Skocz do zawartości

unwrap uvw


viz.k

Rekomendowane odpowiedzi

przegladalem forum, czytam i analizuje wszelkie tutoriale o uvw jakie znajduje...niby rozumiem jak to dziala ale mam taki obiekt jak na screenie i za cholere nie znajduje sposobu zeby go ladnie rozlozyc...to na pewno banalne bo sam model jest prosty ale ja po prostu nie rozumiem jak to dziala.. dodaje unwrap uvw, zaznaczam wszystkie scianki i klikam EDIT (w tutku jakims tak bylo), potem mapping/flatten mapping i dostaje to co na drugim screenie...niby blisko ale teraz przede mna mnostwo skladania tych puzzli, zeby w koncu miec prosta, ciagla mapke po ktorej moglbym w photoshopie malowac a poza tym niektore scianki nie sa rozlozone poprawnie tylko tak jakbym patrzyl na nie z boku a nie z przodu... chcialbym miec to tak ze wszystkie pionowe sciany polaczone ze soba tworzyly prostokat ktory otrzymalbym gdybym w rzeczywistosci "rozwinął" do płaszczyzny 2d taki model... jak to zrobic, jakim sposobem? tak krok po kroku niech mi ktos prosze wyjasni...ja czuje ze niewiele potrzeba zebym "zaskoczyl" i w koncu to pojął:) bo niby rozumiem ale nie umiem tego zrobic tak jak chce

 

pozna godzina, ja jestem w..rwiony bo od paru godzin kombinuje i nie potrafie tego zrobic a wiem ze to na pewno banalne, dlatego post moze byc napisany nieskladnie wiec sorry:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

a dlaczego po namalowaniu teksturki na modelu pokazuje sie ona w formie lustrzanego odbicia?

 

...a jakbym chcial miec sciany pionowe na jednej teksturze a gorna i dolna czesc na osobnych to do scianek mam przypisac inny material ID i material multi-sub? czy to sie robi jakos na etapie unwrapu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lustrzane odbicie => tam gdzieś w oknie edit uvw jest taka ikonka mirror czy coś takiego.

 

a co do drugiego pytania - obie metody są możliwe, jeśli zrobisz na etapie unwrapu to po prostu później rysując teksturkę musisz uwzględnić że tam masz dwie różne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka by byla ogolna metoda na rozlozenie takiego drzewka? bo to juz nie tak latwo...

chodzi mi po glowie zeby najpierw do poszczegolnych dluzszych elementow dac mapowanie cylindrical, na korzen jakiestam (nie wiem jakie) i na sam szczyt stosu unwrap...czy tak sie robi takie rzeczy? (co w takim razie z miejscami laczenia poszczegolnych czesci modelu? bedzie widac ze nie lacza sie plynnie)

nie wiem jeszcze czy to wypali, na razie wiem ze nie moge sobie nawet poradzic z samym korzeniem, jak go ugryzc?

 

tym razem juz prosze o ogolny pomysl na to, reszte mam nadzieje ze sam wykombinuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maxiku, od wersji 8 począwszy jest opcja pelt mappingu, polega ona na tym, ze robisz na modelu nacięcia a następnie zaznaczasz cały fragment modelu, albo i caly model i dajesz pelt. nastepnie pojawia ci się okienko z obreczą i nierozciągnietym modelem. klikasz simulate pelt pulling i model rozciągasz na obreczy jak skóre dzika na ramie do garbowania skór. :)

ale w tym przypadku gdzieniegdzie mapowanie cylindryczne będzie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajny ten pelt mapping:)

 

kolejne pytanie

 

Jak unwrapujemy bardzo geste siatki? Np moje drzewko po obrobce w zbrushu nie bardzo sie juz nadaje do unwrapu bo komp nie wytrzymuje. (wiem ze mozna exportowac z zb normal i displace mapy i nakladac je na wersje modelu low-poly, ale jednak mapowanie nierownosci to nie samo co ladne wyrzezbienie na siatce). Czy jest mozliwe nastepujace: mam dwie wersje drzewka, low-poly i hi-poly (dwa osobne obiekty), ogolne gabaryty podobne, roznia sie tylko gestoscia siatki i drobnymi detalami (rzezbienie w zbrush) - a wiec unwrapujemy drzewko low-poly i te wspolrzedne przenosimy na obiekt hi-poly? Przyciski Save i Load UVW's nie dzialaja w ten sposob.

 

No a jak nie to jakas metoda w ogole jest? Czy po prostu trzeba sie pilnowac zeby nie przesadzic z siatka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności