Skocz do zawartości

Prawa autorskie w internecie


Ex3

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Ostatnio miałem okazję zarejestrować słynne zatrzymanie Roberta Biedronia 11 listopada.

Materiał robiłem w ramach współpracy z portalem wolnemedia.net.

Nagrałem video i wrzuciłem na

Teraz każda strona informacyjna wykorzystuje ten filmik nie tylko poprzez embedowanie playera YT ale też jak np. wp.pl wrzucają to na swoje playery całkowicie odcinając materiał od autora i to mnie wkurza.

Jakie wg. was powinienem podjąć kroki i czego oczekiwać od takich redakcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

w pierwszej kolejności przeczytać regulamin na yt. jezeli po jego akceptacji uwalniasz utwór to pech. Jezeli nie lub nie do konca to możesz dochodzić. Zwyczajowo najlepiej zbierać materiał dowodowy razem z dokładną datą zebrania. Pozniej w pierwszej kolejności do adwokata w drugiej do portalu. Nie pomyl ;)

 

zbierz tez newsy prowadzące do Twojego filmu i ilość cytowań - na wypadek ew. odszkodowania prawnik łatwo wyliczy przy pomocy biegłego ew. korzyść jaką odniósł serwis, ktora będzie zasadną podstawą ew. roszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucając na Youtube chyba pozwalasz na embedowanie innym i przekazujesz pewne prawa YT, ale właśnie ... czy można taki materiał do przerabiać? Sam jestem ciekaw jak to jest z YT. Zazwyczaj stacje puszczają bez problemów filmy z YT, ale pozostawiają podpis o źródle (najcześciej widziałem źródło: youtube.com). I to jest poniekad fair. Taka forma "embedowania" w TV. Tutaj podałeś przykład gdzie faktycznie film z YT przerobiono i wrzucono jako "swój".

 

Tutaj ola-f dobrze napisał, trzeba zacząć od sprawdzenia licencji YT.

 

Spróbuj też zadać to pytanie na forum prawnym:

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/

 

Edit: widze, ze wrzuciles. Zauwazylem tez cos innego. To cale studio.wp.pl to jakiś serwis społecznościowy, gdzie użytkownicy wrzucają materiały. Duże jest więc prawdopodobieństwo, że to nie wp.pl wrzuciło sobie go specjalnie a po prostu zalinkowali u siebie materiał, który wrzucił jeden z ich użytkowników. W tym wypadku chyba mógłbyś zgłosić moderatorowi złamanie praw autorskich, bo widziałem, że jest tam taka opcja "zgłoś moderatorowi". Ale może ktoś coś na forum prawnym mądrego napisze.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności