Skocz do zawartości

OurBricks - repozytorium modeli 3D WebGL


adek

Rekomendowane odpowiedzi

OurBricks to nowe archiwum modeli 3D, które pozwala na bezpośrednią interakcję z nimi w przeglądarce. Modele są w niskiej rozdzielczości, ale nie na to chciałem zwrócić uwagę. Jest to świetny przykład wykorzystania technologii WebGL dostępnej w nowych przeglądarkach takich jak Chrome oraz Firefox 4.

 

Pełna treść wiadomości znajduje się na

stronie głównej serwisu pod adresem:

http://www.max3d.pl/news.php?id=1698

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Gość unity3d

Jak dla mnie słabe, wszystkie modele low poly. Dla grafika który nie ma pojęcia o programowaniu jak wykorzystać biblioteki WebGL na JS może mieć dużo problemów. Po drugie nie wiem jaki tutaj jest dostęp do takich rzeczy jak oświetlenie bo na przykładach marne. Nawet jak outbricks zrobi gotowe narzędzie to i tak nie uzyskają takich możliwości jak unity3d a konkretnie jeżeli mówimy tu o przeglądarce unity3d web player.

 

Dla tych którzy nie wiedzą silnik unity3d to potężne narzędzie które obsługuje grafikę 3d. Posiada on eksport do unity web player. W którym możemy wykorzystać bardzo zawansowane shadery, narzędzia z samego silnika bez żadnych ograniczeń

tutaj przyłady http://unity3d.com/gallery/live-demos/ wrzucenie modelu do 65 tys poligonów to nie problem nadanie statycznych lightmap z przeliczonym GI zę swiateł, bump map i wiele wiele innych shaderów które mogą nadać klimat scenie to naprawdę nie problem bez znajomości programowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość unity3d

Nie wiem czy wiesz ale unity3d już buduje eksportera do flash 3d, producenci mówią ze postarają się żeby było to wydanje jak najbardziej jest to możliwe. Co ci to daj? Da ci to jedną bardzo potężną przewagę. Do budowania rzeczy pod flash 3d będziesz musiał znać jęzki programowania bo z tego co adobe mówi nie widziałem nigdzie że będzie tam gotowe narzędzie drag&drop czyli api z gotowo napisanaymi shaderami (gdzie w unity mamy gotowe już shadery na bardzo wysokim poziomie wykorzystywane w najlepszych grach na świecie np. sun shafts, dof, motion blur, bokeh, bloom, paralax, relief, bump itd itd).

Wyobraź sobie unity które ma api które jest bardzo przyjazne i proste w obsłudze z wielką bazą gotowych shaderów, narzędzi, fizyki, itd itd w której tak naprawdę nie trzeba znać dużo programowania żeby używać tych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie słabe, wszystkie modele low poly. Dla grafika który nie ma pojęcia o programowaniu jak wykorzystać biblioteki WebGL na JS może mieć dużo problemów. Po drugie nie wiem jaki tutaj jest dostęp do takich rzeczy jak oświetlenie bo na przykładach marne. Nawet jak outbricks zrobi gotowe narzędzie to i tak nie uzyskają takich możliwości jak unity3d a konkretnie jeżeli mówimy tu o przeglądarce unity3d web player.

Modele low-poly bo takie mieli to wrzucili, grafik tu nie widzi ani przez chwilę kodu - to nie jest coś do tworzenia gier czy tego typu zadań - po prostu do pokazania w sieci modelu (robisz upload modelu i możesz pokazać np. na Max3D). Co do samego WebGL to żaden grafik nie będzie w nim pisał - w przyszłości powstaną silniki 3D (możliwe, że nawet Unity będzie miał wersję na WebGL (bo większość shaderów w OpenGL ES 2.0 (używany w WebGL, a w Unity na np. tabletach/telefonach Apple czy z Androidem (na obie platformy jest Unity (podobnie jak UE3))), i tu nie jest problem (problemem jest ofc przeniesienie wszystkiego poza grafiką, i przepisywać z C++ używanego wszędzie do JS))).

Na Outbricks nie ma pewnie dostępu do oświetlenia (bo nie kwalifikuje się to do prosta prezentacja), ale jeśli będą chcieli zrobić w przyszłości coś więcej to nie ma problemu, tylko muszą lepsze shadery napisać (zrobić Deferred Shading i tyle).

Co do unity3d web player to ma on olbrzymią wadę - działa na ograniczonej ilości konfiguracji - działa tylko i wyłącznie na Windows i MacOS, wymagając ściągnięcia i zainstalowania silnika (nie działa na Linuksie, czy bardzo popularnych ostatnio do przeglądania internetu tabletach i telefonach (Apple i Google zapowiadają wsparcie dla WebGL w tych urządzeniach)), więc w wielu zastosowaniach odpada (dlatego chcą powiększyć zasięg eksportując do flasha (czyli Linux + tablety/telefony z Androidem - dla produktów Apple które są bardzo popularne, 3d na stronach będzie tylko za pomocą WebGL i silników w nim napisanych (Apple nie pozwala instalować pluginów))).

 

Dla tych którzy nie wiedzą silnik unity3d to potężne narzędzie które obsługuje grafikę 3d. Posiada on eksport do unity web player. W którym możemy wykorzystać bardzo zawansowane shadery, narzędzia z samego silnika bez żadnych ograniczeń

tutaj przyłady http://unity3d.com/gallery/live-demos/ wrzucenie modelu do 65 tys poligonów to nie problem nadanie statycznych lightmap z przeliczonym GI zę swiateł, bump map i wiele wiele innych shaderów które mogą nadać klimat scenie to naprawdę nie problem bez znajomości programowania.

Nie wiem po co się tak rozpisujesz - od zwykły silnik gier, na wiele platform.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość unity3d

Our Demo shown at GDC running in Firefox 4.0 on Ubuntu 10.10. W następnych wersjach unity prawdopodobnie będzie stablina wersja unity na linuxa.

 

http://blogs.unity3d.com/2011/03/24/ninjacamp-iii-foxes-and-penguins-unite/

 

PS apropo ourbricks czy ja tu mówię o tworzeniu gier zresztą gdzie tu gdzieś w unity jest napisane że to jest narzędzie do tworzenia gier? ma o wiele zastosowań a co do modeli w dobie 21 wieku jednak jak oglądam model wolę żeby był fajnie przedstawiony a nie jak technologia z zeszłego wieku.

 

Po drugie do oglądania modeli po unity web player nie musisz sciągać silnika. Do ich wrzucania to się zgodzę ale co to za problem robisz to tylko raz.

 

Nie rozumiem Twojego zdania przepisywać c++ używanego wszędzie js? Co ty chcesz przepisywać silnik do jS? Czy skrypty bo w unity skryptów się nie pisze w c++ tylko w własnie w js c# bądź boo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Our Demo shown at GDC running in Firefox 4.0 on Ubuntu 10.10. W następnych wersjach unity prawdopodobnie będzie stablina wersja unity na linuxa.

 

http://blogs.unity3d.com/2011/03/24/ninjacamp-iii-foxes-and-penguins-unite/

Miło z ich strony (jednak to nie załatwia sprawy innych urządzeń (a sam iPad w tamtym roku zagarnął 10% rynku mobilnego (laptopy/netbooki/tablety), więc ciężko dziś olać przy tworzeniu stron urządzenia które, z zerowego udziału szturmem zdobywają rynek, a są w bardzo dużym stopniu przeznaczone, do przeglądania internetu)).

 

PS apropo ourbricks czy ja tu mówię o tworzeniu gier zresztą gdzie tu gdzieś w unity jest napisane że to jest narzędzie do tworzenia gier?

To podchwytliwe pytanie? Unity w założeniu jest silnikiem gier, ale jeśli chcesz mieć gdzieś to zapisane to cytuję stronę http://unity3d.com/unity/

"Unity 3 is a game development tool that has been designed to let you focus on creating amazing games"

OFC da się go wykorzystać w innych celach (jak inne silniki gier, w bardzo różnych zastosowaniach, nawet milotarnych), ale to nie zmienia, że celem jego powstania i rozwoju jest tworzenie gier.

 

ma o wiele zastosowań a co do modeli w dobie 21 wieku jednak jak oglądam model wolę żeby był fajnie przedstawiony a nie jak technologia z zeszłego wieku.

Zależy co chcesz przedstawić - samochody/telefony itd na stronach producentów będą za niedługo wykorzystywać silniki WebGL (bo tam ważne jest, żeby wszystko działało).

Ourbricks to nie jest puki co coś do przedstawiania modeli dla klientów końcowych (do pokazania siatki na forum się nadaje), ale silniki renderujące za niedługo powstaną renderujące dobrą jakość.

 

Po drugie do oglądania modeli po unity web player nie musisz sciągać silnika. Do ich wrzucania to się zgodzę ale co to za problem robisz to tylko raz.

Do zrobienia stron musisz ściągnąć SDK (silnik i toole), do uruchomienia musisz ściągnąć silnik który jest elementem pluginu (unity web player) - tak jak w wypadku gry quake live (z tym ze tu plugin to cała gra razem z assetami, a tylko rendering zamiast do okna jest podpięty do obiektu w przeglądarce).

Ogólnie pluginy robi się do takich rzeczy w ten sposób, że silnik kompiluje się do biblioteki współdzielonej (takie dll/so), i dodaje się funkcje API zdefiniowane przez przeglądarkę (i dostajemy silnik w pluginie).

 

Nie rozumiem Twojego zdania przepisywać c++ używanego wszędzie js? Co ty chcesz przepisywać silnik do jS? Czy skrypty bo w unity skryptów się nie pisze w c++ tylko w własnie w js c# bądź boo.

Jeśli nie chcesz instalować dodatkowych pluginów, to trzeba silnik napisać w JS - ewentualnie część w przyszłości w języku kerneli OpenCL (język zbliżony do C, jednak w tak jak shadery OpenGL jest on kompilowany przy uruchomieniu przez sterowniki (stery nvidii skompilują pod kartę nvidii, a stery intela pod procek intela)) które może działać na CPU (niezależnie od architektury czyli ARM/PPC/x86 - razem z wykorzystaniem wektorowych rozszerzeń jak NEON/SPU/SSE), GPU (nie ważne czy AMD, Nvidia czy Intel) i wielu innych urządzeniach (możliwe teoretycznie jest na kartach dźwiękowych z DSP)). Będzie to za niedługo możliwe dzięki, bo przygotowywany jest WebCL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@unity3d: juz w tym momencie różne API posiadaja we flashu takie rzeczy jak shadery, bump i specular mapy itp. (nawet prototypy normalek widziałem) oczywiscie nie ma żadnego sandboxa, ale napisanie takowego dla własnych potrzeb nie jest trudne, sam ostatnio musiałem napisać sporo rzeczy, które mozna by przemianować na sandboxa away3d (API podobne do alternativa3d), jedyne czego obecnie brakuje to wsparcia dla kart by pracowało się naprawdę komfortowo nie-programistom. Reszta rzeczy jakie sa napisane w klasach dla flasha nie jest włączana do obecnych API, bo CPU tego nie przeliczy w sensownym czasie.

 

Robiłem ostatnio test i flash player 10.1 nie w realtimie jest stanie wygenerować 500tys do miliona polygonów spokojnie generując 40% zuzycia procesora (co zajmuje mu ok 10-15sekund). obiekty są teksturowane z oświetleniem Phonga. Jeżeli to ruszy na GPU i dopisze się LOD'y (co w moim prywatnym sandboxie zajmie z 30min, z wersją dla grafików lajtowe dwa dni) to masz kosmiczny wynik jak na przeglądarkę. Co wiecej mając dostęp do reszty operacji na bitmapach flasha, dopisałem sobie i moge wrzucić do przyszłego sandboxa nowy poziom LOD generowany jako wypalany plane bez potrzeby tworzenia LODów (czyli przed wyswietleniem gry na wzór diablo wygenerowac i trzymac w RAMie komputera, do ktorego flash ma swobodny w miare dostep, prerenderowane postaci bez potrzeby angazowania w to grafika). Obecnie mam tak napisane efekty nakładania modeli jako tekstury na ściany - np. modele obrazów, okien i drzwi w aplikacji do projektowania pomieszczeń.

Kilka lat temu bawiliśmy się w operacje prerenderingu we flashu systemów cząsteczkowych i całą masę rzeczy do sandboxa można dodać jako zjawiska proceduralne, wystarczy napisac filtr taki jak w after effects i grafikowi w sandboxie podłączyć pod niego trigger'a i on nie musi nic robić, flash wygeneruje potrzebne mu elementy, modele, przefiltruje tekstury itp. na przykład podczas instalacji aplikacji na dysku jako osobny proces albo w odpowiedniej ilości w RAMie na potrzeby danego lvlu.

Przeceniasz UNiTy i nie doceniasz siły community, bo to ona zwykle decyduje o ostatecznej popularności platformy. A społeczność flasha myślę jest najliczniejsza, do tego każdy kto pracował w pakietach adobe z serii CS wie ze nie ma tensu pod kreowanie produktów szukać alternatyw, na tyle jest to wszystko pięknie zgrane ze sobą, a to ma kosmiczny wpływ na workflow, budżet i ostatecznie decyzje o produkcji w danej technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem tego "webgl" [pozwala na to też "Opera 11.50 labs"] - niestety karta graficzna musi wspierać OpenGL 2 - i nie wszystkie są wspierane. Przy rozwiązaniu Laptop do sieci, Stacja do pracy - nie wygląda to ciekawie.

Osobiście czekam na jakieś sensowne rozwiązanie podglądania modeli realTime - przyda się na Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem tego "webgl" [pozwala na to też "Opera 11.50 labs"] - niestety karta graficzna musi wspierać OpenGL 2 - i nie wszystkie są wspierane. Przy rozwiązaniu Laptop do sieci, Stacja do pracy - nie wygląda to ciekawie.

Osobiście czekam na jakieś sensowne rozwiązanie podglądania modeli realTime - przyda się na Forum.

Mogę się zapytać jaki jest ten laptop? Od 4 lat nawet GPU Intela obsługują OpenGL 2.x (problematyczne są GPU na netbooki - na windowsie mają stery tylko OpenGL 1.5, a na Linuksie OpenGL 2.0).

PS. Użyj Firefox 4 (używa on Dx9 do WebGL (tłumaczy WebGL na Dx pod Windowsem (ze względu właśnie na sterowniki Intela, i niektóre błędy w sterach OpenGL AMD - pod Linuksem za to WebGL ograniczają do kart Nvidii, a innych olewa dopóki nie poprawią sterów))).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności