Skocz do zawartości

czytanie projektów [CAD]


marcinW

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forum zna może jakieś pozycje w internecie i nie tylko, na temat nauki czytania projektów CADowskich? Chodzi o to, że dostałem w CADzie projekt i jest on na tyle skomplikowany, że raczej tam z miejsca do tego nie podejdę. a na tej podstawie muszę wykonać wizualizację - raczej chcę. Na tą chwilę wygląda na to, że porwałem się z motyką na księżyc, ale bez walki się nie poddam więc proszę o jakieś, nawet najmniejsze wskazówki.

 

Dzięki i pzdr

marcinW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

na pewno pomoże wygaszanie wymiarów i wszelkich opisów. jeśli masz plany oraz elewacje to dobrze jest to sobie wszytko wydrukować i poprzykładać po prostu na stole, patrzeć na plan a potem na elewację i przekroje które są od czego i czy się jedno z drugim zgadza.. po prostu poświęcić czas i ogarnąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli piszę banały to wybacz...tylko z chęci pomocy

ale podstawowa zasada jest taka, że grube kreski (albo zaczernione pola) oznaczają, że przez nie "kroimy"...

cienkie są tzw. widokowe....czyli leżą za płaszczyzną cięcia.

(możesz sobie włączyć w cadzie takie małe LWT u dołu ekranu..które pokaże ci przybliżone grubości linii, także w modelspace..a nie tylko na wydruku)

przy rzutach (planach) zwyczajowo przyjmuje się, że płaszczyzna cięcia jest na wysokości około metra (magia pełnych liczb :D) ale w praktyce mało kto zawraca sobie tym głowę raczej...

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(możesz sobie włączyć w cadzie takie małe LWT u dołu ekranu..które pokaże ci przybliżone grubości linii, także w modelspace..a nie tylko na wydruku)

... jeżeli ktoś drukuje spod własnych plotsyle'i (nie ustala grubości przy warstwach) wtedy trzeba mieć jeszcze plik plotstyle inaczej nic nie będzie grube :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo dziękuję za zainteresowanie. Właśnie tak jest jak mówicie. muszę to sobie dokładnie przejrzeć i pousuwać niepotrzebne rzeczy. ale jest tego tyle, że na razie jestem trochę przerażony - a nie miewam takich stanów ;) najlepiej byłoby to druknąć ale nie koniecznie wiem jak. To trzeba jakoś do druku przygotować co? :> mam 4 pliki, w każdym full (np 4 rzuty i dokładne opisy, z czego zwrócone do siebie tak, że 2 są do góry nogami - wszystko dotyczy galerii handlowej). przypuszczam, że jak kliknę DRUKUJ to nie wyjdzie dobrze :]

 

jeśli piszę banały to wybacz...tylko z chęci pomocy

oj nie nie. wczoraj pierwszy raz uruchomiłem CADa w swoim życiu. na razie wiem tylko do czego służy krzyżyk w prawym górnym rogu ;) każda pomoc mile widziana.

 

pzdr,

marcinW

 

p.s w sumie to własnie zauważyłem, że w każdym pliku jest jeszcze pełno dodatkowych zakładek - równie pełnych. generalnie piszę to wszystko, żeby zapytać czy jest jakiś łatwy sposób na wydruk wszystkiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zakładki to właśnie arkusze wydruku. Ja mam zainstalowaną w komp. drukarkę PDF (np. bullzipPDF) i materiały - nawet A0 - zanosze do wydruku w PDF. Jak masz zainstalowaną drukarkę PPM na zakładce którejkolwiek karty (na dole) -> new Layout potem na tej nowej PPM -> page setup manager . Ustaw drukarkę, format wydruku. Masz tam jeszcze możliwość zmiany rodzaju (?) wydruku np na monochrome.ctb (mnie kolory często obnizają czytelność).

Teraz dopasuj pole wydruku (ramka) do formatu papieru - zaznacz i przeciągnij róg.

W pasku u dołu ekranu kliknij w "PAPER" żeby zmienił się na "MODEL". Ramka powinna się pogrubić. Teraz możesz dowolnie przesuwać, skalować itp obszar, który ma być wydrukowany. Jeżeli nie masz przycisku "PAPER" PPM w dowolnym pustym miejscu paska narzędzi na dole i zaznacz paper/model.

Teraz możesz wydrukować wybrany przez siebie obszar na ustawionym wcześniej formacie papieru.

Może trochę chaotycznie i nieprofesjonalnie ale nie jestem architektem i z CADem też mam do czynienia sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby cos nie smigało to na yt wpisując ' Autocad Plot/Publish Layout Tabs ' na bank beda jakies krótkie tutki

swoją drogą jak piszesz ze 2 są do góry nogami to bardzo możliwe, że ktoś ogarnięty to rysował więc może nie będzie tak zle ;) powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności