Skocz do zawartości

Teczka 2d: Szkice


leondrago

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

IN Flaamess, co Ty gadasz? IMHO teczki po to są, żeby dzielić się swoimi bojami z nauką rysunku. Wedle Twojej logiki trzeba być dobrym, aby prosić o rady. Nie broń nam, słabszym postować swoich wypocin, to zawsze jakaś motywacja aby się rozwijać. Nie każdy jest w stanie robić skończone prace...

 

leondrago, poćwicz kilka przedmiotów z natury na raz, proporcje Ci "latają", a tak będziesz miał jakieś odniesienie. Zakotwiczenie się na jakiś dłuższy czas w domowym przedszkolu też winno zrobić Ci "dobrze" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos mi sie zdaje ze renoma tego forum spada powoli....no coz nieodmienny element internetu i popularnosci.

 

Najważniejszą rzeczą na forach internetowych tego typu jest nie poziom prac, ale poziom kultury osobistej, rzeczowość wypowiedzi, generalnie jakiś poziom który trzymają użytkownicy. Wole słabsze prace i kilka rzeczowych wypowiedzi pod nimi niż prace godne podziwu i tony "rewelacji za rewelację" albo "sKoNd KlIkAsH ?" pod spodem...

 

Nie zebym ja byl mistrzem jakims, rysowanie to tylko moje hobby. Ale powinienies dlugo pocwiczyc zeby cos sensownego tutaj zamiesic i wtedy poprosic o rady.

 

Hmmm... a czy nie powinno się prosić o rady PRZED rozpoczęciem ćwiczeń ? :D Po co komu ćwiczenia, które niczego nie wnoszą ?

 

Nie broń nam, słabszym postować swoich wypocin, to zawsze jakaś motywacja aby się rozwijać. Nie każdy jest w stanie robić skończone prace...

 

Ale wiesz, w porównaniu z niektórymi teczkami które ostatnio się tu pojawiły, te twoje prace są wręcz wybitne XD

 

Jedna rzecz - warto zamieszczać prace, nawet najsłabsze, ale w odpowiednim dziale. Żeby chwalić się np. teczką albo finished work - tu już powinno się coś umieć, żeby potem się nie wstydzić.

 

Niestety - otwieranie teczki tylko po to, żeby pokazać pierwszego w życiu narysowanego pieska czy kotka - to już trąci trollizmem i dziecinadą.

Może brakuje takiego całkiem luźnego topicu - coś jak domowe przedszkole, ale totalny freestyle - taki graficzny hydepark. Każdy mógłby tam umieścić co chce, jeśli męczyła go wena, ale praca póki co wyszła dość słabo...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wielkie ludziska... Na pewno nie będę kończył na kilku szkicach. Aha PrrSzalony dzięki za ten artykuł jest świetny już go przeczytałem i zabrałem się ostro za robotę... Tak prawdę mówiąc to nie wiem gdzie powinienem wstawiac tego typu Pracki. Oczywiście że nie są najlepsze bo po liceum plastycznym po prostu musiałem iść do pracy i dopiero teraz tu w anglii po 3 latach znalazłem trochę czasu na powrót do marzeń :P i kontynuację przygody z ołówkiem XD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj tutaj, nie przejmuj się krytyką, która nie dotyczy stricte prac :)

 

Kierunek dobry, ważne, żebyś się nie ograniczał do digitalu :) Patrz uważniej, dawaj intensywniej kolor (lepiej przesadzić w stronę zbytniego nasycenia, niż w drugą bo wszystko staje się jednolicie szare i nieciekawe), nie zaczynaj od bieli itd itd... sprawdź co pojawiło się w domowym przedszkolu i w moim tłumaczeniu (do którego trafiłeś już jak widzę :) ). Im więcej prac tutaj wrzucisz i im większe postępy będziesz robił, tym więcej sensownych komentarzy zbierzesz, a więc... do dzieła. Masz we mnie kibica :)

 

ps powoli zaczyna mnie drażnić to przekręcanie mojego nicku :PPP

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że o ile szkic może i jest z natury, to kolory już nie

Powiedz, dużo was nauczyli w tym liceum plastycznym?

 

Prrrszalony - wrzuć sobie może do każdego posta przycisk javascriptowy który automatycznie będzie kopiował Twój nick, wtedy nie powinno być problemu z przekręcaniem ;)

Edytowane przez noiprox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra mam trochę więcej czasu, wiec bez głupiego najeżdżania postaram się coś poradzić, choć sam też niewiele umiem... Pierwsze jak widzę cień za tymi przedmiotami gdzie przemyka biały, działaj na warstwach, jeśli masz ten stół(?) to cały go zamarz na jeden kolor, potem na warstwie następnej narysuj cień. Wyszło Ci okropnie płasko, dalej jak mówiłem staraj się rysować z brył jak nie widzisz tego. Lub po prostu jedź z natury, sam nigdy nie dopowiadaj bo nie wyjdzie naturalnie. Co jeszcze staraj się myśleć o tym jak o bryle nie płaskim obrazku. Kolory moja zmora, pamiętaj że np. szkło odbija sąsiednie barwy. No to na razie tyle mam nadzieje że coś pomogę a nie zaszkodzę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoła plastyczna była czymś, ale ja nic nie robiłem przez te kilka następnych lat.... Wiem moja wina. Teraz będzie ciężko ale muszę spróbować :D. Faktycznie nie czuję bryły, może w odręcznym rysunku z natury jest lepiej, ale kompletnie nie czuję tego w digitalu. Mam nadzieję, że wszystko przyjdzie z czasem i ćwiczeniami. Dzięki wielkie za pomoc i pracuje dalej nad sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pytać się go o tą szkołe plastyczną dajcie mu dobre rady... jeszcze zapytajcie go czy nosi skarpetki i niech pokaże na nie paragon... fakt że z rysowaniem jest jak z chodzeniem tego się nie zapomina może i nie ma tej szkoły to już jego sprawa.

 

Co do digitali strasznie mało kolrów i jakichś odbić światła i zwróć uwage na to że przedmioty przyjmują kolory otoczenia czyli np dół kubka powinien mieć lekkie zabarwienie podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żeby kręcił z tym liceum plastycznym (nie rozumiem po co miałby to robić), po prostu po tych pracach mam wrażenie że niewiele w niej uczą z rysunku i chciałem się upewnić, bo nigdy tam nie byłem

Leondrago - spróbuj narysować coś z natury w digitalu, pamiętaj żeby rysować to co widzisz a nie to co wiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz czy ja kiedykolwiek powiedziałem że skończyłem Akademię sztuk pięknych ..... Nie .... Więc skąd mam ci wziąć dyplom :P. Skończyłem liceum plastyczne z kierunkiem grafika projektowa czyli stek bzdur o projektowaniu opakowań, na przykład.... Martwą naturę mieliśmy strasznie okrojoną i dlatego pewnie tak źle mi idzie.... Przepraszam jeśli zaniżam poziom forum... może nie powinienem tego robić. Liczyłem na rady nie na informacje jak ma wygląda cień bądź blik bo tego nie można jednoznacznie opisać,a jeśli nawet to gdzie sens zdobywa zdolnoś odnajdywania tego.... Jestem niesamowicie wdzięczny ludziom którzy zauważają błedy i dają świetne rady które napewno będe wykorzystywał...

 

PS. Słyszałem to gdzieś i za tym będe się starał podąrzac (OD razu Rzymu nie zbudowano ) :X

 

Dzięki za wszystko ćwiczę dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy robię myszką? hmmm nie ale prawie.... mam jakiś najtańszy tablet trust i działa prawie jak myszka ale ja się dopiero uczę jak go używać poprawnie... jak mnie będzie stać i będę wiedział, że jest sens to postaram się zebrać kaskę na wacoma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem liceum plastyczne z kierunkiem grafika projektowa czyli stek bzdur o projektowaniu opakowań, na przykład....

 

Czyli jeśli dobrze rozumiem, posiadłeś pewną wiedzę w zakresie kompozycji, typografii itp ? Nie nazwałbym tego stekiem bzdur.

Nie zawsze przychodzi malować "Monę Lisę". Czasem trzeba zaprojektować puszkę pasztetu drobiowego, worek z mrożonymi warzywami albo opakowanie na papier toaletowy. Wiedza z zakresu projektowania opakowań może mieć konkretne przełożenie finansowe, nie ma sensu nią pochopnie gardzić.

Można się unosić honorem, ale czasem coś trzeba włożyć do garnka.

 

Co do forum - bardzo żałuję, że nie zdecydowałeś się umieścić tych martwych w temacie "domowe przedszkole" w dziale warsztat, gdyż właśnie tam jest ich miejsce. Nie próbuję cię w tym momencie obrazić, wręcz przeciwnie.

 

Drobna sugestia - i z góry prosiłbym o wybaczenie za offtop - Wydaje mi się że moderatorzy tego działu powinni przemyśleć drobną przebudowę działu 2D - jest bardzo wielu użytkowników którzy chcą po prostu dość luźno potrenować rysunek i malarstwo cyfrowe, a z drugiej strony jest tutaj też prezentowanych wiele prac skończonych i dojrzałych. Stworzenie działu w którym oddzielono by sketchbooki od teczek pełnych skończonych prac mogłoby nieco uratować atmosferę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto jak się kończy liceum plastyczne robi się dyplom z wybranego na początku kierunku dlatego o tym wspomniałem, nie twierdze że skończyłeś ASP, broń Boże! Zgadzam się z drobną sugestią wyżej wymienioną, ten dział jest wręcz zaśmiecany świeżakami... pamietam czasy kiedy po wejściu do dzialu 2D szczena opadała od patrzenia na szereg mistrzowskich teczek czy WIpów omena, tortura, mayka i innych niewymienionych autorytetów tego forum...

 

Coby offtopa za dużego nie robić to maluj panie maluj, rysuj, rzeźb i co tam jeszcze chcesz ale wpierw poczytaj forum, strone główna bo jest już wiele tematów gdzie wyjaśnione sa podstawy, porady, itp. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pfff... kolejny gwiazdor :/ Daj coś od siebie, bo póki co to raczysz ludzi na max3d wątpliwej jakości krytyką!

Wybaczcie ten postępujący offftop, do którego, jakby nie patrzeć, się dokładam, ale po to jest to forum, żeby dzielić się swoimi pracami, uwagami i poradami, a nie po to, żeby jak paw stroszyć piórka! Im więcej nowych, chcących się uczyć, tym bogatsze to forum będzie w przyszłości. Zdziwiłbyś się, ilu ludzi nie wrzuca tutaj prac, bo obawia się, ze prace są za słabe (i co z tego, że są słabe? ich wkład w rozwój forum jest i tak większy od wkładu krytykantów). Więcej luzu Panowie. Wejdźcie sobie na conceptart.org i poczytajcie jak tam przyjmuje się "nowych". Zgodzę się co do jednego. Bierne czekanie na porady jest głupotą! Internet jest wypchany świetnymi poradami, grunt, to je odszukać i wprowadzić w życie, ale to nie dotyczy autora prac z tego wątku, bo szuka sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm no dobra panie prrrszalony... ;)

Czy panie leondrago czaszkę narysowałeś z wyobraźni, z natury czy ze zdjęcia? jeżeli z tych dwóch ostatnich to musisz wpierw nauczyć sie obserwować obiekt który chcesz narysować, najpierw skupiaj się na ogólnym kształcie obiektu potem szczegóły itd... może zacznij od szkiców linearnych, czyli samą linią buduj formę tam gdzie światło linia winna być cienka tam gdzie cień grubsza i w miarę to trzeba różnicować (grubośc kreski) a po złapaniu formy i wyczuleniu wzroku, spostrzegawczości przejdziemy do światłocienia, waloru itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypowiedzi prrrszalonego postanowiłem spędzać więcej czasu na pracy z ołówkiem około 3h dziennie, jeśli mam czas oczywiście. Prawdę mówiąc w pracy też powstają drobne rysunki z natury. Moim celem w tym momencie jest odnalezienie i uwydatnienie bryły. Dodaję upgrade ostatniej pracy (Przepraszam za skan, ale gruba warstwa ołówka i skaner to nie jest zawsze najlepsza opcja :P). Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi XD.

Edytowane przez leondrago
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Przestudiuj może prace: http://www.conceptart.org/forums/showthread.php?t=100297

Powinny trochę pomóc jeśli chodzi o prace z ołówkiem. Staraj się najpierw złapać podstawowe kształty, a później pracuj nad zróżnicowaniem i zróżnicowaniem kreski. Obserwuj uważnie w jaki sposób światło je kształtuje, nie jest to łatwe, ale z czasem zaczniesz widzieć znacznie więcej niż obecnie. Cierpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9b? super... wywal go :D

 

Brudzisz nim strasznie! Nie patrzysz! Nie robisz szkicu! Nie "znasz" tego co rysujesz! Rysunek, to nie pisanie listu do babci, nie jedzie się go z lewej do prawej, nie klepie się "jak leci" i nie pisze się o czymkolwiek i jakkolwiek. Złap pierw proporcje (hb), później proste bryły, przechodzisz to dokładniejszych form(b), później "łapiesz" mocniej światło (b), pojawiają się cienie. Na końcu wchodzi detal(2b). Nie bierz tego jako przepis. 9b? 3b to już za miękki i brudzący mocno ołówek...

Eksperymentuj do woli, ale zwróć uwagę na to, ile da Ci taka zabawa. Nie ograniczaj się też do jednej metody.

 

ps napisałem to z godzinę temu, zaraz po pierwszym murzynku, ale zapomniałem wysłać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sam nic nie umiem, a chętnie bym pomógł - ale patrząc na twoje rysunki być może powiem coś co może ci się przydać:

Niby każdy rysuje trochę innym stylem, ale jest jedna rzecz którą imho warto zauważyć. Mianowicie - szrafowanie.

Wielu ludzi którzy zaczynają rysować ma tendencję do robienia z rysunku jednej wielkiej szarej plamy, która wygląda jak zupełnie nic. Nawet rozcierają palcami, żeby robić płynne przejścia - na początku mi się to nawet podobało, ale im więcej rysunków widzę, tym bardziej rozumiem swój błąd...

Imho zdecydowanie lepiej wygląda cień nałożony szrafowaniem - powinno ono iść za kształtem bryły którą opisuje. Zobacz jak to zrobił gość z przykładu który dał vrocker... Czy tak wykonany rysunek nie wygląda czyściej i szlachetniej niż szare plamy z grafitu ? Wg mnie dobrym kreskowaniem dużo łatwiej przedstawić bryłę, strukturę obiektu.

Powiem uczciwie, że na obecnym etapie sam bardzo pracuję nad tym... Mówię to bo mogło ci umknąć...

Teraz powiem coś za co pewnie mnie zjadą, ale mówię 100% szczerze, tak jak mi się na obecnym etapie wydaje - na tym wstępnym etapie raczej oglądaj rysunki doświadczonych grafików - spróbuj trochę podłapać jakieś podstawowe techniki. Natura naturą, ale jak tu pracować nie mając warsztatu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak ze nauczysz sie rysowac w tydzien czy miesiac. NIe ma tak latwo :P to sie szkoli cale zycie. Z poczatku trudno, ale jesli ,jak to wiekszosc mowi, zacznie sie patrzec i dostrzegac pewne rzeczy to juz krok do przodu. A potem cwiczenia cwiczenia cwiczenia by wyrobic kreske i nawyki pewne oraz by sie wczuc to co sie rysuje.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem cyz ktos ci to pisal ( chyba tak )

 

- szkic olowkiem twardym ,slabo widoczny tylko dla ciebie

- zaczynasz mazac olowkiem bardziej miekkim ( jak to duza kartka tym lepiej ) i zaczynasz wyciagac glebie

- poprawiasz to co masz z naciskiem na glebie :P

-wrazliwa linia , bez konturow.

 

PS. Nie staraj sie ( o ile to duza kartka ) aby linie byly nie wiadomo jak proste i ulozone. Z poczatku wal te krechy olowkeim gdzie popadnie ,pobródz troszke ten rysunek ( olowkiem, nie palcem czy gumka ) , ale olowek wtedy trzymaj na koncu, tak by wyszly one delikatne. A potem wyciagaj glebie :P

 

PS. patrz, gap sie w model chocby godzine, abys zrozumial co , jak ,gdzie i czemu to sluzy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze sa proporcje :] pocwicz z tym bo widze ze ze skalowaniem masz lekki problem ale ogolnie nie jesst zle :] pamietaj o glebszych cieniach, jesli masz bialy kolor uwydatniaj nim swiatlo na skorze bedzie duzo lepiej wygladalo, pokaz kreske olowka jak napisal in flamess rysuj olowkami miekkimi sa duzo lepsze do takich rzeczy :) i duzo latwiej sie je wymazuje :) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rysuj olowkami miekkimi

a gdzie tam... największy błąd to rysować tylko ołówkami miękkimi, twarde też są potrzebne, aby pokazywać różnice w materiałach(texturki) np skóra głowy a włosy, nos a pryszcz na nosie ;D sprawny obserwator zauważy gdzie potrzebny jest twardziel a gdzie mięczak... pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwieksze problemy masz chyba z proporcjami i perspektywa, wydaje mi sie ze np. samochod Ci sie mocno rozciagnal, ale juz spoko refleksy na nim oddales. Im wiecej cwiczysz tym lepiej Ci wychodzi :) Uwaznie przygladaj sie refkom i napieprzaj dalej, a najlepiej pocwicz proste bryly z natury i rozbijaj sobie na nie takie rysunki jak ten mustang, bo to faktycznie pomaga. Fajnie ze jestes systematyczny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności