Skocz do zawartości

Mental Ray i ciemne świata


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z oświetleniem sceny wnętrza pokoju polegający na tym, że choćbym nie wiem na jakim tutorialu się nie wzorował, zawsze mam diametralnie inny efekt. Pracuję na maxie 9, do renderingu używam mental raya, a światło które wstawiłem za oknem to daylight z mrsky i mrsun. Jeżeli mam ustawione multipliery standardowo, to jest ok 1.0, wówczas mogę zapomnieć, że po renderingu będzie cokolwiek widać. Muszę ustawić prawie maksymalne wartości, np multiplier dla mr sun 5.0 a mr sky 8.0 żeby oświetlenie pomieszczenia przypominało światło dzienne, ale i tak wygląda to brzydko. W Final Gather mam Diffuse Bounces 5, ale zauważyłem że choć wszędzie pisze iż zwiększenie tej wartości powinno mieć wpływ na oświetlenie ciemnych miejsc, w moim przypadku w ogóle nie działa. Ma ktoś jakieś pomysły? Męczę się z tym już tydzień czasu i stoję w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Generalnie Max 9 nie byl zbyt przyjazny do wizek. O ile dobrze pamietam w 2008 czy w 2009 dodali pare fajnych features do mental raya - miedzy innymi photo exposition. W 9 tez powinna byc jakas tam kontrola expozycji (chyba pod 8) wybierz Logarythimic exp i mozna cos pokontrolowac.

 

Muszę ustawić prawie maksymalne wartości, np multiplier dla mr sun 5.0 a mr sky 8.0

 

i nie mam pojecia co 5 lub 8 mają wspolnego z maxymalnością ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maksymalne ustawienia multiplier to 10.0, tak więc 8.0 to już blisko... W kontroli ekspozycji, tak jak radzisz mam już jakiś czas ustawione logharitmic exp z ustawieniami:

Brightness: 65.0

Contrast: 50.0

Mid Tones: 1.0

Physical Scale: 1500.0

I zaznaczone Exterior Daylight

 

Dziwi mnie tak ogromna różnica w tym co pokazują na tutorialach, a tym co ja mam w takich ustawieniach na ekranie. Najgorsze jest to że jak zrobiłem sufit, to już w ogóle zapadły egipskie ciemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez urazy ale w oknie jest szyba? A może materiał szyby ma włączone cienie? Mnie przynajmniej czasami takie "zapominajki" sie zdarzają. Mam w pracy tutorial interior z oryginalnej płyty 3dstudio VIZ - to chyba też z takich starszych wersji bo VIZ też nie miał portal sky. Jeżeli Ciebie interesuje to jutro mogę go podesłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oknie najpierw był materiał szyby zrobiony według tutka, potem dałem z biblioteki maxa, efekt ten sam. Nie rzucają cienia, światło przez nie przechodzi ale jest cholernie słabe. Przed oknami wiszą firanki, tworzy się na nich plama światła całkowicie zasłaniająca okno (chciałbym się tego pozbyć ale mimo iż zmieniam artość opacity i tak wciąż nie widzę okna przez tą firankę). Usunięcie tej firany też nic nie daje. Boję się, że popełniam jakiś fundamentalny błąd. Sprawdzałem już wszystko, nawet units setup, wszystko tak jak powinno być. Jakieś sugestie?

Załączam zdjęcie bez sufitu i z sufitem. Część materiałów kuleje, zdaje sobie z tego sprawę, ale skupmy się na oświetleniu:

51003551.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

26267453.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw interior dayligcht bo przecież to scena wnętrza. Próbowałeś bez szyby w oknie. Jeżeli bez sufitu masz światło to znaczy że po jego położeniu do pomieszczenia w zasadzie nic nie wpada. Bez sufitu jest dobrze bo masz ustawiony preset exterior. W pomieszczeniu taki preset daje to co właśnie masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności