Skocz do zawartości

budynki bez okapow - rozwiazania


jasiek311

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie o technologie budowania budynkow - nie tylko domow jednorodzinnych - bez okapow...

 

-czy tylko technologia stalowa do tego sie nadaje, czy moze to byc rowniez tradycyjna sciana z nabudowanymi na tym wiazarami (elementami) stalowymi ?

 

od dawna trapi mnie ten problem. na pewno istnieje wiele rozwiazan tego typu budynkow. ale jaka jest najbardziej korzystna w naszym klimacie?

 

 

przykladowe przekroje z detalami rozwiazan mile widziane ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Proponuje zajrzeć do NEUFERTA (Podręcznik Projektowania architektoniczno-budowlanego) coś w rodzaju Biblii Architektów ...

 

A i mógł byś trochę rozwinąć swoją myśl "bez okapów" chodzi tobie o dachy płaskie, czy może strome jedno lub wielo połaciowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ciebie trapi ten problem. Niestety prawa fizyki są nieubłagane i rozwiązanie detalu połączenia ściany z dachem tak, żeby nie robiły się zacieki na ścianach jest w naszy klimacie praktycznie niemożliwe.

Musiałbys to zrobić z jakiegoś łatwozmywalnego materiału, np plastiku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w detailu sporo tego typu budynków z detalani tam znajdziesz , chyba nawet taki domek z kart był jeśli dobrze pamiętam w jakimś numerze z tego roku.Miałem okazję ciś takiego oglądać u Niemiaszków ładnie to wygląda jak jes nowe ale wystarczy zima i syf na ścianach chyba że o taki efekt chodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno byc zacieków, o ile woda odprowadzana bedzie przez warstwe papy, ktora znajduje się pod właściwą (widoczną) okładziną. Czyli okładzina (ceramika, blacha, cokolwiek) musi być tak kładziona, żeby przez spoiny mogła ściekać woda na papę, a nie po zewnętrznej połaci dachu na ścianę. Potem po papie woda spływa do rynny schowanej tam gdzie normalnie powinien być okap:) Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem. Niestety nie mam rysunków, ale polecam książkę Atlas dachów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wiem w czym problem widzicie jezeli chodzi o dachy bez okapu- takie rozwiazania powstaja z powodzeniem w naszym kraju i nie slychac lamentu na zacieki itp ;) -przyklad to chocby jemsowskie osiedle "Parkowe Wzgorza"

 

-jezeli chodzi o konstrukcje to prawdopodobnie dach jest typowy drewniany

 

Obraz%20005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robomopsi

Przykładowe rozwiązania detali znajdziesz np. w El croquis : MVRDV 1997-2002, przy omówieniu projektu Porters Lodges.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...nie wiem w czym problem widzicie jezeli chodzi o dachy bez okapu- takie rozwiazania powstaja z powodzeniem w naszym kraju i nie slychac lamentu na zacieki itp ;) -przyklad to chocby jemsowskie osiedle "Parkowe Wzgorza"

 

-jezeli chodzi o konstrukcje to prawdopodobnie dach jest typowy drewniany

 

 

a no masz racje... najzwyklejsza konstrukcja drewniana

 

dachhx7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności