Skocz do zawartości

SWRSC

Members
  • Liczba zawartości

    3 731
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    31

Zawartość dodana przez SWRSC

  1. SWRSC

    Vray 3.7 i najnowszy 3dsmax

    Wydaje mi się, że zadziała na maksymalnie wersji 2021 (da się zainstalować wersję przeznaczoną na 2020). Późniejszych wydań nie było.
  2. Tak bez dopytywania o szczegóły to najszybciej będzie jak zaznaczysz Clamp output w Color Mapping.
  3. SWRSC

    Skalowanie i gamma tekstur

    Ad1: Nie korzystaj ze skalowania, bo to przysporzy dużo problemów później (chociażby z wartościami mapowania modyfikatora UVW Map). Najlepiej skaluj poprzez System Unit Scale w maxie. Jesli znasz wymiar jakiegoś obiektu, to obrysuj zwykłym plane jedną długość tego obiektu. Będziesz widział aktualny wymiar. Następnie skaluj całą scene poprzez System Unit Scale aż uzyskasz właściwą wartość. To imo najlepszy i najbardziej niezawodny sposób. Ad2: To wszystko zależy jak renderujesz, zakładam, że na w miarę aktualnym vRay wiec wczytujesz tekstury poprzez vRayBitmap (stary vRay: vRayHDRImap). Parametr Auto zadziała poprawnie tylko wtedy kiedy masz dodane tagi do nazwy tekstury (co bardzo polecam): Tekstury do albedo/diffuse/transl: _srgb Cała reszta: _raw Przykłady: teksturaDiffuse_srgb.jpg teksturaReflection_raw.jpg Wtedy vRay ustawi wszystkie gammy za Ciebie.
  4. SWRSC

    V-Ray 6 Beta

    IRR map oficjalnie nie jest już rozwijane od wersji 5 (nadal istnieje, ale jest nie zalecane do korzystania). Obecna optymalizacja BF oraz szybkość liczenia jest tak dobra, że sam też nie widzę sensu męczenia się z IRR, szczególnie przy animacjach wnętrz, gdzie BF liczy... szybciej.
  5. Pojawiła się beta V-Ray 6, z nowości: Chaos Scatter, V-Ray Enmesh, V-Ray Decal with Displacement, V-Ray Proxy Object Hierarchy, Procedural clouds, Dome ground projection + kilka mniejszych pierdół. Dla mnie już wersja 5 jest tą naprawdę udaną, na 6 pewnie zrobię przesiadkę jak dojdzie jakiś konkret ficzer jeszcze.
  6. Ciężko znaleźć bo na takie pytanie równie ciężko odpowiedzieć. To tak jakby zapytać ile kosztuje samochód 🙂 Daj więcej wytycznych.
  7. Zabezpieczaniem przed zmianami klienta jest umowa, ustalenia przed rozpoczęciem prac. Można, a wręcz należy ograniczyć liczbę serii poprawek do określonej liczby - u mnie np standardem są 2 serie. W ramach jednej serii należy dokładnie określić co mieści się w ramach poprawek w cenie zlecenia. Wszystko co wykracza poza ustalenia - jest dodatkowo płatne i również określone stawkami z umowy. Tam gdzie nie da się podać konkretnej kwoty - można podać stawkę godzinową. Jeśli z 2-dniowego zlecenia robi się 3-tygodniowe, to odpowiednie ustalenia na początku zamieniają taką sytuację dla freelancera w bardzo pozytywną rzecz - ma zapewnioną pracę na 3 tygodnie, za które dostanie odpowiednie wynagrodzenie. Jeśli ktoś nastawia się na "ucieczkę" od takich klientów - cóż, tym właśnie różnią się firmy od freelancerów - nie uciekają, a zmieniają takie sytuacje w korzyść. Klient zadowolony, że został w pełni obsłużony, firma zadowolona, bo zarobiła więcej. Ale aby tak lekko można było o tym mówić (bo wszystko na papierze zawsze wygląda super, a realia weryfikują) - to tak jak wcześniej napisałem, ważne jest zliczanie czasu pracy, budżetowanie i prowadzenie statystyk. Bez tego ciężko podejmować trafne decyzje.
  8. I to jest właśnie skill obsługi klienta, który jest bardzo ceniony na rynku, przynajmniej w mojej branży.
  9. Co do firm, to wielu klientów woli dopłacić i mieć większy spokój, że zlecenie zostanie dowiezione. Przy freelancerach jest o wiele większa szansa na to, że nagle kontakt nam się urwie, a grafik rozpłynie w powietrzu (bo miał awarie komputera/ciocia przyjechała/wpadło inne, lepsze zlecenie). Gdzie mówiąc firma mam na myśli realny byt z biurem, pracownikami, sprawnym kontaktem 5 dni w tygodniu. Różnice klienci już czują na etapie pierwszego maila z zapytaniem ofertowym, gdzie od firmy dostaną ładną propozycję cenową, harmonogram prac etc., a od freelencera często "nie wiem na ile to wycenić, jaka jest Wasza propozycja?". Często już zadanie takiego pytania przekreśla współpracę, bo mówi ono klientowi, że rozmawia z osobą niedoświadczoną. Oczywiście są wyjątki - znam wielu freelancerów na DG, na których można polegać i obsługują jak "firma".
  10. Zamieniłeś swoich byłych somsiadów na taras 😞
  11. Pozwolę sobie dodać swoje 3 grosze do tego wątku, niezależnie od powyższych pytań. Zachęcam do zliczania swoich godzin pracy (najprościej stosowną wtyczką do przeglądarki, np darmowe Clockify. Jest wiele odpowiedników, każdy znajdzie coś pod własne preferencje). W zależności od ilości przerabianych zleceń, po około 0.5-1 roku wyjdzie Wam benchmark - ile zarabiacie średnio na godzinę. Bardzo otwiera to oczy na kwestię wycen projektów, własnego czasu czy ocenie, które zlecenia są bardziej opłacalne od innych. Nie łudźcie się, że jesteście w stanie to ocenić na "oko". Prowadzenie statystyk to imo podstawa przy jakikolwiek działalności zarobkowej. Jeśli robicie dużo zleceń to polecam również coś do zarządzania projektami, np taka Asana. Również ogromnie pomaga zarówno w utrzymaniu własnej systematyczności jak i ogarnianiu kwestii czasowo-budżetowych. Długo żyłem w błędzie, że takie systemy mają sens tylko przy większych zespołach. Mogę polecać je nawet dla 1 osoby.
  12. Stawiaj sufit na spline + extrude. Wtedy bardzo łatwo się wycina wszystko bez przejmowania się siatką.
  13. SWRSC

    auto zapis renderu

    vRay od którejś wersji również posiada taką opcję przy renderowaniu do vrayimg
  14. SWRSC

    Import pliku z Revita

    No ale w maxie w takim razie powinieneś mieć te 2 słońca, które swobodnie powinny się usuwać jeśli tego chcesz. Wszystko co zaimportujesz z Revita da się usuwać w dowolnym momencie, nie musisz tego robić na etapie importu.
  15. SWRSC

    Slate material editor

    jeśli materiał jest nadany na obiekt, to nawet jak usuniesz go z MaterialEditora to sam materiał nadal istnieje w scenie.
  16. nie napisałeś który vRay, bo ustawienia Image Sampler AA i Bucket Image sampler diametralnie będą różniły się na takim 3, NEXT, czy 5. Niezależnie od wersji jak ustawisz min shading rate na 6, max subdiv w Bucket image Sampler na 8 to będzie śmigać. Jakość podwyższasz przy pomocy w większości przypadków za pomocą max subdiv w Bucket image Sampler, gdzie na vRay 5 wartość 24 daje już zajebiste rezultaty. Masz też trochę sprzeczności w ustawieniach, szczególnie ten burn w CM na 0.1 Zostaw go na 1.0 i staraj się nie ruszać. Przepały koryguj w Postprodukcji, np poprzez profil OCIO/ACES. Jeżeli musiałeś zejść do 0.1 w burn na Reinhard to znaczy, że masz coś nie teges z intensywnościami świateł (w sensie, że są nierealne). vRay tego nie lubi. Błędy w intensywnościach są jednym z najczęstszych problemów długiego czasu renderowania bo to przez nie najczęściej trzeba śrubować ustawienia renderera. Jeśli pracujesz na vRay 5 to zresetuj go do defaultowych ustawien - są imo najlepsze dla 90% przypadków.
  17. SWRSC

    Podatek u źródła

    Oni będą musieli zapłacić dodatkowy podatek za to, że kupują coś z majątkowymi prawami autorskimi, co chcą dalej odsprzedawać. Ten dokument co wkleiłeś to w sumie nie wiem co to jest, ale powinni Cię poprosić jedynie o Twój certyfikat rezydencji i na tym kończy się papierologia po Twojej stronie (oprócz wystawienia faktury VAT).
  18. SWRSC

    Varso Tower

    Dzięki Panowie!
  19. SWRSC

    Varso Tower

    Dawno mnie tu nie było i nawet nie do końca jestem pewien czy zamieszczam pracę we właściwym dziale - coś mało tutaj architektury... W każdym razie chciałbym pochwalić się nasza najnowszą animacją przedstawiającą Varso Tower - największy budynek Europy, którego powoli budowa dobiega końca w naszej stolicy. Biurowiec Varso Tower został zaprojektowany przez renomowaną pracownią Foster + Partners co jest dla nas sporym wyróżnieniem. Przez około 4 lata współpracy stworzyliśmy niezliczoną ilość wizualizacji i animacji na potrzeby marketingu oraz działu leasingu odpowiadającego za sprzedaż powierzchni w budynku. To nasz pierwszy raz jeśli chodzi o projekt tej rangi, także nauczyliśmy się naprawdę sporo jak pracuje się przy tego typu tematach. Przez cały okres trwania przeróżnych realizacji na potrzeby budynku dostarczaliśmy np. symulacje nasłonecznienia na poszczególnych piętrach, wypuszczaliśmy modele architektury pod wydruki 3D, projekcję 3D, tworzyliśmy animacje przedstawiające etapy budowy, rozwiązania komunikacyjne, udogodnienia czy też zaspokajaliśmy wizje potencjalnych najemców powierzchni biurowych. Film Varso Tower wykonaliśmy dla inwestora, HB Reavis jako zwieńczenie naszej 4-letniej współpracy przy tym budynku. Klient dał nam pełną swobodę działania, nawet w aranżacji wnętrz, także dłubaliśmy sobie nie czując żadnego oddechu na karku. Ujęcia z drona również nagrywaliśmy sami, wybierając najlepsze możliwe warunki oświetleniowe pory dnia. Całość wykonaliśmy w 3ds max, vRay z kompozycją w Davinci Resolve. Client: HB Reavis Producer: Katarzyna Najdzik 3D Artists: Tomek Świerczyński, Marta Sołtysiuk Drone operator: Tomek Świerczyński Music: Marek Kokorudz | [email protected]
  20. @Lemeridien@KLICEK Największe możliwe rabaty mają resellerzy oznaczeni jako "Platinum Partner", także przeszukaj oficjalnych dystrybutorów pod tym kątem.
  21. Werdykt do powyższego - możliwe, ale baaaaardzo ryzykowne ze względu na nie do końca doprecyzowaną interpretację ustawy przez US. U nas odpuszczamy.
  22. Mam wstępne info jak podpiąć się pod IPBOX jako grafik. Sprawę jeszcze domykam, także na pewno wrzucę tu dokładniejsze info jeszcze. Ale już teraz zachęcam do napisania jakiegokolwiek skryptu w Waszym sofcie graficznym, który np cokolwiek zautomatyzuje. Najważniejsze to uwzględnić ten skrypt (nazywajmy go programem) w podpisywanej umowie z klientem. Czyli coś w stylu: "Umowa dotyczy wykonania następującego dzieła: - przygotowanie modelu 3D auta xxx - program automatyzujący nadanie/wymianę materiałów na przygotowanym modelu" Wraz z przekazaniem modelu dla klienta, następuje również przekazanie skryptu. Tak jak wcześniej zaznaczyłem, na razie to tylko wewnętrzny "projekt", który rozpatrywany jest u naszego radcy. Jeśli wyjdzie, że jest to w pełni bezpieczne i zgodne z ustawą - podzielę się tutaj info. Pozdrawiam, Tomek
  23. Przed reinstalacją możesz transferować licencję (License transfer utility, [START > Autodesk] - pozwala na transfer licencji na innego kompa), ale osobiście nigdy nie miałem problemu z ponowną aktywacją na tym samym sprzęcie.
  24. ok, w updatach NEXTa były dwie kluczowe zmiany w proxy. Spróbuj debugować kolejno modele proxy tak jak wyżej opisałem. Jak znajdziesz wadliwą serię to może wygenerowanie go na nowo pomoże. Sprzęt, tekstury - to raczej wszystko ok.
  25. Hej, cieszę się, że mamy już jakiś trop 🙂 Jeśli to proxy to może być problem również z RAM komputera (w sensie jego ilości) i przepustowością pamięci. Ile masz go na pokładzie? Dysk to SSD? Proponuję sprawdzić, czy podczas tego długiego liczenia LC w drugiej i kolejnych klatkach dysk twardy mieli coś - Task manager. Generalnie jego użycie powinno iść na 100% przez pierwsze sekundy liczenia LC, a później już niemalże na 0%. Jeśli dysk mieli na 100% przez cały okres liczenia LC to jest problem z bitmap pager lub z niewystarczającą ilością RAM w komputerze. No albo jakaś wolna konfiguracja, której bardzo wolno zajmuje przerzucenie 50GB sceny do RAM, ale to raczej nie w tym przypadku. Jeszcze jedna sprawa - Twoje największe tekstury w scenie jaką mają rozdzielczość? I druga - te proxy masz utworzone na obecnej wersji vRay czy pochodzą ze starszych scen/starszej wersji vRay? Jeśli chcesz też debugować proxy - zacznij od tych najcięższych (rozmiar pliku proxy). Kolejno rób hide ze sceny zaczynając właśnie od tych ciężkich.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności