Skocz do zawartości

Fiat 126p Maluch Malczan Bąbel Pryszcz Kaszlak Kartofel...


slide

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Trochę googlowałem i coś takiego widziałem, ale mnie nie wychodziło. Bo plik najpierw tworzyłem TIF, potem TGA z przezroczystością i bez, robiłem też nawet maskę czarno białą.

A więc jak przygotować plik textury? Ma mieć przezroczystość czy nie, jak nie to jakie tło i w jakim formacie zapisać, no chyba raczej nie PSD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tego czy plik ma miec przezroczystość czy nie to dokładnie nie wiem bo ja od razu zrobiłem z.

teksturę przygotowałem w PNG oraz maskę w TGA (czarne miejsca to miejsca przebicia tekstury) następnie wszystko wrzuciłem do Blend tak jak na tutkach które pewnie widziałeś i efekt wyszedł taki jak powyżej

 

PNG..............................TGA

 

flaga0.pngflagamaska.jpg

 

PS. pamiętaj by w pierwszy slot w Blend wsadzić materiał jaki ma być pod teksturą ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromniutki update, czyli wnętrzu trochę kształtu nadane, kierownica, drążek skrzyni biegów, chlapacze, tłumnik i tablice rejestracyjne.

Domodeluję jeszcze licznik i fotele. Cały kokpit tj. deska rozdzielcza to będzie tekstura tak jak tapicerka drzwi.

 

Jeszcze mam pytanie: W material editorze mam w sumie 24 "kółeczka" materiałów. Jak można to zwiększyć?

 

2010120701.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie ma sensu robić idealnie równo z karoserią, część szpar można pozasłaniać uszczelkami itd, pozatym wnętrze wozu to nie jedna część, a kilka poskładanach i nałożonych na siebie dających wizualnie jedną całość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości slotów material editor to tylko usuwasz ten który Ci nie jest potrzebny ( tym iksem z poziomego menu) i w opcji zaznaczasz tam żeby materiał pozostał w senie, przez co materiał będzie i będzie wolny slot na nowy ;) A jeśli będziesz chciał zmodyfikować usunięty materiał to bierzesz pipetę i go pobierasz ze sceny do jakiegoś slotu. (w FAQ jest to napisane ;P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to update. Dorobiłem fotele i oteksturowałem deskę. Tylko tak średnio jestem zadowolony z tego teksturowania, po pierwsze i najważniejsze to słaba jakość fotki, ale na takie zewnętrze renderki starczy. Jak podstudiuję troch może teksturowanie to będzie lepiej :)

 

2010120902.jpg

2010120901.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie testowe renderki. Materiału fotele tylko nie mają, i coś mi się nie wyrenderował materiał podsufitki, z innym id polygonów karoserii (taki byle jaki nawiasem mówiąc). Ogólnie jest troche niedoróbek (wiem, szczelina z tyłu krzywo leci, poprawie) Na 1szym renderze widać że szyba jest minimalnie za mała, trudno mi to było tak przeskalować aby trafiła z powrotem równo w uszczelkę. Krateczka wywetrznika z boku też się nie pokrywa.

Wszelkie konstruktywne uwagi co do modelu i materiałów mile widziane. I jeszcze jedno: co z tym dalej robić?? :)

 

test01.jpg

test02n.jpg

test03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można np. poprawić te obłe krawędzie drzwi. No i nie wiem po co zaparcie pchasz się w te ID, skoro można wydzielić to wnętrze, jedyne co teraz możesz skaszanić to coś na zewnątrz przy robieniu środka. Pozatym weź pod uwagę, żę większość środka jest jednak obita jakimś materiałem,a nie gołą blachą jak u Ciebie póki co. Ta tablica z tyłu to też chyba nieco za duża jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kratka boczna z tyłu/wlocik nie wiem co to ale jest źle dopasowane do otworu. I to prawda że dużo łatwiej będzie Ci modelować jak porobisz sobie wnętrze z wyciętych obiektów. Z ID materiałami to ja bym na Twoim miejscu już zajoba dostał :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Berger, krawędzie drzwi - da się zrobić. Po co pcham się w te ID? Nie wiem, skoro się tak da... ;) Ale nie zupełnie uparcie bo kokpit/deska rozdz. jest oddzielonym osobnym obiektem. Tylko z podsufitką mi coś nie wychodziło jeszcze, i na złość się nie pokazała na rendrze, "wykładzina" podłogi pewnie też.

Tablica rej z tyłu to mały problem, myślę że to maluch jest raczej za mały dlatego wydaje się duża :) porównaj

c138891811.th.jpg

 

@Smoku, właśnie tę kratkę na tym renderku zauważyłem, właściwie to otwór powinien mieć kształt kratki.

Ty przy swoim modelu na pewno byś zwariował, ale budowa malucha jest niewiele bardziej złożona niż cep, więc teraz miałem tylko 5 tych ID. Jednak spróbuję coś z tym zrobić.

 

Możecie też mnie obdarować fajnymi linkami na temat studia, oświetlenia. Renderuje mentalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z małym updejcikiem w którym chciałem pokazać zrobione fotele, właśnie o to mi chodziło. 2 dni rozpracowywałem unwrapa aby zmapować nim fotel przedni texturą bump. Na kanapie jest zwykłe uwv map (na szczeście dobrze wyszło) bo w unwrapie coś mi z jednej strony zniekształcało texture po włączeniu MS. Ciężka sprawa, niewiadomo było co jak i do czego i dlaczego w tym unwrapie.

Obicia wnętrza (podufitka, wykładzina) odpuściłem te "ID" ponieważ przy więcej jak 3 takich ID w multi/sub object nie dawało rady ustawić więcej różnych materiałów. Poprostu zdetachowałem te polygony.

Poprawiłem też krawędzie maski, drzwi i ich otworu "zaostrzając" nieco. Poprawiłem też przy wywietrzniku te kratkę. Porobię jeszcze drobne popraweczki które zauważę i ponownie podam do waszej krytyki gotowy renderek w prostym studio które już przygotowałem.

 

 

201012fotele2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc wrzucam obiecane pseudo pół profesjonalne renderki z dzisiejszej sesji, poza jedym wcześniejszym. Poprawiony jest tylko kontrast jasność nasycenie. W sumie to mam już dość dłubania przy tym maluchu, materiałowanie najbardziej mnie frustrowało. Trzeba będzie zacząć coś nowego albo poprzerabiać tutoriale tego co sprawiało trudności, poczytać o oświetlaniu i renderowaniu. Reasumując myślę że mimo niedoróbek to wyszło całkiem fajnie, a przypominam że to mój pierwszy "poważny" model. Uznaję go za skończony, ale jeśli nabiorę odpowiedniej wiedzy to na pewno do niego wrócę.

 

2010122101.th.jpg2010122102.th.jpg2010122103.th.jpg2010122104.th.jpg

 

To jest wcześniejszy render testowy w którym zastosowałem światło mr Area Omni (w powyższych zastąpiłem je zwykłym omni) Różnice jakie są widać np ciemniej w środku, ale najabrdziej irytowało renderowanie, bo trwało to jakieś 3godz a powyższe średnio 20-30min. Obiło mi się też o oczy że jeśli nie ma potrzeby to nie korzystać z tego światła.

 

20101213test1.th.jpg

 

Pytanie jakie mi się ostatnio nasunęło:

Ustawiam sobie kamery ujęć takie jakie chce renderować. Jak zrobić aby np. 3 obrazy same się zrenderowały i zapisały bez mojego nadzoru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Smoku wyjaśniło się, dzięki za wskazówkę. :) +google trochę pomogły jak przykleić kamerę do Line. Teraz to czułem się jak reżyser a nie grafik ;D

 

Jeszcze jeden problem który mnie dręczy:

Jestem w edycji poly i gdy sobie chce pozaznaczać odpowiednie polygony a za nimi są inne to gdy klikam na ten pierwszy to zaznacza się ten znajdujący się za nim. Wtedy np. praca na wnętrzu auta bywa drętwa... Nie chodzi o Ignore Backface bo one maja face'y w te samą strone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak zgoda, masz rację bo wtedy drugi obiekt ukrywam i nic z niego sie nie zaznaczy. ALE np. jeśli tak jak u mnie gdy wnętrze było po prostu karoserią i dopiero chciałem je oddzielić to np. jak jest tunel środkowy i gdy klikam jego polygony a akurat za nimi są polygony podłogi (facey w te same strone) to zazwyczaj najpierw zaznaczają się te poly od podłogi, albo nawet od karoseri gdzieś tam zależnie od widoku. Lepiej tego nie wyjaśnię.

 

Odgrzebany i zrobiony takie tam beta testowy render z hdri. Zestaw z hdri-locations.com pewnie dla wielu oklepany do bólu, dla mnie to była nowość a od czegoś trzeba było zacząć. Napewno dałoby rade jeszcze coś dopracować, ale główny cel został osiągnięty.

 

2011050901.th.jpg

Edytowane przez slide
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności