Skocz do zawartości

Obiekt 3D: Zapalniczka


donvito

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W ramach odpoczynku od Olimpiady Informatycznej Gimazjalistów, tak mnie jakoś naszło na wyklepanie czegoś małego, ale fajnego w MAXie... No i tak zacząłem szukać po półkach i w rękę wpadła mi zapalniczka... No i na razie tak to wygląda, renderek w Mentalu... Tylko mam jedną prośbę: CHROM... Zaraz normalnie chyba osiwieję, ustawiam z każdej strony plane'y, boxy itp z białą self illumination i za cholerę nie mogę wyciągnąć ładnego chromu... Zawsze mi odbija na szaro... Proszę o rady i jednocześnie dzięki za wszelkie uwagi...

 

stal01sq1.png

 

stal03jw5.png

 

stal04gx3.png

 

btw, co się stało z działem Pomoc, na niektórych forach (np. Rendering -> Mental Ray) wyświetla mi tylko 8 postów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

HDRI mam w environment, zmieniłem refleks na fresnel, właśnie renderuje... Zobaczymy, co z tego wyjdzie... Laickie pytanie zadam: co to IOR?:D

HDRI trzeba przeciagnać z envirnoment na wolny slot w material editorze, ustawic jako instance oraz zmienić na spherical envirnoment. IOR to indeks refrakcji, od niego zależy ile i na ile będzie się odbijało w obiekcie otoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisał, że to mental:

 

 

Witam. ramach odpoczynku od Olimpiady Informatycznej Gimazjalistów, tak mnie jakoś naszło na wyklepanie czegoś małego, ale fajnego w MAXie... No i tak zacząłem szukać po półkach i w rękę wpadła mi zapalniczka... No i na razie tak to wygląda, renderek w Mentalu... Tylko mam jedną prośbę: CHROM... Zaraz normalnie chyba osiwieję, ustawiam z każdej strony plane'y, boxy itp z białą self illumination i za cholerę nie mogę wyciągnąć ładnego chromu... Zawsze mi odbija na szaro... Proszę o rady i jednocześnie dzięki za wszelkie uwagi...

btw, co się stało z działem Pomoc, na niektórych forach (np. Rendering -> Mental Ray) wyświetla mi tylko 8 postów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym refleksem fresnelowskim to nie słuchaj ;) plastik, lakier - jak najbardziej, ale nie metale

Pewny? zapoznaj sie z tym:

 

This works pretty nicely, and most metals can be done this way. But still, it may look a tad "off" in how the reflectivity depends on angle.

 

Well, then we try the fresnel mode.

 

"What" I hear you yell, "Fresnel" is for dielectrics... transparent stuff... like water, glass and such. It is based on the Index Of Refraction. Metals aren't transparent, they can't refract stuff! O'le Zap's gone completely bonkers now!

 

Well... actually... no. Metals are indeed not refractive, and are indeed not dielectrics (meaning, electrical insulators). They are Conductors, and for some baroque reason these are also considered to have an "Index of Refraction".

 

Now, don't ask me how on earth someone came up with the idea of refractive metals or how this is actually calculated... I didn't write the laws of Physics (I just abuse them) so just trust me it's there.... and these values are high. Not your average "1.3" ish like for water, but values like "25" or "50".

 

Fragment z tąd:

http://www.mentalraytips.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości fresnela rzędu 25-50 są tak duże, że nie widać różnicy między włączonym, a wyłączonym (albo jest minimalna i jak dla mnie nie warto sobie tym zaprzątać głowy)

 

A swoją drogą, dzięki że przypomniłeś mi o tej stronie, zarzuciłej adres gdzieś w linkach - a przyda się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przepalony ale nie jest źle ..

Nie wiem czy koledzy mówili ale warto ustawić jakieś HDRI w environment ..

Uspokoi troszkę to kolorki i da odbicia ... Chyba że już to masz , ale nie widać .

Popraw studio zamiast 4 boxów na krzyż daj 2 plane z Bendem . Albo zrób dużego (płaskiego) cylindra i też daj Bend ( musisz mieć dużo Cap segmentów i TS lub MS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz gigantyczne przepalenia od świateł albo od odbijanej hdrki.

 

Powiem skromnie, że całkiem nieźle wyszła...:D

 

hehe, przygaszę Twój entuzjazm odrobinę, to "nieźle wyszło":

 

1f1483bec48ffc55.jpg

 

metal jest dość ciężki w tworzeniu. potrzeba czasami sporo czasu, żeby zrobić dobry metal. dlaczego tak trudno? materiał ten trzeba ustawiać konkretnie pod dan oświetlenie i klimat sceny. nie da się zrobić materiału który będzie idealny dla każdego typu oświetlenia. to co do tej pory uzyskałeś to dość matowy materiał, niezbyt pasujący do brushed metalu Zippo.

 

sam model też wymaga poprawek. zwróć uwagę jak metal jest zakończony na rogach. jest o wiele mocniej zaokrąglony niż reszta kantów. tak samo pokrywka wyglada zupełnie inaczej niż u Ciebie. te zaokrąglenia mają bardzo duży wpływ na kształt refleksów na powierzchni zapalniczki, dzięki którymi ta zapalniczka w ogóle będzie widoczna.

 

najpierw określ sobie jaki klimat ma tam być, potem stwórz odpowiednie setupy światła i zajmij się materiałami. ustawiając równocześnie materiały i światło będziesz mógł uzyskać zadowalający efekt.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi... Klimat ma to mieć mniej więcej taki:

 

mentorangeqe6.png

 

Oczywiście to tylko poglądówka... Planuję jeszcze popielniczkę z żarzącym się cygarem i podłoże refleksyjne... No i oczywiście jeszcze model poprawię, dodam teksturę, wlew na gaz od spodu... Finalnie ta zapalniczka ma leżeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności