Skocz do zawartości

FINISHED 2D- okładeczka


Thx

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

dol jest calkiem niezly, natomiast gora zupelnie odstaje, poza tym tyle czerwieni dokola, a jakos nie oddzialywuje ona na postaci. perspektywa jest zbyt wykrecona i dopiero po przeczytaniu komentarzy zorientowalem sie, ze gora to sufit. no i jeszcze jesli chodzi o kolory - zazwyczaj nie jest dobrym pomyslem stosowanie kontrastu czerwien-zielen, bo walorowo te barwy sa te same (przy tym samym natezeniu). nie chcialbym, abys mnie zle zrozumial, wczesniej wlasciwie nie komentowalem Twoich prac czekajac jak sie to rozwinie, a poniewaz widze w wielu pracach te same bledy zdecydowalem, ze warto cos powiedziec :) staralem sie, aby bylo to konstruktywne, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze jesli chodzi o kolory - zazwyczaj nie jest dobrym pomyslem stosowanie kontrastu czerwien-zielen, bo walorowo te barwy sa te same (przy tym samym natezeniu).

Tu bym sie nie zgodzil. Jedna z podstawowych gam kolorystycznych to zielono-czerwona, daje duze mozliwosci i czesto jest stosowana. Zeby daleko nie szukac: http://www.vide.pl/plakaty/artysci/R-V-70-11849-PL-PL/Vincent-van-Gogh-Czerwona-winnica-w-Arles.html A natezeniem przeciez mozna sterowac. Jak dla mnie w tej pracy jednak nie ma nadmiernych zgrzytow. No ale osobiscie jestem fanem zabiegow kolorystycznych Thx'a, wiec moge byc malo obiektywny.

 

Mi sie dla odmiany kompozycja srednio widzi. Moze brak jakiejs dominanty, akcentow tez troche przyduzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki leander- powiem tylko o kolorze: dla mnie kolor niech sobie będzie jakim chce kolorem ważne żeby nie był brudny i dobrze kompozycyjnie działał. A co do kompozycji ..hym tu nic nie powiem ponieważ musiałem brać pod uwagę liternictwo. Ale widziałem wersje z literkami, chłopaki pięknie wyratowali obrazek ( bo mnie się on juz przejadł). Jak dostane jpga to pokaże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leander: chyba sie nie zrozumielismy, obraz ktory dales operuje na calej gamie kolorow (jesli dobrze widze to sa karmin, czerwien, pomarancz, zolcien, jasna zielen, zielen, zielen chromowa, blekit cyjanowy (wspomoglem sie materialami podeslanymi przez maniakS'a, zeby nie bylo:)), a wiec jest to polowa gamy widma. ja mowie o kontrascie zielen-czerwien, barwach dopelniajacych. jak wiadomo kolor=wartosc tonalna, im chlodniej tym ta wartosc jest ciemniejsza, a jesli chodzi o zielen i czerwien to walorowo sa takie same (przy danej chromie). inaczej mowiac sprobuj umiescic czerwone litery na zielonym tle...wyglada to tak:

 

oczy.jpg

 

...i jeszcze poszukalem czegos, co pokaze zaleznosc tonu od barwy, tak dla dociekliwych:

 

http://handprint.com/HP/WCL/IMG/vwheel.gif

 

sorki Thx za zasmiecanie Ci watku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mant-raz: Troche sobie przeczysz, bo na obrazku, ktory pokazales zielen i czerwien nie sa walorowo takie same. Ich tony sa dosyc daleko od siebie. Wrzucilem je na ta druga plansze:

vwheel.jpg

 

Zdaje sie oceniasz walory w trybie RGB, a to nie ma wiele wspolnego z rzeczywistoscia. Polecam tryb LAB do oceny zaleznosci tonu od barwy.

rgb-lab.jpg

 

Ale fakt, ze przy odpowiednim doborze tonu zderzenie tych kolorow az dźwięczy:

zielony-czerwony.jpg

 

Tylko, ze to nie do konca jest wina kolorow, mozna by dac inne zestawienie oparte na rownych walorach i efekt jest rownie nieprzyjemny:

nieb-roz.jpg

 

Generalnie chce powiedziec tyle, ze choc faktem jest, ze mieszajac pigmenty otrzymujemy zielony i czerwony w podobnej skali tonalnej, to nie znaczy, ze nie mozna tych tonow nieco poróżnic i unikajac nadmiernych zgrzytow wykorzystac siłę i specyficzny nastrój wynikający z zestawienia zieleni i czerwieni.

 

"Van Gogh pisał w listach do brata, że stosując kontrast czerwieni i zieleni zamierza w swojej „Nocnej kawiarni" pokazać namiętność mężczyzn."

Zapewne chodzilo o ta wersje Nocnej kawiarni:

http://www.vangogh.art.pl/vangogh/dziela/miejsca/duze/ncafe1.htm

 

No a na koniec, wzialem uśrednione kolory z pracy Thx i daleko im do efektu o którym piszesz:

oczyniebola.gif

 

jak wiadomo kolor=wartosc tonalna
Moze i tak dla kolorow czystych, jasnych, nasyconych. Mozna to przyjac jako pewien punkt wyjscia, ale pozniej, lamiac kolory, sprawa nie jest juz taka prosta, co pokazuje powyzszy przyklad.

 

sorki Thx za zasmiecanie Ci watku ;)

Edytowane przez leander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze masz racje leander :], dobralem kolory nie az tak fajnie jak Ty, ale wiadomo o co chodzi. Zielen i czerwien maja bliskie sobie walory, stad wlasnie lepiej uzywac innych kombinacji do skupienia uwagi kontrastem. Po prostu inne mozliwosci barw (np. komplementarnych) maja znacznie wieksza roznice w walorze, a najwieksza maja zdaje sie zolcien i ciemny blekit. Tam na tym wykresie mamy po lewej stronie w okolicach srodka rodzine barw czerwonych, a po prawej zielonych. mozna tez z tego wydedukowac, ktore inne pary dadza efekt, ktory pokazales. Tam wlasnie walorowo uszeregowane sa barwy, ale wracajac do obrazka Thx'a wcale nie mowie, ze bije po oczach - tylko, ze _mozna_ osiagnac lepsze efekty kombinacja innych barw (o innych bardziej roznych walorach). Nie twierdze, ze hue nie ma znaczenia, wrecz przeciwnie, odpowiednio trzeba dobrac kolory, zeby i walor i sama barwa graly, a to nie takie proste :/ No ale bardzo sie ciesze, ze ktos reflektuje, bo mozna sie troche poduczyc, jesli macie jakies godne polecenia linki o kolorze to chetnie przyjme - moge sie czyms tez odwdzieczyc. pozdrowki no i sorki jeszcze raz Thx za zasmiecanie watku hehe. jakby co mozna przeniesc dyskusje do innego dzialu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności