exterior na Mentalu, to do environment daje jakąś mapke HDRI nieba...

czy używasz którejś z mapek z 3dmaxa, czy też zewnętrznych ?

 

...wstawiam skylight oraz mrArea_Spot z niebieskimi cieniami (trzeba ustawić na bardzo ciemny granatowy).

możesz podać mniej więcej RGB ?

 

czy możesz polecić jakieś zestawy materiałów i map do renderingu budynków ?

 

pozdrawiam

andrzej

Link to comment
Share on other sites

hdri nie ma standardowo w maxie. Eversi wypuścili mapki hdri nieba w dużej rozdzielczości za free - wlasnie takie wstawiam.

 

Z tym RGB to już zalezy od sceny - intensywności światła, musisz testować ustawienia koloru, dla przybliżenia podam, że zazwyczaj są to wartości w granicach: R:23 G:38 B:55 czyli bardzo ciemne, jednak na renderku jest róznica między czarnym a wlasnie takim.

 

Mapki materiałów do renderingu exteriorków z reguły można wydziargać w PS z tych standardowych z maxa - po prostu ustawiasz kilka kolo siebie, doprawiasz je tak jak chcesz, np jakieś zabrudzenia itp. i masz już mapke w hi-res. Chyba, że masz forse to mozesz wyłożyć na znakomity zestaw TotalTextures, nie pamiętam ktora dokładnie część, ale wypuścili taką specjalnie do wizek exterior.

Link to comment
Share on other sites

hdri nie ma standardowo w maxie. Eversi wypuścili mapki hdri nieba w dużej rozdzielczości za free - wlasnie takie wstawiam.

sciągnąłem :-) ale po wstawieniu Mental Ray pisze, że nie obsługuje tego formatu, (warn : E:\3dsmax8\downloads\04_Sky.hdr: Image format not supported by mental ray. Will pass the image as raw data (slower and more memory consuming). a tło wychodzi bardzo ciemne. Może coś sknociłem ?

 

Dzięki za RGB - rzeczywiście z niebieskimi cieniami lepiej wygląda.

 

andrzej

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy