Skocz do zawartości

Jak poprawić moją scene? Ciemne plamy i nie ostro.


magda_p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Jestem tu nowa i również początkująca z Maxem.Nie mogę ruszyć dalej. Bardzo zależy mi aby nauczyć się dobrego oświetlenia i realizmu w scenach.

Jeśli ktoś mógłby pomóc, podpowiedzieć co mogę zrobić aby ulepszyć swoją scenę pod względem jakości renderingu.

 

Ps. Wiem, że nie umiem robić jeszcze kafelek i innych detali, ale strasznie kręci mnie oświetlenie i chciałam zacząć od tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1. FG+GI ciężej się ustawia niż samo FG. Jeśli nie ma na scenie kaustyków, i nie potrzebujesz jakoś szczególnie optymalizacji (bo np. renderujesz tylko pojedyncze klatki), to praca z samym FG będzie według mnie wygodniejsza.

2. Możesz pobawić się exposure control, gamma correction, efektami (np. od kontrastu), dodać DOFa

3. Renderujesz kilka passów (jakie ci tam pasują - na bank ambient occlusion, bo to zawsze się przydaje)

4. W photoshopie jeszcze wszystko dopieszczasz - kontrast, nasycenie, wrzucasz blending z AO itp. Możesz też operować na maskach i wpływać na określone obszary sceny. Czasem bywa i tak, że Photoshop to połowa sukcesu dobrej wizki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Grave wyczerpał temat. Jedyne co mogę od siebie dołożyć, to ja, na twoim miejscu, zmniejszył bym multiplier na mr sky portal - 6 to z deka za dużo. Czasami dobrze robi zmiana mr sun na IES, ale to według uznania. Jeśli wiesz gdzie co jest - powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie udało mi się. Można powiedzieć, że jeszcze bardziej coś "poknociłam" i już nie wiem jak to odkręcić... :/

Zrobiło się jeszcze bardziej plamiaście i ciemno.

 

Będę próbować dalej... bardzo dziękuje za pomoc i chęci :)

 

Pozdrawiam,

Magda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam bym koleżance nie radził wyłączać GI. Fotony w liczbie 15000 wystarczą w zupełności na tą scenę. FG i GI w mentalu są dobre na interiory, chociaż pamiętać trzeba że system fotonów nie jest obliczany przez takie światło jak Daylight, dlatego exteriory w Mentalu są takie ochydne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim jesli chodzi o mentala do scen wewnatrz to zawsze FG + GI - daje wiecej realizmu, lepiej rozswietla pomieszczenie i usowa wiekszosc plam oraz jest najszybsze.

 

Jak uzywasz GI nie dawaj bounce w FG bo to nic nie daje tylko wydluza czas, przy zalaczonym GI FG bounce sa domyslnie zero.

 

Nie dawaj multiplayera dla portali tak duzego. 1-2 to max. przy czym 1 jest realistyczny.

 

Reszte ustaw przez photometric expouser control.

 

 

Zaznacz maximum samplig radius dla GI i ustaw na 40 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że photony potrzebują prawdziwego źródła światła, dlatego światło photometryczne jest dla nich wskazane. Zresztą słońce bez swojego daylightu jest po prostu traktowane jak zwykły Direct Light, ponieważ jako niefotometryczne światło nie ma prawidłowego rozpadania fotonów ( DECAY).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słońce w mentalu, vrayu i każdym innym programie nie jest fotometryczne bo prostu nie ma takiej praktycznej możliwości. Teoretycznie gdybyś chciał takie coś stworzyć, musiałbyś w swojej scenie umieścić obiekt wielkości słońca oddalony... tak jak jest słońce i do tego stworzyć atmosferę przez które przechodzą promienie. Wtedy masz do wyboru albo zrobić takie cuda albo skorzystać z oświetlenia w formacie HDRi.

Ale w przypadku INTERIORU nie ma takiej potrzeby.

Użycie Daylightu wystarczy, ponieważ tu realizm buduje nie tyle światło wchodzące, czyli z Słońca, ale te które zostanie odbite i które tworzy GI.

Tak jak w Exteriorze należy mieć środowisko dla obiektu, czyli HDRi, to wnętrze jest samo dla siebie środowiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gonzo71 - i takie rzeczy już widziałem

 

@mihpolak - i dla tego, ja zawsze w daylight zmieniam słoneczko z mr sun na IES sun i gra gitara.

 

Btw, jak pragnę zdrowia, jeszcze nikt mi nie powiedział, że FG iGI to dobre rozwiązanie, nawet kiedy rozpętałem wojnę na ten temat.

Jeśli chcecie znać zdanie "Autodesk" w tym temacie, odwołuję do książki "Realistic Architectural Visualization with 3ds Max and mental ray". Przy okazji, przytłoczę cytat:

"In 3ds Max Design 2010, you shoul use either FG or GI. (...) Some settings of FG and Gi will be ignored if both are used simultaneously"

 

Co w wolnym tłumaczeniu oznacza:

W 3ds max design ( odnosi się do wszystkich max'ów) powinniście używać albo FG albo GI. (...) Niektóre ustawienia FG i GI będą ignorowane, jeśli będą używane równocześnie.

 

To moje skromne zdanie na ten temat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

avik>> interpretujesz kontekst wypowiedzi bo wiele razy autodesk mowil, ze najlepiej fg i gi do wnetrz jednoczesnie, nie chce mi sie teraz szukac konkretnych cytatow bo pozno i leb mnie boli ale jak znajde to podesle przy okazji

 

Samo FG nie przenosi fotonow to jak ma byc prawidlowo oswietlone?

Edytowane przez gonzo71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do światła IES, to nie da ono takiego efektu jak z HDRi. Nadal światło Z IES Daylight będzie oświetlało scene zbyt równomiernie, tak jak Vray IES w Vrayu. To co najlepsze w Vrayu jest to że mamy cos jak Dome Light, i to że poza Photon Map, możemy użyć innych metod tworzenia indirect light.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież początkującemu jest ciężej pracować na FG+GI niż na samym FG. Samo FG wystarczy aby uzyskać wystarczający realizm, a ewentualnie cieplejsze kolorki można wyciągnąć na inne sposoby.

avik - też kiedyś czytałem tą książkę i kiedy doszedłem do miejsca w którym autor pisał aby używać samo FG nie wiedziałem co myśleć, bo od lat w większości przypadków używałem FG+GI (co zresztą nawet sugeruje Help 3ds Maxa i wiele tutoriali). No ale jednak jest wiele świetnych prac liczonych na samym FG, więc może niech każdy po prostu ma swój styl pracy...

Według mnie jeśli ktoś nie umie uzyskać dobrego rezultatu przy pomocy samego FG to za FG+GI nie powinien się zabierać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zależy od sprzętu i sceny, ale zdecydowanie przesadziłeś..., zresztą wszyscy widzieliśmy jak prosta jest ta scena.

PS: Exteriory w mentalu mogą być ohydne jak w każdym rendererze, jeśli się nie umie dobrze za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grave - Masz całkowitą rację. Ja też na początku używałem FG i GI. Potem, po przeczytaniu kilku materiałów, tutoriali, artykułów, przerzuciłem się na FG. Najbardzoej bolały mnie wielo-godzinne ( czasem kilku dniowe rendery).

Po wymianie zdań w tym temacie, spróbowałem znów powrócić do FG i GI. Z nieco większym bagażem wiedzy, atakowałem scenki. Zostałem mile zaskoczony. Wynik porównywalny, a nawet nieco lepszy, a czasy o wiele krótsze. Przy FG miałem czasy rzędu 11-18 h, przy FG i GI 5-9 h.

 

Moim zdaniem, używanie jednego ze sposobów, zależy w pewnym stopniu od sprzętu, a w dużym od gustu i sceny. Kontynuujmy zatem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności