Jump to content

wypalanie lightmapy, o co chodzi z map channels :/?


niktotam1
 Share

Recommended Posts

Mam jakis obiekt i na niego rozlozona UVka na channelu 1 dla zwyklej textury. Gdy uruchamiam jakis program do wypalania lightmapy, najpierw ustawiam kanał do którego z automatu rozłoży UVke na bejkowanie. Po tym klikam Unwrap i po jakims czasie program pokazuje mi jak to zrobił (w niektórych programach tego nie pokazuje).

Tak czy siak, zanim wybejkuje, chciałbym obejrzeć Uvke normalnie w oknie Edytora UV w maxie. Ale nigdy nie moge tego obejrzec:/ Kiedy wybieram Unwrap UV i wybieram map channel na 2 lub 3 (zaleznie od tego co wczesniej wybiore) i klikam w Edit... niestey zawsze pokazuje mi UVke z pierwszego channelu :/ dlaczego tak jest :(?

 

Nawet jak wypalę lightmapę i nadam jej że ma się wyswietlac na channelu 3cim to i potem przypiszę ją do obiektu, to i tak często są problemy, muszę rozkladac jeszcze raz Uvke do bejkowania do kanalu 3go..

kompletnie nie moge się połapać o co chodzi z tymi map channelami..

możecie wytlumaczyc?

Link to comment
Share on other sites

Wyobraź sobie na przykład model rybki. Na kanale 1 zmapowałes ją normalnie unwrapem rozcinając brzuch i skrzela, osobno masz płetwy i ogon. Możesz ja pomalować i tak rozłozona siatka nadaje sie doskonale do nałożenia mapy diffuse. Uznałeś jednak z jakiegos powodu, że z kolei bumpa wolisz nalożyć na nią uzywając mapowania cylindrycznego, a nie unwrapa. Nakładasz więc na rybkę KOLEJNY modyfikator, czyli UVW map, zaznaczasz w tym modyfikatorze, że ma on dotyczyć kanału 2 po to, by nie zepsuć efektów mapowania diffuse dla kanału 1. Nastepnie mapujesz rybkę cylindrycznie zgodnie z Twóim pomysłem i w mapie bump wrzucasz łuskę, z zaznaczeniem, że bump ma mieć mpowanie oparte o kanał 2. I wówczas bump się mapuje cylindrycznie,a diffuse pozostaje zmapowany w oparciu o unwrapa. :) Wszyscy są szczęśliwi, a rybka zachodzi w głowę skąd jej się wzięła łuska na nosie.

Link to comment
Share on other sites

nie do końca rozumiem z czym masz problem. jeżeli wypalać lightmapę chcesz w maxie to masz dwa sposoby.

 

samemu rozłożyć dowolny kanał mapowania np.4 i potem przy wypalaniu wskazać że to właśnie wg. ISTNIEJĄCEGO kanału nr.4 ma wypalać

 

albo jeżeli jesteś leniuszkiem i nie zależy Ci na dokładności to możesz kazać maxowi samemu rozłożyć UVkę. Możesz PRZED wypalaniem skorzystać z opcji w RENDER TO TEXTURE pt. "Unvrap only", to max nada obiektowi modyfikator automatic unwrap który działa kompletnie tak samo jak zwykły unwrap oczywiście z kanałem o numerze który sam wybierzesz np.8

Czyli i w jednym i w drugim wypadku możesz te UVki zobaczyć poprzez modyfikator Unvrap w oknie EDIT .

Link to comment
Share on other sites

Wszystko pięknie, rozumiem o chodzi... ale zdeno napisał ostatnie zdanie "Czyli i w jednym i w drugim wypadku możesz te UVki zobaczyć poprzez modyfikator Unvrap w oknie EDIT . "

 

I tu jest problem :/ jak mam je zobaczyć? Za każdym razem jak wchodze w okno Edit (wczesniej wybieram Unwrap UV),to za każdym razem widzę tylko pierwszą UVke na pierwszym channelu. Zmieniam cyferke przy map channel na wyższą - ciągle jest UVka z 1go channelu zamiast właśnie już ta nowa rozłożona specjalnie dla lightmapy :/ czemu tak sie dzieje?

Link to comment
Share on other sites

Nie ma na to rozwiązania bo tego nie widzę ale po tym co napisał Shogun zaryzykuje i strzele. Shogun napisał o kolejnym modyfikatorze UNVRAP i że każdy z nich wybierasz do innego kanału. To skoro w jednym uvrapowałeś dla kanału 1 a w innym dla innego kanału (dla light mapy) to wciśnij EDIT w tym modyfikatorze w którym zrobiłeś ten uvrap dla light mapy. NO nic, porada to nie jest, bardziej szczał na ślepo, ale jestem ciekawy jak ten problem się rozwiążesz, jak go rozwiążesz nie zapomnij napisać.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy