Skocz do zawartości

4ry newbie pytania a propos vertexow, poligonow itp.


Kalais

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam kilka pytan a propos modelowania, szczegoly na zalaczonym obrazku (chyba z 10 minut go montowalem lol ;) ) ale mam nadzieje ze sie lepiej porozumiemy dzieki niemu ;)

 

01. chcialbym "zagescic" jeden poligon, zeby podzielil sie np. na 4 rowne czesci, jak na obrazku, jak to zrobic? nie chce zageszczac calej siatki, tylko tego jednego poligonika...

 

02. jak wyrownac poszczegolne vertexy wzgledem siebie? w poszczegolnych osiach x,y,z... jak biore align to vertexy gdzies sobie "uciekaja" na zewnatrz, nie mam pojecia do czego sie wyrownuja, ale na pewno nie do vertexow na ktore klikam...

 

03. zaznaczony vertex jest wstawiony w trybie edge selection/insert vertex tak na oko... jak go wyrownac, aby znalazl sie dokladnie na srodku danego edge, czyli dokladnie pomiedzy dwoma vertexami

 

04. i ostatnie pytanie, juz bez obrazka. mam w firmie swiezo zainstalowanego maxa, i nie wiem jak zmienic opcje obrotu sceny. uzywam alt+srodkowy do obracania widoku w vieporcie, i obraca mi sie dookola jakiegos "srodka sceny", na poprzednim kompie jakos ustawilem ze "srodkiem" obrotu byl aktualnie zaznaczony obiekt, gdzie to zmienic? strasznie mi to ulatwialo zycie na scenach gdzie bylo wiele obiektow...

 

z gory dzieki za wszelka pomoc,

pozdrawiam,

Kalais

 

 

 

selamny2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

01 - tesselate ( w editable poly) lub wybrac ten poligon i tesselate modifier (nie jestem pewna czy to zadziala)

02 - scale wzdłuż osi x, ze wspólnym pivotem (wspólny pivot się wybiera niedaleko rozkazu scale)

03 - chyba pod edge jest rozkaz divide, dzieli na określoną liczbę punktów

04 - na dole z prawej jest ikonka orbita (chyba w maksie to sie nazywa arc rotate), trzeba przestawić z białego na żółty, wtedy robi wokół wybranego objektu.

 

ale nie mam teraz pod ręką maksa, nie jestem pewna czy wszystko dobrze pamiętam

 

edit:

01 - można też zagęszczać rozkazem cut, zależnie od tego co chcesz uzyskać niekiedy lepiej tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

03 - ok pomyliło mi się, nie ma. włącz snap (u góry taki magnesik z cyferką, najlepjej 3), w snapie midpoint (trzeba prawą myszką na snapa i tam przestawić), i potem insert vertex. powinno ci wybierać środek.

 

02 - wybierasz vertexy, rozkaz scale (najlepiej "select and non-uniform scale"), kawałek w prawo od buttonu scale są ustawienia pivota (takie coś z dwoma czerwonymi punktami), zmieniasz na jeden czerwony punkt w środku, i potem skalujesz wzdłuż osi której chcesz do zera (najlepiej na dole gdzie można wpisywać wartości, kliknąć prawym na te małe strzałeczki przynależne do tej osi, wyzeruje się)

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopiować se możecie też, problem będzie jeśli wertexów nie będzie dwa a dziesięć.

 

skalować szybciej, no i metoda działa też na facy i edge.

Kalais o to, tylko musisz jeszcze przełączyć na non-uniform, i na dole też na tą ikonkę kliknąć.

 

edit: strzałka 2 powinna iść o jedno wyżej, tak jak ty miałeś, sory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

02 - A nie wystarczy sobie przeczytać jaką współrzędną X ma 1 vertex i przy 2 pozostałych zmienić wsp. X na taką jak przy vertexie nr 1?

 

heh, jakto czlowiek czasem nie pomysli o najprostszych rozwiazaniach lol :P

dzieki!

 

zaznacz vertexy i w panelu editable poly zjeżdzaj w dół aż znajdziesz obok siebie trzy ikony X Y Z. kliknięcie na odpowiednią przeskaluje vertexy wzdłóż wybranej osi

 

nie widze tego, kwestia wersji maxa? siedze przy v5... :S

 

kopiować se możecie też, problem będzie jeśli wertexów nie będzie dwa a dziesięć.

 

skalować szybciej, no i metoda działa też na facy i edge.

Kalais o to, tylko musisz jeszcze przełączyć na non-uniform, i na dole też na tą ikonkę kliknąć.

 

edit: strzałka 2 powinna iść o jedno wyżej, tak jak ty miałeś, sory.

 

jeszcze raz - dzieki Ania xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności