Skocz do zawartości

kilka pytań z grafiki 3D


Gość silverprotect

Rekomendowane odpowiedzi

Gość silverprotect

hej, mam koło zaliczeniowe z grafiki 3D - niestety dla mnie jest to przedmiot obowiązkowy, który w ogóle mnie nie interesuje. Czy potrafi ktoś krótko odpowiedzieć na któreś z poniższych pytań:

(jeśli pomyliłem forum, lub napisałem coś niezgodnego z regulaminem - sorry!)

 

1. Wyjaśnij (jedno, dwa zdania) sens wprowadzenia energii i światła ambient.

 

2. Podać warunki początkowe potrzebne do prawidłowego działania pętli algorytmu z-bufora.

 

3. Od czego zależą współczynniki sprężenia używane w równaniu metody energetycznej?

 

4. Podaj czynniki od których zależy wartość odbicia idealnie rozproszonego.

 

5. Podać co najmniej dwa powody konieczności określenia wektora normalnego do powierzchni.

 

6. Izotropowe źródło światła o natężeniu 10 jednostek znajduje się w punkcie (1, 1, 1). Obserwator znajduje się w punkcie (0, 1, 1). Jaką jasność będzie miał punkt (0, 1, 0) należący do pewnej powierzchni posiadającej w tym punkcie normalną [1, 1, 1]? Zakładamy, że powierzchnia odbija tylko w sposób idealnie rozpraszający.

 

7. Dane i problem jak w poprzednim pytaniu. Jedyna różnica dotyczy własności powierzchni: odbija ona tylko w sposób pseudo-zwierciadlany (współczynnik Phonga = 1).

 

8. Ile punktów kontrolnych potrzebujemy dla określenia kierunku wektora stycznego w punkcie początkowym krzywej Beziera 3-go stopnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. żeby było jasno w kątach

2. ?? że co? (zbufor określa oddalenie obiektu od kamery, ale o pętlach nic nie wiem)

3. patrz punkt 2.

4. od kąta odbicia i energii wpadającego światła

5. żeby można było obliczyć kąt padania światła i z tego jasność, i żeby normal mapa wiedziała w którą stronę się patrzeć

>6. nie wiem

 

To taka grafika teoretyczna chyba, na jakimś forum o programowaniu 3d prędzej będą wiedzieli, tutejsze forum jest bardziej o grafice stosowanej, czyli pytania typu "opcja X w programie Y mi nie działa, co robię źle" albo "zrobiłem taki model, co poprawić"

 

I raczej do działu wolne dyskusje albo general discussions, możesz edytować pierwszy post i przenieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[to musi być prowokacja]

To zaliczenie jest nie z Grafiki 3D, tylko raczej z Programowania silników renderujących.

 

W każdym razie gratuluję, postując w Questions & Answers znalazłeś się obok takich GWIAZD jak Pascal Blanche czy Biglebowsky. Naprawdę - Gratulacje.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez sly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wyjaśnij (jedno, dwa zdania) sens wprowadzenia energii i światła ambient.

 

swiatlo ambient - tania wersja globalnego modelu oswietlenia, doprowadza

dodatkowe swiatlo otoczenia niskim kosztem (proste dodawanie)

 

 

2. Podać warunki początkowe potrzebne do prawidłowego działania pętli algorytmu z-bufora.

 

a) wyzerowanie z-bufora - wpisanie duzej wartosci Z do calego z-bufora

b) opcjonalnie: posortowanie obiektow po koordynacie Z i rysowanie

ich od najblizszych do najdalszych - dzieki temu nie liczymy oswietlenia

w punktach ktorych nie narysujemy.... bo sa zasloniete przez bliskie obiekt

 

 

3. Od czego zależą współczynniki sprężenia używane w równaniu metody energetycznej?

 

od powierzchni plata i kata wzjemnego ustawienia platow (plata A wzgledem B lub

na odwrot - jest to wartosc wzgledna, wiec nie ma roznicy) oraz wspolczynnikow

odbicia dyfuzyjnego badz zwierciadlanego (zaleznie ktora skladowa BDRF jest rozpatrywana)

 

 

4. Podaj czynniki od których zależy wartość odbicia idealnie rozproszonego.

 

kat padania swiatla na powierzhnie i spolczynnik odbijania dyfyzujnego (rozproszonego)

 

 

5. Podać co najmniej dwa powody konieczności określenia wektora normalnego do powierzchni.

 

a) obliczanie oswietlenia (dyfuzja, transfer energetyczny, kierunek odbicia, kierunek refrakcji)

b) obliczanie widocznosci (np. w algorytmie malarza, odwrocone tarcze nie sa rysowane)

 

 

6. Izotropowe źródło światła o natężeniu 10 jednostek znajduje się w punkcie (1, 1, 1). Obserwator znajduje się w punkcie (0, 1, 1). Jaką jasność będzie miał punkt (0, 1, 0) należący do pewnej powierzchni posiadającej w tym punkcie normalną [1, 1, 1]? Zakładamy, że powierzchnia odbija tylko w sposób idealnie rozpraszający.

 

ta normalna jest malo normalna, ale coz... jak kazde dziecko wie

sqrt(1+1+1) 1

pomijajc ten blad techniczny (normalna jest wektorem znormalizowanym)

 

ta "normalna" wskazuje dokladnie zrodlo swiatla, wiec naswietlenie jest maksymalne,

i niezaleznie od tego gdzie znajdzie sie obserwator, powierzchnia bedzie miala jasnosc

10 jednostek

 

 

7. Dane i problem jak w poprzednim pytaniu. Jedyna różnica dotyczy własności powierzchni: odbija ona tylko w sposób pseudo-zwierciadlany (współczynnik Phonga = 1).

 

tu jest trudniej, bo trzeba uwzglednic odbicie zwierciadlane, dodatkowo

nie wiadomo co to za wspolczynnik phonga (jest ich kilkanascie wariantow),

zalozmy ze chodzi o "n", czyli dla n=1 mamy cos(alfa)^n=cos(alfa)^1 czyli

pozostaje wyliczenie kata alfa:

a) obserwator patrzy na powierzchnie pod katem 45 stopni

b) powierznia jest zwrocona do swiatla (swiatlo pada na nia prostopadle)

c) kat alfa to kat pomiedzy linia patrzenia a kierunkiem swiatla odbitego,

poniewaz swiatlo odbite wraca idealnie do zrodla, to kat alfa wynosi

45 stopni

 

czyli natezenie swiatla w modelu phonga w tym punkcie to:

10 jednostek swiatla dyfuzyjnego + 10*cos(45 stopni)

czyli cos ~17 jednostek

 

8. Ile punktów kontrolnych potrzebujemy dla określenia kierunku wektora stycznego w punkcie początkowym krzywej Beziera 3-go stopnia?

 

2-ch punktow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość silverprotect

sorry, że pomyliłem dział na forum...

 

[to musi być prowokacja]

To zaliczenie jest nie z Grafiki 3D, tylko raczej z Programowania silników renderujących.

 

przedmiot nazywa się "Grafika komputerowa"

 

To zadania na jakimś egzaminie w PJWSTK. Znajomi ostatnio w pracy rozwiązywali podobne.

studiuje na UAM w Poznaniu na wydziale informatyki...

 

reszcie bardzo dziękuje za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności