Skocz do zawartości

Animacja w 3


Gość woland1304

Rekomendowane odpowiedzi

Gość woland1304

Witam serdecznie, z góry przepraszam za infantylną prośbę, ale PISZĘ JAKO KOMPLETNIE NIEUŚWIADOMIONA SIEROTKA (ALBO SIEROTEK?!)

Jak przenieść ludzką sfilmowaną twarz do programu 3d? Chodzi mi o to, aby w programie 3d ta twarz mówiła i miała taką samą mimikę, jak twarz modelki/modela. Niech poniższe linki pokażą, o co mi chodzi. Znalazłem tam świetny program w wersji Beta - Face Robot firmy SOFTIMAGE, ale nie ma go jeszcze w sprzedaży.

No i nie wiem, co trzeba mieć i zrobić, żeby osiągnąć przynajmniej efekt podobny do tego, jaki widać na stronach - http://www.softimage.com/products/face_robot/default.aspx oraz

http://www.softimage.com/products/face_rob...ry/Default.aspx Bardzo proszę o poradę - jaki sprzęt trzeba mieć, żeby móc coś takiego osiągnąć - skaner 3d, kamery, czy coś innego???

To czego się dowiedziałem jest jasne tylko do pewnego momentu.

  • Wiem, że muszę zaplanować i rozmieścić pewną ilość znaczników (markerów) na twarzy filmowanego modela – wokół ust, na policzkach, koło oczu, na nosie, itp.

I tu moje pytanie – z jakiego materiału muszą być zrobione owe znaczniki – z jakiegokolwiek? Czy może mają to być jakieś czujniki elektroniczne?

  • Pytanie kolejne – jak i czym filmować – wystarczy 1 cyfrowa kamera 3CCD, czy też trzeba mieć ich kilka (2-3)? Czy może powinna to być kamera i jakiś skaner 3d? Filmować na jakimś tle, czy programy załatwią to później?

  • Kiedy już sfilmuję modela, to okaże się, że ma na twarzy białe kropki, jakby miał ospę, ale nic z tym nie będę mógł zrobić. Pytanie kolejne - który z programów pozwala przenieść tę twarz na ekran komputera w postaci siatki, na której są znaczniki?

  • A może ta opcja jest we 3d Studio Max-ie lub w Mayi?

  • Czy znajdę coś na ten temat w książkach o 3d – dotychczas nie musiałem się tym zajmować, więc nie wiem...

Proszę o pomoc - dziękuję za wyrozumiałość i pozdrawiam Forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Książki 3d zwykle traktują o podstawach (przynajmniej te dostępne po polsku). Chyba że jakieś pozycje dla zaawansowanych... Njalepiej poczytać imo w dokumentacji programu, który umożliwia takie coś.

 

Jeśłi chodzi o sam proces animacji na podstawie MoCap, to pewnie MotionBuilder potrafi takie coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Nie wiedomo od czego tu zacząć. Z Twoich pytań chyba wynika, że faktycznie jesteś "zielony". Face Robot to świetna sprawa, ale... to tylko program ułatwiający robienie "mimiki twarzy", a nie odwalający czarną robotę. A problemów przy animacji twarzy jest mnóstwo. Przede wszystkim poprawnie skonstruowana siatka modelu. Co raczej trzeba zrobić na piechotę. Co prawda są urządzenia (skanery 3d), które umożliwiają zeskanowanie modelu do przestrzeni 3d (wykorzystywane np. w BLADE III), ale to cholernie kosztowny sprzęt. Druga sprawa do cena programu. XSI Advanced kosztuje jakieś 6000 $, więc Face Robot będzie kosztował co najmniej tyle samo. Do Motion Capture wykorzystuje się kilka kamer (czasem 8, może mniej). Co do znaczników: przy animowaniu King-konga (którego ruchy naśladował zresztą ten sam aktor, który wcześniej "grał" Golluma we władcy pierścieni) wykorzystano ok 130 (!!!) znaczników na twarzy, ale biorąc pod uwagę, że ludzka twarz ma ponad 30 mięśni pewnie wystarczyło by tych znaczników mniej. "Inteligentne" programy - jeśli oczywiście wszystko jest dobrze sfilmowane - potrafią same śledzić ruch znaczników - myślę, że ze względu na jakoś prostych kamer cyfrowych mogą powstać duże błędy i trzeba będzie ręcznie wprowadzać poprawki. Ja gdybym próbował coś takiego robić na pewno nagrywał bym nie 25 klatek/s, ale jakieś 50, albo 75 (to z pewnością wykluczyło by w dużej mierze błędy - po prostu byłyby mniejsze skoki punktów między klatkami)... No ale... w teorii każdy jest dobry... Dlatego życzę Ci powodzenia! No i na koniec o tym jak powstają nowe odkrycia. Jest 100 naukowców, którzy są przekonani, że czegoś się nie da zrobić i tylko 1 który po prostu o tym nie wie - i to najczęściej ktoś taki jak on odkrywa coś nowego. Powodzenia!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, z góry przepraszam za infantylną odpowiedz. Co ty chcesz zrobic z ta kamerka chlopie, wez poczytaj troche o czym kolwiek zanim palniesz takie pytania i daj sobie spokoj z ta produkcja bo ty hoolywoodem nie jestes ani grafikiem tyz. Zrob sobie swietlny miecz i tez bedziesz mial efekt. Bozzeeeee...a za te kolorki to odrazu powinienes dostac bana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Endriu_M nie było za ostro :) sam chciałem coś takiego napisać kompozycja tego posta jest przerażająca, połowa pytan zakamuflowana niczym Predator w dżungli, pozaz tym trza zachować pewną kolejność i umiar w własnej edukacji... heh na innym temacie pieprzyłem o braku finezji, ale nie sadziłem, że wyjdzie coś takiego :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, dobrze, zgadzam się. Ale... kolejności i umiaru we własnej edukacji też trzeba się nauczyć. Może i to początkujący człowiek - trudno powiedziec ile ma lat, a kogo niby miał spytać? Przecież od tego jest forum - niezależnie czy jest się początkującym czy nie - tutaj powinno się szukać porad i pytać. Co do samego postu - to nie komentuję, bo czarne litery na grafitowym tle... no... to... pomysł prosto z... nawet nie wiem skąd. Ale przecież można napisać "może byś zaczął od czegoś prostszego", wyjaśnić kilka rzeczy, a na inne zwrócić uwagę. Myślę, że nie ma co zniechęcać tak na początku. Każdy przecież jakoś zaczynał. Pozdrawiam

 

PS A do WOLANDA1304: jeśli zadajesz pytania na forum to zadbaj o to, żeby były chociaż czytelne - w sensie wizualnym. Warto też najpierw poszukać podobnych tematów na różnych forach i w google. No i nie ma co, ale edukację faktycznie trzeba zacząć od podstaw. Chociaż... jak się weźmiesz za trudną rzecz to po drodze i tak będziesz musiał podstawy opanować - trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Powodzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sooorryy ale te forum nie jest dla ludzi szukajacych gotwe przepisy jak zrobic caly film, tylko dla ludzi ktorzy przynajmniej przeczytali pana F1. Autor tematu prawdopodobnie oczekuje gotowego przepisu w postaci linkow, gdzie jeden odsyla jak zrobic z puszki koli i 3 kabelkow markera sobie na mordke, do tego linka gdzie i jak sie powinno trzymac kamere zeby to nakrecic i pozniej program, gdzie wszystko krok po kroku bedzie wyjasnione jak to wszystko pomontowac. Sorry ale pytanie jest co najmniej debilne i wynika to przede wszystkim z niewiedzy tego kola. Piszac kamera 3CCD watpie zeby wiedzial nawet co to oznacza. Pan woland widzial w telewizji program z serii jak to zrobili w filmie i postanowil taki efekcik pelzajacego zabojata sobie wkleic do wlasnego filmu (hmm tylko jak to zrobic - zapytam na forum tu mi to napewno ktos zrobi albo napisze krok pokrodzczku a ja dostane oscara). Pan posiadacz kamery 3CCD!!! prawdopodobnie dostal ja na dzien dziecka, a poniewaz jest to kamera cyfrowa wiec do filmu trzeba zrobic jakis cyfrowy efekt.. hmm napewno da sie nakrecic czyjas facjate na greenscreenie a sofcik sam przeskanuje owa mordke i zrobic z niej model 3d poczym inny sofcik sam zrobi lip synha na podstawie zgranego materialu tylko gdzie co i jak -> google -> (haslo) 3D - o strona max3d.pl tutaj napewno beda wiedziec. W ten o to sposob rodza sie takie pytania - bez kompletnej podstawy, bez zadnego przegotowania, bez niczego!!! Jak ktos sie naprawde zaczyna intreresowac grafika to najpierw czyta sobie zbiera materialy, cos probuje robic, pozniej dalej czyta, czasami wcisnie nawet klawisz F1 i poswieca temu duzo czasu, a nie przychodzi i zadaje glupie pytanie w stylu HEJ CHLOPAKI CHCIALBYM ZROBIC NAPRAWDE FAJNY FILM TYLKO NIE WIEM JAK - pomozcie!! A my pomozemy :D

 

PS. Endriu M - jezeli chcesz byc Mentolowym przewodnikiem takich laikow to prosze cie bardzo, otworz nawet sobie 1 szkole poswiecona wylacznie 3d w Polsce, ale mnie w to nie mieszaj ja wole karcic i zniechecac, co najwyzej odpowiadac na ciekawe pytania stwarzajace nie lada wyzwanie, przynajmniej konkurencja bedzie mniejsza w przyszlosci na rynku :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie... przewodnikiem to ja nie chcę być... ;) Ale myślę, że jeśli woland ma zostać grafikiem to i tak zostanie - niezależnie od tego czy Ty go zniechęcisz, czy ja go zachęcę. Z drugiej strony podejrzewam, że moja pierwsza odpowiedź też mogła go zniechęcić (jak przeczytał o 8 kamerach i 130 czujnikach) tylko, że w inny sposób. Ale nie ma co bez sensu bić piany.Wątek trzeba zakończyć. Pozdrawiam wszystkich! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności