Jump to content

3DS Max, Mental Ray i kosmiczne problemy z futrem...


Aethersis

Recommended Posts

Witam, od pewnego czasu usiłuję wyrenderować sobie futrzastego liska, który jest pięknie zrigowany, ofutrzony itd. Problem polega na tym, że mental ray głupieje i program zawiesza się na Pre-Processing scene. Scanline radził sobie bez problemu, mimo że włochali było ponad 100 000 i 5 przebiegów przy 6 segmentach. Szło mi to w 5 minut a mental ray muli przy tym pre processingu już od 30 minut i program się najwidoczniej zawiesił. Wie ktoś może co mogę źle robić? Źródłem oświetlenia jest mrSun. Przy ustawieniach hair and fur próbowałem zarówno mr Prim jak i tego co było wcześniej i w obu przypadkach program się zawiesza. Jak dałem 100 włosów to renderuje normalnie i szybciutko, ale nie rozumiem dlaczego mental ray miałby nie być w stanie sobie poradzić z taką samą ilością włosów co scanline bez żadnego durnego pre processingu. Da się to jakoś wyłączyć? Błagam, niech mi ktoś przy tym pomoże :(

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki! A da się jakoś konkretnie zoptymalizować futro pod mentala? A może są jakieś inne wtyczki które szybciej liczą? To na prawdę żałosne że tak wolno to chodzi . Zastanawiam się jak oni wyrenderowali tego kota który był w Shreku... Co oni tam musieli mieć za sprzęt!! Ostatnio mordowałem się z tym modelem lisa i udało mi się już wszystko zrobić i nawet wyrenderować, ale max 2012 scrashował mi się w ciągu jednego dnia 30 razy!!! To nie do pomyślenia, aplikacja za 12 000 zł powinna być nieco bardziej stabilna... (mam wersję studencką, ale to przecież ten sam program) na dodatek uszkodził mi się plugin od bipeda i musiałem czyścić application data i robić reinstall...

Jeszcze jedno pytanie: jak zrobię retopo z sculptrisa na bardziej sensowną topologię na quadach, to będzie łatwiej to zrigować? W sumie udało mi się zrobić całkiem przyzwoitego riga, i o ile lisek sobie chodzi, to wszystko wygląda cacy, ale jak zrobię żeby sobie siadł albo zrobił inną pozę to wygląda to przekomicznie bo jakoś dziwnie mu się dupa rozciąga i dzieją się dość śmieszne rzeczy. Nie ważne jakbym kombinował ze skinningiem, zawsze coś jest źle - albo z animacją chodu, albo z innymi pozami. Retopo to dość czasochłonny proces i chciałbym wiedzieć, czy w ogóle się to będzie opłacać. Nie mam prawie żadnego doświadczenia z animacją i dlatego pytam.

Link to comment
Share on other sites

Futro to jeden z najtrudniejszych elementów CG, nie oczekuj łatwych efektów. Mental ray nie jest orłem w tej dziedzinie, chociaż potrafi renderować futro (głównie via rasterizer + detail shadow maps). Poszukaj na sieci tutoriali na ten temat (np. pierwszy z brzegu).

 

Podstawowy problem jest taki, że futro, czyli miliony krzywych NURBS, słabo nadaje się do ray tracingu, właściwie standardowe mechanizmy akceleracji, które w ogóle pozwalają sensownie używać śledzenia promieni, zawodzą w sprawie futra a jeszcze bardziej długich włosów. Ponieważ mental to klasyczny ray tracer, stąd Twoje problemy.

 

Kot w Shreku nie był liczony w mentalu, to pewne. Większość studiów używa rendermana (+ masa własnego kodu w shaderach i bakowania scatteringu), albo własne renderery dedykowane włosom - zazwyczaj wolniejsze od rendermana - głównie po to, żeby nie świecić ich deep shadow mapami, które dają solidny efekt, ale są pracochłonne i źle komponują się z GI.

 

Najnowsze wynalazki, typu naj-nowszy VRay, naj-nowsze Modo, naj-naj-nowszy Arnold czy naj-naj-naj-nowsza Mantra, potrafią renderować fur w pełnym ray tracingu, ale zostały w tym celu zmodyfikowane.

 

Reasumując futro wymaga specyficznego podejścia, trzeba trochę na ten temat wiedzieć i wybrać odpowiednie do swoich potrzeb i możliwości narzędzie. W Twoim przypadku będzie to pewnie Scanline, którym za pomocą kilkunastu światłem możesz zbliżyć się do światłą z Vraya. Alternatywnie, jeśli masz dostęp nowy Vray+Ornatrix może Ci przyjść z pomocą.

 

pozdro,

skk.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki! A da się jakoś konkretnie zoptymalizować futro pod mentala?

do mentala jest shader muhHair

http://area.autodesk.com/forum/autodesk-3ds-max/3ds-max-through-2008/muhhair-32-bit-+-64-bit-gathered-resources/

ale to i tak do konca nie rozwiazuje sprawy flickeringu cieni pomiedzy wlosami - trzeba fejkowac i kombinowac. Nie testowałem nowego vraya z ornatrixem ale z tego co wyczytałem to brzmi obiecująco i warto potestować.

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki :) W sumie jak ostatnio bawię się scanline to stwierdzam, że z niego też można na prawdę sporo wycisnąć, gorzej przy liczeniu pomieszczeń i rozległych scen, ale to nie moja działka, gdyż zajmuję się pojedynczymi modelami. Mógłbyś udzielić mi kilku porad jak ustawić scanline, żeby zoptymalizować go pod kątem renderowania futra?

Link to comment
Share on other sites

Tak się składa że robiłem sceny z naprawdę dużą ilością futra (mentalray+scanline) i jest to temat naprawdę rzeka, aż nie chce się na ten temat za bardzo pisać zwłaszcza jeśli potrzebne ci to do animacji-scen ze zmieniającym się otoczeniem. Osobiście używałem hairFX, ponieważ posiada furfx (tryb zoptymalizowany pod kątem tworzenia futra), ale kiedyś testowałem też na szybkiego demo Hair Farm i chyba zrobił na mnie największe wrażenie...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy