Skocz do zawartości

Dell 22" 2209WA - CO Z TĄ GAMMĄ?


El Wieczor

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka osób pozytywnie się tutaj wypowiadało o tym monitorze. Właśnie potrzebuję kupić coś do 1000zł i ten wydaje się ok, tylko tak czytam tutaj:

 

http://www.lcdreviewz.com/review_Dell_2209WA/colors

 

że są problemy z kolorami i gammą. Niby jak się przestawi na 50% kontrast, to jest ok, ale czy rzeczywiście? Jestem zwolennikiem podkręcania monitorów tak, że aż walą po oczach, czyli max światło, max kontrast, mocne kolory (no tak prawie, żeby nie było cyrku). Czy możecie potwierdzić, że można tą gammę ustawić tak, że kolory będą wierne a obraz nie będzie ciemny/niewyraźny?

Edytowane przez El Wieczor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jestem zwolennikiem podkręcania monitorów tak, że aż walą po oczach, czyli max światło, max kontrast, mocne kolory

 

Drukarkę też podkręcasz??

 

Co do ustawień są tak subiektywne, że każdy będzie miał inne zdanie jak znam życie.

Edytowane przez Knysha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten monitor i jest git. Myślę że w tej cenie lepszego nie kupisz. Na codzień pracuję na EIZO FlexScan S2111W i przy nim ten dell odstaje nieznacznie, dla laika pewnie byłyby identyczne. Jedno do czego możnaby się przyczepić to nieznaczne przyciemnienie przy brzegach, ale nie wpływa to w żaden sposób na pracę moim zdaniem bo jest to tak delikatne że nie każdy nawet to zauważy. Kolory są jednolite na całym ekranie, kąty takie praktycznie jak w eizo, czerń bez zarzutu. Ja jasność obniżyłem bo nie lubię jak wali mi po gałach. Za 970 zł myślę że warto.

p.s.: ergonomia i regulacja wysokości, nachylenia itp. w tym dellu w porównaniu z eizo s2111w to rewelka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten monitor w domu :) według mnie bardoz dobrze świeci widać różnicę między czernią na 100% cmyku i rgb. Kolory dobrze odzwierciedla, po druku jak raz mi się coś zdażyło w domu szykować wszystko było ok. W pracy mam jakiegoś nowego EIZO i odczucie mam jak siwt, dużych różnic nie ma. Na początku grzał mi po oczach jak piec hutniczy co swoją drogą może być spowodowane tym, że blisko siedze ale po zmniejszeniu kontrastu i jasność pracuje się bdb. U mnie jedynym mankamentem jest uszkodzony jeden subpixel (bodajze czerwony) ale w miejscu które nie jest zbyt irytujące. Osobiście polecam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ETA: jeden piksel kwalifikuje się już do gwarancji, nie? Jak będzie Ci się kończyła to możesz wymienić na nowy ;)

 

Nawet jak znajdę gdzieś, że ktoś się czepia czegoś na temat tego monitora, to i tak mówi, że innego za tę cenę by nie kupił i że to dobry wybór. W takim razie chyba sprawa jasna: potrzebuję monitora z prawdziwego zdarzenia (bo TV mi nieraz żona zajmuje a w lapku taka cienizna, że szkoda gadać) i w tej cenie to najlepszy model według speców z forum :)

 

Jutro idę i biorę. Po przetestowaniu dam znać, jaki mi się osobiście podoba. I nie będę miał wyrzutów sumienia, jeśli coś mi nie przypasi, bo mogłem kupić już tylko gorszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm właśnie bd musiał skontaktować się z dellem jak oni to traktują... z teog co się orientuje jak w pixelu jeden kolor padł to może być traktowane jako bad subpixel a nie bad pixel... ale puki co nie przeszkadza mi on specjalnie jako, że jest w górnej części gdzie i tak prktyczne są głównie jakieś ciemne paski programów itp.

 

I tak jak piszesz, za tą cene nie widze nic lepszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I monitor stoi już przede mną! :)

 

Wrażenia subiektywne jak najlepsze, nie mam żadnych zastrzeżeń, co do kątów, czerni, czasu reakcji, jakości odtwarzania filmów, kolorów czy kontrastu. Na moje oko wszystko wygląda tak, jak oczekiwałem.

 

Jedynie testy na http://www.lagom.nl tak do końca nie podzielają mojego entuzjazmu. Jeśli chodzi o test bieli, to prawie wcale (albo i wcale) nie widzę ostatniego obrazka. Test czerni - to samo, pierwszy najciemniejszy kwadrat jest niewidoczny. Jeśli chodzi o gammę to wydaje się być na poziomie 2.5 a nie 2.2 przy ustawieniach Brightness 75, Contrast 77. Jak pojadę z kontrastem na ponad 85, to gamma się robi 2.2, ale wtedy biel mi zalewa wszystkie obrazki oprócz pierwszego w teście White saturation. W sterach nVidii nic nie ruszane. I teraz nie wiem, czy coś jeszcze kombinować? Obraz wygląda jak żyleta a test mówi, że gamma nie taka jaka być powinna.

 

EDIT: aha, z tą gammą to paski 25% i 10% pokazują dokładnie 2.2, tylko ten po lewej 48% daje 2.5.

Edytowane przez El Wieczor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczytałem się sporo opinii na temat tego della i wiem że jest dobrym wyborem w cenie ok 1000zł ale nie mam możliwości zobaczenia go na własne oczy i porównania z innymi, chciałem go kupić ale poszedłem do sklepu i zobaczyłem monitory z matrycą tn za 500-600zł i obraz jest dość przyzwoity kąty widzenia również, zastanawiam się czy warto zapłacić 2 razy więcej za della. Obecnie mam 17 crt i zajmuje się grafiką 3d a nie miałem okazji popracować na LCD. Pomoże ktoś dokonać wyboru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sprzedawcy nie chce się na miejscu podłączyć monitorka, żeby go sprawdzić to masz pełne prawo (zgodnie z ustawą), żeby go kupić, sprawdzić w domu i w ciągu 10 dni z czystym sumieniem oddać, jeśli Ci nie przypasi. Po prostu powiesz, że ma brzydki obraz i tyle. Oczywiście w przypadku tego DELLa tak nie powiesz, ale tak ogólnie mówię :)

 

Ludzie, znajcie prawo i korzystajcie z niego. Nie namawiam do "kupowania" na jeden dzień wiertarki z Praktikera (bo akurat trzeba na nowej stancji kilka dziur wywiercić), ale jeśli prosisz sprzedawcę, żeby na chwilę podłączył monitor a on nie chce, to znaczy że masz przyzwolenie na sprawdzenie go w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ale sytuacja jest taka że gość go nie ma na sklepie, musi sprowadzić a jak sprowadzi to muszę brać. Poszukam chyba jakiegoś większego sklepu gdzie będę mógł go spokojnie porównać z innymi. Ale jakby ktoś się zajmował grafiką 3d i byłby w stanie pomóc mi odpowiedzieć na moje pytanie ty byłbym bardzo wdzięczny bo w sklepie nie da się wszystkiego stwierdzić, wypadałoby popracować na nim trochę a do tego mieć jakiś pk odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności