Skocz do zawartości

Problem z kanałem alfa


panRebonka

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Mam problem z czymś, co wydawało mi się rzeczą totalnie banalną. Mam jakieś tam wymodelowane drzewko z gałęziami na plane-ach. Otóż nie łyka mi Blender przezroczystości z pnga.

Musiałem zrobić sobie drugą teksturę w materiale, którą mapuję do kanału alfa i niby wszystko działa, ale pojawiają się wstrętne, białe obramowania. Chciałem usunąć je poprzez dodanie zielonego tła na pierwszym pngu i wymaskowanie go tym drugim obrazkiem, ale rezultat był dziwny, otóż wszystko co zostało odcięte maską pojawiało się tak jakby było mieszane w trybie mnożenia (sic!).

 

Nie wierzę, że nie ma sposobu, żeby zrobić to po ludzku i nie musieć powtórnie malować tekstury.

Aha, renderer to Yafaray.

 

A oto piękny rezultat:

f9k17r.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nie musisz używać dodatkowych obrazków, masek, czegokolwiek. Wystarczy plik PNG z alphą. Na pewno zapomniałeś włączyć jakąś opcję, a jest ich parę, więc zdarza się coś pominąć. Na początek oczywiście włącz nowy materiał dla obiektu, przypisz mu teksturę z obrazkiem PNG oraz zmapuj. Teraz ustawienia przeźroczystości...

 

W zakładce Material:

- zaznacz Transparency

- ustaw typ na Z Transparency

- zmniejsz suwak Alpha do wartości 0

 

W zakładce Textures:

- w Image Sampling zaznacz Alpha: Use

- w Influence zaznacz Alpha (domyślnie jest samo Color, które oczywiście pozostaw również zaznaczone)

 

Jeśli pojawiają się ząbki (aliasing) na styku przeźroczystości tekstury, to zaznacz jeszcze jedną opcję - Textures -> Image -> Premultiply.

 

edit:

Sorry, teraz zauważyłem, że renderujesz w Yafarayu. Nie korzystam z tego, więc nie wiem. Mój opis dotyczył domyślnego Blender Internal. Zostawiam opis, bo może się przyda, może jakaś opcja będzie tam podobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności