Skocz do zawartości

Jak zrobic maske ruchomego obiektu w klipie video?


t0m3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy jest program ktory potrafi rozroznic pierwszy/drugi plan i na tej podstawie wygenerowac maske?

 

Przyklad:

Mam ujecie w ktorym widze budynek (docelowo bedzie zastopiony CG), poruszam sie z kamera w lewo i w pewnym momencie czesc budynku zostaje zaslonieta przez drzewo. Czy jest mozliwosc automatycznego wygenerowania maski dla tego drzewa?

 

 

Z gory dzieki za wszelka pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

After Effects sie chwalilo ze w 5 dodali Roto Brush, nie testowalem bo nie mam tej wersji ale mozliwe ze to bedize rozwiazanie twoich problemow

http://www.adobe.com/products/aftereffects/features._sl_id-contentfilter_sl_features+by+version_sl_new+since+cs4.html

tu jest link do strony gdzie jest mini filmik pokazujacy to.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirach dzieki.

 

wlasnie zainstalowalem trial'a i jestem pod wrazeniem tego narzedzia. z ujeciem o ktorym myslalem nie radzi sobie zbyt dobrze ale testowalem inne klipy i napewno takie cudo moze przyspieszyc prace...

 

 

niestety rep+ nie moge dac :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie to zostaję ręcznie :/

 

Ręcznie to sobie można wiesz....:D

@t0m3k, roto brush na pierwszy rzut oka jest bardzo fajny jednak ta miłość bardzo szybko przemija.

 

Nie widziałem co prawda Twojego shota ale możesz spróbować wyciągnąć "matę" z drzewka:

 

- zduplikuj klip ctrl+D, wyłącz dolną warstwę, na razie potrzebna ci tylko górna warstwa

- sprawdź który kanał generuje największy kontrast(Alt+1,2,3), prawdopodobnie będzie to blue

- z zaznaczonym layerem wybierasz effect>color correction>channel mixer

- ptaszkujesz "monochrome", red-red dajesz na 0 a red-blue dajesz na 100(zakładając, że kanał blue jest najbardziej kontrastowy)

- następnie wybierasz effect>channel>invert

- potem dajesz curves i wizualnie sobie podciągasz w taki sposób aby drzewko było białe a reszta czarna...jak smoła:)

- jeśli się udało to precompujesz tą warstwę i zmieniasz nazwę na matte

- zapewne na typ etapie zauważysz, że krawędzie twojej "maty" nie sa idealne, tak więc:

- zanim nałożysz matte choker'a musisz wyciagnąć alphę z maty.

 

- udajesz się na stronę Red Giant i targasz darmowy plugin knoll unmult:

http://www.redgiantsoftware.com/downloads/free-products/registration/knoll-unmult-free/

 

Na marginesie Magic Bullet LUT Buddy też jest bardzo przydatny ale o tym w następnym odcinku:D

- po zainstalowaniu na matę nakładasz effect>knoll>unmult>voila! masz kanał alpha!

- następnie dajesz matte choker i dalej juz nie muszę tłumaczyć gdyż to jest jak to się mówi, pretty straight forward:)

 

Potem tylko "włączasz" dolny klip i zmieniasz mu TrackMatte na LumaMatte, voila!

 

To chyba najszybszy i najbardziej dokładny sposób na "wycinanie" obiektów, szczególnie właśnie drzewek, z materiału video.

Peace!

Edytowane przez ApaczoS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ApaczoS dzieki za post ale niestety to moje drzewko to byl tylko przyklad a klatka z wlasciwego klipu ponizej :)

chodzilo o maske dla Tower Bridge i mialem nadzieje ze mozna to jakos z automatu programem ktory na podstawie ruchu pixeli potrafi rozrozniac plany.

Shot juz zrobiony pol recznie pol automatycznie w combustion i koles ktory to robil rzyga na widok Tower Bridge a pytam zeby wiedziec na przyszlosc.

 

[ATTACH=CONFIG]81987[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ApaczoS dzieki za post ale niestety to moje drzewko to byl tylko przyklad a klatka z wlasciwego klipu ponizej :)

chodzilo o maske dla Tower Bridge i mialem nadzieje ze mozna to jakos z automatu programem ktory na podstawie ruchu pixeli potrafi rozrozniac plany.

Shot juz zrobiony pol recznie pol automatycznie w combustion i koles ktory to robil rzyga na widok Tower Bridge a pytam zeby wiedziec na przyszlosc.

 

[ATTACH=CONFIG]81987[/ATTACH]

 

No faktycznie, nie za ciekawy obrazek:) To o czym piszesz, to właściwie taki program istnieje: Silhouette, miałem okazję trochę w nim porobić i muszę powiedzieć, że do generowania właśnie mat, do podmalowywania i roto jest świetny. Szczególnie przy takich ujęciach. Sprawdź, może Cię zainteresuje:

http://www.silhouettefx.com/silhouette/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zaleznosci od tego jak wygląda ujecie mozesz zastosować jedną metodę w dwóch wersjach:

 

1. robisz matchmove i uzywasz modelu 3d jako maski wpasowujac go w ujecie.

2. robisz matchmove i uzywajac narzedzi do maskowania maskujesz obiekt na ujęciu, ustawiasz maskę w 3d (np. na warstwie 3d w AE lub image plane w fusion czy tam plane w Nuke) i masz już to co chciałeś ;).

 

Nie musisz trackować wszystkiego trackerem 2d lub animować położenia maski klatka po klatce lub na zasadzie klatek kluczowych, bo masz już matchmove wiec ustawiasz maskę w środowisku 3d i już wszystko jest.

Miejscami bedzie trzeba tylko poprawić ustawienie punktów maski lub dorobić inną płaską maskę 3d.

 

Roto 3d ma swoje plusy i minusy, ale myślę ze jest to najszybszy sposob na wygenerowanie prawie automatyczne maski i zaoszczędzenie czasu.

Edytowane przez Tomasz_87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności