Jump to content

licencja a programy używane


moonrake

Recommended Posts

Witam..

Chciałbym zacząć "przygodę" za zarabianiem na grafice ;) Jestem studentem i pracuje niestety nie w swoim zawodzie. Co prawda nie pracuje w 3D ale temat jest raczej uniwersalny. Chcę zakupić oryginalne programy żeby móc pracować na umowę o dzieło. Nie stać mnie niestety na nowy soft. Czy może mi ktoś naświetlić sprawę z przejęciem licencji. Dokładniej interesuje mnie zakup Flash'a i Photoshop'a.. Wiem, że oprogramowanie takie rejestruje się u producenta. Czy licencja w ogóle zezwala na odsprzedanie programu z zachowaniem praw licencyjnych? Czy jeśli program jest zarejestrowany na inna osobę przysługują mi wszystkie prawa takie jak instalowanie upgrade'ów na wyższe wersje itd.?

Link to comment
Share on other sites

Czyli nie pozostaje mi nic innego jak zadzwonić do dystrybutora Macromedia i Adobe w Polsce i zapytać jak to jest.. Pytanie tylko, czy chęć sprzedania kolejnego egzemplarza nie spowoduje, że powiedzą mi, że muszę kupić nowy program w sklepie a w rzeczywistości mam prawo do przejęcia licencji.. Ale mam jeszcze jedno pytanie.. Czy wersje trial'owe (30 dniowe) można wykorzystywać w celach komercyjnych?? Czy mogę sprzedać firmie prezentację zrobioną na wersji testowej?? (nadal chodzi o Flash i Photoshop)

Link to comment
Share on other sites

Tak też myślałem.. Dałbym sobie głowe uciąć, ale kumpel mnie zapewniał, że w firmie w Poznaniu jeśli nie mieli programu używali trial'ówek.. W końcu tak mi namieszał, że stwierdziłem iż może mój angielski jest zbyt ubogi żeby znaleźć w licencji fragment zezwalający na takie użycie ;P

 

Dzięki

Link to comment
Share on other sites

Nie kupujesz programu a licencje, wiec jak sprzedajesz to ta wlasnie licencje, nie przysluguje ci wtedy prawo do upgradow, jak sprzedales to musisz kupic jeszcze raz zeby uzywac. Przeciez to byl by niezly biznes jak bys mogl kupic program i sprzedawac zachowujac prawo do upgradow, sprzedajesz kilka razy, kupujesz upgrade, sprzedajesz kilka razy:)

Link to comment
Share on other sites

biglebowsky chyba się źle zrozumieliśmy ;) Chodzi mi o to, czy jeśli kupie od kogoś program z licencją to czy prawnie mogę z niego korzystać.. Bo niektóre firmy zastrzegają sobie w licencji brak możliwości sprzedaży programu, albo sami ustalają warunki odsprzedaży jak pisał wyżej Tomek Kosiorek odnośnie maxa. Nie mam zamiaru sprzedawać jednego programu kilka razy ;) Chcę wiedzieć czy mogę kupić np na allegro oryginalnego Photoshopa i legalnie na nim pracować.. A nie żyć w stresie, że mimo tego że kupiłem oryginała i mam licencje to nie mam do niego praw bo np (czysto hipotetycznie) na stronie producenta ten program jest zarejestrowany na inne nazwisko czy firmę i ja mam licencję ale nie mam do niego prawa (zdobyłem licencję niezgodnie z prawem).
Link to comment
Share on other sites

Ah, mózg mi od kilku dni nie funkcjonuje:)

Tak, Adobe zezwala na odsprzedaż bez problemów, tylko dobrze zadbać o fakturę od sprzedającego i pierdoły jak pudełko etc. I warto pamiętać że upgradu do CS3 można dokonać tylko od wersji PS 7 w zwyż.

Link to comment
Share on other sites

No to teraz mam już pełna odpowiedz na pytanie. Photoshopa licytuje na allegro.. na razie 6 i do wersji CS2 upgrade chce kupić, ale Flash'a nigdzie nie znalazłem do kupienia używanego. Wiec czeka mnie wydatek 1 700,00 zł na nówke 8 Basic.. Nie ma może ktoś z was Flash'a na sprzedaż?? Chętnie sie dogadam ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy