Skocz do zawartości

Prawo autorskie - do kogo nalezy?


Mruczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam dziwna sprawę. Dla pewnej agencji wykonywałem pewien projekt do druku, pracowałem na miejscu w tejże agencji, jednak właściciel chciał żeby na końcu spisać umowę i wszystkie formalności.Wszystko miało być cacy ponieważ koszty druku, dystrybucji, opłata dla mnie jako grafika który to wszystko zrobił - wszystko miało być pokryte przez reklamodawców. Produkt ten został wydrukowany i dostał się do dystrybucji. Kasę (dużo mniejszą niż było mówione na początku) dostanę dopiero jeśli wszyscy reklamodawcy zapłacą - w sumie śmieszne pieniądze. I tutaj moje pytanie - do kogo należą prawa autorskie do tej pracy. Tworzyłem tą pracę wszystko od początku sam, jednak robiłem to w siedzibie firmy i wszystkie pliki źródłowe są w firmie. Jednak mogę pójść do gościa i je odzyskać. Nie odsprzedałem mu żadnych praw autorskich. Czy mogę na drodze sądowej domagać się odszkodowania za komercyjne wykorzystanie mojej pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

prawa autorskie są niezbywalne, owszem, ale tylko osobiste. zaś majątkowe można zbyć, co zazwyczaj ma miejsce przy podpisaniu umowy na dany projekt/pracę i bierze się za to kasę, wtedy ten kto płaci może legalnie korzystać z tego co autor "wyprodukował". Co do praw w miejscu pracy, jeśli wiąże cię jakaś umowa (o prace/dzieło/zlecenie etc.) z pracodawcą to nie wiem na 100% ale chyba prawa majątkowe przechodzą na pracodawcę, gdyż dostajesz za to jakieś wynagrodzenie, ale MOGĘ sie mylić

 

pzdrw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem wcześniej iż właściciel nie podpisał ze mną żadnej umowy o prace. Nalegał aby wszystkie formalności (podpisanie umowy o pracę, zrzeczenie się praw autorskich) zachować na koniec. Jak mogę udowodnić że prawa autorskie należą do mnie a nie do firmy (na projekcie po wydruku widniała stopka "Agencja XXXX wszystkie prawa zastrzeżone" - nie było tam mojego nazwiska jako autora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok mam świadków którzy mogą potwierdzić że jestem twórcą tej pracy. Z właścicielem jestem stopie wojennej, boje się że może mnie wykiwać z wypłaceniem mi wynagrodzenia,bo nie mam z nim podpisanej żadnej umowy która zmuszała by go do wypłacenia. Czy opłaca się wytoczyć mu sprawę, biorąc pod uwagę fakt, iż gość odniósł korzyści materialne wydając moją pracę? Jakie mam szanse na wygranie sprawy? Jakie są koszty procesu które musiałbym ponieść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności