Skocz do zawartości

Jak zabrać się za pierwszą stronę?


natas

Rekomendowane odpowiedzi

Tak zdaję sobie sprawę ,że w dobie internetu to pytanie banalne zwłaszcza ,że w sieci masa kursów tutoriali itd .więc czemu piszę ?Ponieważ jest cała masa rozbieżności a ja nie mam ochoty spędzić najbliższych 2 lat by zrobić stronę .Więc zacznę może .

1.Chciałbym przy okazji poduczyć się Dreamweaver i właściwie w nim złożyć całość jak najwięcej łącząc dobrodziejstwa łączenia ze sobą PS,Fw,ewentualnie Fc czy flash w ramach treningu by nauczyć się swobody w posługiwaniu się pakietem CS5 przy projektowaniu www .W czym zacząć XHTML 1.0 Transitional ,czy HTML 4.0 a może w ogóle coś innego?

2.Wiele kursów w sieci czy na e-bookach zaczyna się od całej historii internetu ,znaczników ,pisania strony w notatniku ,potem tabelki a następnie od któregoś rozdziału mówią ,że tak się już nie robi i znowu zaczynają inną koncepcją więc jak to ugryźć mam się uczyć od razu HTML5 ,DHTML co daje najwięcej korzyści ? -nie zrozumcie mnie źle ale nie chciał bym zacząć w 2012 zaczynać od uczenia się 3d max 6 bo to chyba bez sensu i tak samo nie chciał bym popaść w taką tendencję przy www.

3.Strona ,którą chciałbym na początek zrobić ma stać na jakimś darmowym serwerze ,ale chcę by miała w miarę dynamiczne menu ,galerię ,formularz kontaktowy ...i tu właśnie nie wiem co w czym .Bo np w Flash Catalyst można dość szybko robic przyciski ale to się chyba zapisuje w swf a spotkałem się z wieloma opiniami ,że ogólnie strony flash są beee a chciał bym zrobić raczej wyważoną stronę .W czym najlepiej zrobić taką galerię by była atrakcyjna wizualnie a jednocześnie się szybko wczytywała.Czy muszę się poduczyć PHP ,Jawy ....itp.

4.W wielu tzw kursach niby wszystko jest ładnie opisane jak wgrać to potem na serwer i jak edytować za pomocą klientów ftp itd ale jak zrobić stronę by osoba dla której ta strona jest mogła sama edytować taką stronę bez znajomości html czy czegoś takiego tylko by miała możliwość kliknąć dodaj obrazek do galerii do katalogu np rys i już jak również bez problemu edytować treść strony .

5.W niektórych poradnikach jest tak ,że tnie się stronę w PS potem wstawia do tabeli ale spotkałem się z opiniami ,że tabelki nie służą do składania layontu tylko do robienia tabel wyników itd a niektórzy ogólnie ,że obecnie to tylko w div-ach i już wszystko mi się miesza .

6.Jaki jest odpowiednik max3d.pl dla webmasterów ponieważ wiem ,że powinienem raczej tam zacząć od opcji szukaj niż tu na forum zadawać tak trywialne dla większości pytania .

To chyba na początek tyle ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Postaram się odpowiedzieć na kilka pytań, mimo że ostatnio mam tyły jeśli chodzi o tę dziedzinę. Obstawiam, że dopiero wszystko zaczynasz i chcesz się "wkręcić" w ten segment:

 

1. Ucz się najnowszego. XHTML 1.0 Transitional mimo iż czasami może się wydawać ciut dziwny, jest łatwy do przyswojenia. Postaraj się też równolegle nauczyć robienia stron w HTML5 - w miarę jak będą wychodziły jakieś uzupełnienia, będziesz na bieżąco przyswajał wiedzę. Nie zapominaj, że sam HTML to tylko szkielet. Musisz dodatkowo opanować CSS jeśli chcesz móc łatwo zarządzać rozmieszczaniem, wielkością np czcionek, kolorów tła i wielu innych rzeczy.

 

2. Hmm... Na Twoim miejscu zainteresowałbym designem na potrzeby stron STATYCZNYCH (czyli stricto informacyjnych, bez żadnych pływających rankingów, sortowania i podobnych wynalazków) - jak stworzyć stronę by można było ją przyjemnie pociąć i zakodować bez wylewów krwi. DHTML na chwilę obecną jest mocno średnią opcją. XHTML/HTML5 + PHP + JavaScript (których prędzej czy później będziesz musiał się nauczyć, jak chcesz robić strony dynamiczne) da Ci szersze możliwości.

 

3. Flash jest bee dlatego, że został stworzony na potrzeby - RIA - Rich Internet Application. No i dwa - elementy osadzone we Flashu nie są indeksowane przez roboty Google (czyli inaczej mówiąc, mniejsza szansa, że ktoś Cię znajdzie w internetowym morzu). Poza tym - od atrakcyjności danej strony nie zależy w czym zostało zrobione, tylko JAK - są zwykłe stronki napisane w HTML + jQuery, które potrafią rzucić na kolana bardziej niż te we Flashu. Liczy się pomysł na stronę, wykonanie layoutu (w PSie, GIMPie, jak Ci wygodniej) i potem umiejętne poskładanie pociętych części w całość.

 

4. To o co Ci chodzi to są raczej już gotowce, w których na próżno szukać czegoś oryginalnego i ekscytującego bez ingerencji w kod. Chyba, że sam stworzysz taki silnik za pomocą którego będziesz mógł edytować własne strony.

 

5. Z tabelkami i DIVami jest tak, że jak tniesz stronę, to masz prostokąty jako elementy obrazów. Wyobraź sobie, że musisz stworzyć tyle kolumn, wersów, by wszystko się trzymało tak jak zaplanowałeś. Po prostu jest to żmudna robota. DIVy są bardziej elastyczne, możesz je ustawiać tak, by się same przesuwały wraz z rozmiarem okna. Z tabelkami tak nie zaszalejesz (albo i zaszalejesz, ale jeszcze tego nie widziałem...), ustawiasz ramy na sztywno, wpinasz w kolumny, wersy obrazki i... zaczyna się problem z rozmieszczaniem. DIV niweluje ten problem i masz większą kontrolę. DIVy kierują się swoimi prawami i niestety będziesz musiał szerzej poczytać i poszperać jak wszystko ładnie ustawić dla danego przypadku, bo ile ludzi tyle pomysłów :)

 

Tabelki jako przedstawienie danych - jak najbardziej - ponieważ wszystko jest na SZTYWNO. nie chciałbyś chyba, by tekst w tabelkach Ci latał jak będziesz sobie zmieniał rozmiar okna.

 

6. Nie znam, ale chętnie bym się dowiedział o takiej stronie :)

 

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli startujesz z Dreamweaverem to trochę materiałów znajdziesz na Adobe TV np. http://tv.adobe.com/watch/classroom-basic-site-layout-and-navigation-in-dreamweaver-cs5/part-02-creating-your-1st-web-page/

2. Flash kiedyś był na topie, ale teraz sytuacja się odwraca przez mocne promowanie html5 i jakiś dziwny hejt Flasha (mimo że na na zdrowy rozsądek to nie ma sensu - im więcej różnych narzędzi tym lepiej, a na razie nie ma porządnej alternatywy dla Flasha)

3. Do naprawdę bajeranckich rzeczy Flash jest świetny. Roboty Google już od dosyć dawna potrafią odczytać treść z plików flashowych, ale nie w każdej sytuacji więc nie ma tu porównania do htmla. Flasha i tak pozycjonuje się inaczej - zazwyczaj poprzez bardzo prostą alternatywną stronę html, która się odpala kiedy ktoś flasha nie posiada (to działanie w pełni akceptowalne przez robota). Jeśli chcesz aby każdy miał dostęp do twojej strony to i tak musiałbyś takie coś zrobić. Aby wyeliminować problem aktualizowania dwóch stron jednocześnie mona np. stworzyć prosty mechanizm, dzięki któremu strona flashowa będzie się aktualizowała na podstawie treści strony HTML. Jeśli gdzieś słyszysz że Flash to totalne dno (bo za chiny go nie wypozycjonujesz i same z nim problemy), to wiedz że jest to zwykły łańcuszek hejtu (być może wynikający z niewiedzy), który do mnie też dotarł nie raz i to od naprawdę poważnych osób. Za każdym razem ludzie potem ze skruchą przyznawali mi, że po prostu powtarzali to co gdzieś wyczytali, albo usłyszeli od swoich mentorów.

Zrobienie bardzo prostej htmlowej strony jest naprawdę łatwe, ale zrobienie czegoś trochę bardziej skomplikowanego to potrafi być naprawdę piekło, zwłaszcza jak klient jeszcze się uprze np. żeby to działało wszędzie tak samo - np. nawet na starym IE. Do tego ludzie często myślą że to wszystko jest banalnie proste, a więc również szybkie i tanie, i żeby w ogóle móc się normalnie targować, to czasem musisz się napocić i natłumaczyć że szkoda gadać...

HTML + jQuery nie ma porównania do Flasha, ale to podstawa dla webmastera i spokojnie wystarczy do robienia fajnych stronek.

Jeśli interesuje cię tylko tworzenie stronek, ale tak na poważnie, to na twoim miejscu z wielu powodów Flasha odstawiłbym na drugi plan - patrz raczej na to wszystko co jest wymagane od typowego webmastera.

4. Problem stary jak świat. Do tego nie raz spotkałem się z sytuacją, że możliwość edycji musiała być możliwa bez połączenia z internetem.

5. Zobaczysz, będziesz używał wszystkiego co dostępne żeby ci się strony nie rozjeżdżały

6. Kiedyś chodziłem po różnych forach, ale zapamiętało mi się tylko http://webhelp.pl jako dosyć dobre, no i jeszcze jedno, ale takie które lepiej omijać szerokim łukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę rozjaśniliście sytuację jednak nadal nie mam pojęcia jak ma się sprawa z panelem administracyjnym użytkownika dla ,którego była by robiona strona by ta osoba weszła na własną stronę mogła kliknąć wstaw obrazek i już i nikt poza tą osobą .Grave na początku nie myślę o robieniu stron za kaskę tylko tak dla własnej nauki ...może kiedyś tam .

Dzięki za odpowiedzi tak w ogóle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności