Skocz do zawartości

Wielkość i rodzaj monitora a zdrowie i oczy.


Humulus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pewien problem. Większość z nas spędza strasznie dużo czasu przed obrazem monitora. Czy ktoś z was zastanawiał się jak rodzaj i wielkość monitora ma wpływ na nasze samopoczucie zdrowie i oczy??

Ja osobiście pracuje na Lg 915FT Plus z 100Hz częstotliwością - i dziwią mnie ludzie dla których nie widać róznicy między 60 a 100 Hz.

 

Czy ktoś z was kupując moniotr zwracał uwagę na takie rzeczy które wpływają na nasze zdrowie jak np. promieniowanie?

 

Chcę zmienić teraz monitor i nie wiem czy zmenić na większy 22\'\' iiyamy HM204DT | Vision Master Pro 514. Fakt odściwerzanie jest dobre ale co z prom?? Czy przy tak wielkim monitorze nie można się opalać??

 

Jak to się ma do LCD podobno one nie skaczą (nie mają częstotliwości odświerzania takiej jak w CRT) ale co to za częstotiwość które one mają? I jak one mają się do poszanowania naszych oczu w stosunku do monitorów crt.

 

Ja wiem że to dziwne pytania ale zważcie na to że siedzimy nieraz przez 12h na dobe przed sprzętem który teoretycznie wali elektronami itd. wiec musi to mieć wpływ na nasze zdrowie a już na pewno na oczy. Wiec chciałbym się dowiedzeć czegoś wiecej na ten temat. Bo same normy są powiedzmy mało przekonywujące. (pamiętam jak kupowałem dawno tego LG to TCO 99 mówił o częstotliwośći 85 Hz a dla mnie to zdecydowanie za mało i minimum to 100hz.

 

Z góry dzięki za wasze przemyślenia. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hmm temat juz sie kiedys pojawial. nawet bardzo burzliwie przebiagala dyskusja na temat szkodliwosci wyzszych wartosci odswiezania niz 85hz.

jedno jest pewne, im wiekszy tym lepszy. porownywanie czestotliowsci crt z lcd nie ma sensu. obraz lcd z 60 hz jest o niebo stabilniejszy niz nawet 160hz na crt. jesli nie masz zboczenia na punkcie odwzorowania kolorow jak ja, to polecam 19` lcd. to faktycznie tylko o pare milimetrow mniejsza przekatna niz 22` crt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. z jednym się nie mogę zgodzić że lcd 19\" to tylko kilka mm mniej niż crt 22\". Z moich obliczeń wynika ża 22\" crt ma o 31% więcej widocznej powierzchni niż 19\" lcd a to jest spora różnica. Pyrzjąłem do obliczeń przekątne monitorów iiyama 19\" lcd ma 48 cm 22\" crt ma 55 cm.

 

Z odwzorowaniem kolorów to w sumie mam zboczenie :) ale najważniejsze żeby nie walił mi po oczach i żebym nie świecił. Dziwie się tym co mówisz że była dyskusja i wartości odświerzania > 85 hz są bardziej szkodliwe. Poszukam moze znajdę tego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zapominaj o tym ze producenci oszukuja. 22 cale chowa sie pod obudowa. jesli podaja wymiary w milimetrach obszaru widzialnego to tez g. prawda bo wychodzi ze 21` trinitron i 22` daimondtron to to samo czyli 50cm czyli 19.8` widzialne. wiem bo mam sony f520. a jeszcze taki maly problem z tanimi duzymi crt jest taki ze sie bardzo namagnesowuja. nawet w moim najwyzszym modelu soniaka trzeba co kilka godzin recznie dagaussowac bo sie obraz rozjezdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akdsn ma rację. Wszyscy chyba wiedzą, że CRT 17\' to to samo (wielkość) co LCD 15\'. Tylko, że LCD mają wciąż wadę... słaby kontrast i odwzorowanie kolorów, wiem bo mam. Być może w nowszych jednak już tego nie ma. Wiem tylko, że częstotliwość odświeżania nie ma znaczenia w LCD. Byleby tylko reakcja plamki nie była za mała(bo wtedy pojawiają się przy ruchach mazy) to nie ma znaczenia, ponieważ obraz w LCD jest CAŁY CZAS na ekranie, a na CRT jest tylko jeden pixel, której ciągle się przemieszcza. Poza tym LCD są zdrowsze dla oczu, patrzysz jak na kartkę papieru i nie bolą oczy nawet po 10h (to też sprawdzałem). Mają też idealną geometrię, a każdy wie, jak to jest w CRT...

 

Salvator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wieksza czestotliwos = mniejsza ostrosc poprostu, co jest nie mniej szkodliwe niz migotanie. Wiec tak naprawde najlepiej to postepowac zgodnie z zaleceniem produscenta ktory podaje optymalne wartosci rozdzielczosc/odswierzanie. Co do VMP 514 to jak najbradziej mozna polecic, o opalanie sie bym nie bal:> to monitor jednak, nie telewizor, poza tym nie jest zlym pomyslem wkladanie okularow ( nawet zerowek ) do monitora. Mam ta iiyame od niedawna i sobie bardzo chwale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biglebowsky

to ile ona ma w cm widzialnego ekranu??

No i dalej nie wiem. Bo podobno też LCD mają znów większe promieniowanie magnetyczne( nie dam głowy uciąć że magnet. ale jakieś) niż moniotory crt (a mówił to koleś który serwisuje moniotry i który mieżył jakimiś przyrządami.

 

No i teraz nie wiem akdsn pisałeś że problem jest z tanimi duzymi crt tylko ta iiyama wcale tania nie jest. W każdym bądz razie nie wiem dalej mając 3k zł co kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna - rzec by mozna formalnosc - kupujmy WYLACZNIE monitory spelniajace surowe normy dot. obnizonej emisji.. np. TCO 99. W przeciwnym wypadku moznaby rownie dobrze poprosic sprzedawce o zapasowa pare oczow do zakupowanego monitora nie spelnaijacego norm ;)

 

Osobiscie odczulem duza roznice pomiedzy praca na monitorze spelniajacym TCO 95 a TCO 99 na kozysc tego drugiego - mimo iz ten pierwszy pracuje w 85Hz a drugi w 75Hz.

Dodatkowo do pracy przed kompem zakladam okulary, niestety lata pracy - szczegolnie te pierwsze na Amigowym interlejsie!!! zrobily swoje :(

 

Dbajcie wiec o swoj wzro©k forumowicze!

 

pozdr

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojej przez ostatnie 3 dni pracowalem na kilku takich 22\" iiyamach Vision Master Pro 514 HM204DT podlaczonych do pny quadro4 xgl costam. TRAGEDIA nie monitor. wszystkie mialy ustawiona rozdzialke 1600x1200 100hz. na wszystkich mora-brak ostrosci byl wiekszy niz na moim starym 6letnim philipsie z kulistym kineskopem. przy czestotliwosci 85hz rowniez. stanowczo odradzam! 6 identycznych modeli i wszystkie z obrazem do d... to chyba nie przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humulus: a w ogole why szity ijama? co to za marka? za ta sama cene masz o tych samych parametrach 22\" Mitsubishi Diamond Plus 230SB

http://sklep.benchmark.pl/pelny_7887.html

 

kineskopy mitsubishi sa pakowane do jakby nie patrzec kultowych monitorow lacie ktore tak jak zreszta monitory mitsubishi sa dedykowane dla grafikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by akdsn

nie zapominaj o tym ze producenci oszukuja. 22 cale chowa sie pod obudowa. jesli podaja wymiary w milimetrach obszaru widzialnego to tez g. prawda bo wychodzi ze 21` trinitron i 22` daimondtron to to samo czyli 50cm czyli 19.8` widzialne. wiem bo mam sony f520. a jeszcze taki maly problem z tanimi duzymi crt jest taki ze sie bardzo namagnesowuja. nawet w moim najwyzszym modelu soniaka trzeba co kilka godzin recznie dagaussowac bo sie obraz rozjezdza.

 

Jest jeden problem, jak stoi do okola ciebie 40 najwyzszych modeli soniaka 22\" to sie herbatka gotuje na biurku. Swoja droga to z tego wzgledu coraz bardziej burczymy na przepisy dotyczace ogolnej emisji pola magnetycznego calosciowo a nie przepisowej odleglosci od monitora i pustego miejsca wokol. Wow ale na jesien w raz ze stacjami graficznymi Dell przyjda 19\" LCD :)) mniam mniam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akdsn zdam się na Ciebie i zaufam Ci na słowo. Czyli Mitsubishi są lepsze? a co sądzisz o ty http://sklep.benchmark.pl/pelny_6215.html bedzie lepszy od tamtej iiyamy jak sądzicie ludzie?? I czym i się rózni od tego Mistubishii (jak to sie ma jakościowo do mojej 19\" LG FT Plus)

 

Jeszcze jedna rzecz pożyczyłem użadzenie do mierzenia pola elektromagnetycznego i wyniki sa takie jak pisałem:

TV sharp stary :) 1500

Stara 15 300

LCD 300 - 400

Mój LG 915 FT Plus 20 - 30

Ten NEC 22\" 20 - 25

 

Czy czekać aż stanieją 19\" LCD?

Ale z Lcd Problem przy zmianach rozdzielczośći wiec lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest minus LCD że są ograniczone do jakiś rozdzielczośći. Bo np. Ja mam 19\" crt i na nim nie pracuje z rozdz 1152x864 bo w większej musiał bym się przypatrywać :).

 

Takżę przyjąłem że chciałbym sprzęt na którym mógłbym pracować z rozdzielczością 1600x1200 z takim samym komfortem jak pracuję taraz.

 

Tyle że chciałem pracować na nie mniej niż 100 Hz bo teraz tak pracuje. I z tego co widze te monitory NECa czy MItsubishi mają max 115 czyli w 1600 x 1200 nie da się wiecej niż 86 hz z nich wycisnąc. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humulus: no niestety jakosc i osiagi kosztuja. ja kupowalem monitor w grudniu i zrezygnowalem z lcd ze wzgledu na odwzorowanie kolorow i zepsute piksele. zastanaialem sie pomiedzy crt mitsubishi i sony. wybralem sony f520 wlasnie ze wzgledu na osiagi 1600x1200 100hz ale roznica w cenie jest spora bo ten model sony to wydatek ponad 5tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności