Skocz do zawartości

Intuos5 do DP - jaki rozmiar?


Maciek_

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kupić sobie tablet intuos 5, który będzie przeznaczony do digital paintingu. Mam teraz chwilę niepewności, bo nie chciałbym kupić złego sprzętu pod względem wielkości. Jaki rozmiar jest najlepszy do DP? Wydaje mi się że Large (L) będzie najlepszy. Feng Zu pisze, że pracuje na tablecie intuos 4 9x12, co w googlach wyświetla mi pare wyników na stronach typu ebay jako intuos L, ale w specyfikacji na stronie Wacoma nie ma tego wymiaru (9x12). Chciałbym mieć pewność.

 

http://www.wacom-asia.com/casestudy/case/hollywood-s-leading-concept-designer-uses-a-wacom-intuos

 

pod tym linkiem jest wypowiedź samego Feng Zu na temat sprzętu którego używa. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź do mojego pytania, a także za każdą wskazówkę co do kupna sprzętu (tablet z przeznaczenia traktuję jako profesjonalne narzędzie pracy, czyli chcę zarabiać za jego pomocą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Wykorzystuję jeden monitor. Przez całe życie miałem tylko volito 2 rozmiar A6, jak dla mnie zdecydowanie za mały, intuos M to rozmiar A5 więc teorytycznie niewiele większy. Na jakich tabletach pracują nasi forumowi wymiatacze? Pomijając tych co juz sobie uzbierali na cintiq :) Jestem zdecydowany wydać każdą kwotę na intuosa, ale nie chciałbym zrobić tej pomyłki że kupię za duży lub za mały tablet. To jest inwestycja na przyszłość, dużo od niej zależy. Jeśli M jest lepszy do DP to nawet fajnie, bo jest tańszy. Rozmiar L mnie zainteresował, bo jak już pisałem na tym tablecie pracuje chyba Feng Zu. Faktem jest że on pracuje na 2 monitorach.

 

 

EDIT

 

 

W intuosie 4 była opcja Quick Point, czyli zmiana obszaru roboczego z L na M. Jak to działa w praktyce? Z tego co widze intuos5 też ma te opcję, zastanawiam sie tylko czy jest ona przydatna. Cena nie gra u mnie roli w zakresie samych intuosów, więc może warto dopłacić te kilkaset zł i mieć w sumie 2 tablety w jednym?

 

@rozpruwacz, skoro możesz manipulować wymiarami swojego tabletu, to dlaczego chciałbyś kupować następnym razem rozmiar M? To rozwiązanie (QuickPoint), jest niewygodne w praktyce, czy co jest nie tak?

 

@floo, właśnie boję się tego machania rękami, ale z drugiej strony pro masterzy korzystają chyba właśnie z formatu L. Nie porównuje się w żadnym wypadku z takimi jak Feng Zu czy ktokolwiek z czołówki naszego forum, ale jednak o czyms to musi świadczyć.

 

Nie wiem dokładnie z jakich tabletów korzystają tutejsi wymiatacze, dobrze było by wiedzieć, jedynie z tego co czytałem z zagranicznych for, to promasterzy używają zazwyczaj L.

Edytowane przez Maciek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynam się gubić, nie wiem już czy lepiej kupić ituosa5 M czy intuosa5 L. Pieniądze nie grają w tej kwestii roli, ale jak kupie rozmiar Large to już będę miał taki tablet na lata. Strasznie trudna decyzja, z tego co widzę to wiele osób przy tym wyborze ma duży problem, właśnie pod kątem rozmiaru. Takie pytanko do znawców tematu, intuos3 A4 to taki sam rozmiar w praktyce jak intuos5 L? Z tego co zauważyłem to wielu wymiataczy właśnie na intuosach3 pracuje w rozmiarze A4, tylko że teraz rozmiarówka tabletów wygląda nieco inaczej, zamiast podziału na a6, a5, a4, a3 jest S,M,L,XL.

 

S odpada definitywnie, Xl też bo nawet za mało bym miał miejsca na biórku, pozostaje M i L. Przeglądałem od wczoraj mnóstwo blogów znanych malarzy cyfrowych z Polski, ale jakoś mało z nich ma ochote chwalić się sprzętem, u niektórych na zdjęciach da się zauważyć intuosa3 (chyba a4) ale to juz stare modelem, więc trudno mi porównać do intuosa5 który mogę zresztą i tak kupić w wersji edukacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie wszystko sprowadza sie do osobistej preferencji. Sa ludzie malujący "z łokcia" i potrzebują duzej powieszchni, są ludzie malujacy "nadgarstkiem" i im nie jest potrzebna tak duzo miejsca.

 

Znajdz dokladne rozmiary powieszchni uzytkowej na stronie producenta, narysuj sobie ten obszar na arkuszu i zobacz jak w praktyce ci sie maluje na obu rozmiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, dobry pomysł :) Tylko czy oby na pewno odda mi to jakość malowania na tablecie? Np. jesli zrobie zooma na twarz i będę robić oko, nos, rzęsy (ogólnie szczegóły) to też będę musiał każdą linie wyprowadzać z łokcia? W tradycyjnym malarstwie nie ma zooma, wszystko odbywa się ciągle na jednym formacie, a komputer się jednak rządzi trochę innymi prawami. Ale i tak dzięki za pomysł, na pewno da mi to jakieś wyobrażenie o machaniu łapą na powierzchni tabletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój monitor to ten produkt: http://www.crn.pl/testy/wyswietlanie-obrazu/monitory-lcd-22-cale/nec-multisync-ea221wm

 

 

22 cale przekątnej to chyba dosyć sporo (poprawcie mnie jeśli się mylę). M wydaje się idealny, ale jednak bardzo mnie kusi rozmiar L ponieważ:

-Duży rozmiar umożliwiłby wykonywanie bardziej precyzyjnych grafik

-Mocno interesuję się kaligrafią, na dużym tablecie łatwo było by robić litery, które często wykonuje się całą ręką, a nie tylko nadgarstkiem.

 

Teraz mam taki problem: o ile w intuosie4 L była możliwość zmiejszenia obszaru roboczego na rozmiar M, to nie mam bladego pojęcia czy taka opcja jest dostępna w intuosie5 L. Bo to by dawało tak naprawde 2 tablety w jednym, prawda? Czyli pracuje sobie z literami na normalnym rozmiarze L (a4), ale po chwili przełączam się na malowanie jakiegoś envira i stwierdzam że wolę jednak malować samym nadgarstkiem. W takiej sytuacji robię 'klik' i mam już format M (a5), bo zmniejszyłem obszar roboczy.

 

Czy tak się da w intuosie5? Bo jeśli tak, to oznaczałoby, że w cenie intuosa5 Large, mam tak naprawdę 2 rozmiary, M i L. jedynie sam rozmiar urządzenia się nie zmieni.

 

Czy moje rozumowanie jest dobre? wszystko to co teraz napisałem to moje spostrzeżenia wnioskowane na podstawie różnych recenzji, opini z całego internetu, więc jesli ktoś dysponuje intuosem5 to niech się wypowie jak to jest w praktyce z tym urządzeniem. Póki co mało jest w ogóle informacji na temat intuosa5, w końcu to bardzo nowy model.

 

Dodam jeszcze, że jak sobie sprawdziłem na kartce papieru dopasowanej wymiarami do rozmiary M i L, to faktycznie na M łatwiej było by rysować, chyba po prostu przyjemniej, jednak jeśli mógłbym mieć powierzchnię Large, nie rezygnując jednocześnie z powierzchni M (zmiana rozmiaru roboczego dla pióra), to zdecydowanie chciałbym mieć tę Lkę. Na A4 można robić bardziej zamaszyste ruchy i nawet jak rysuje w realu raz lepszy jest format a5, a innym razem a4. Jedynym minusem była by sama powierzchnia urządzenia zajmująca więcej biurka i nie tak mobilna jak M które można włożyć do plecaka.

Edytowane przez Maciek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 cale przekątnej to chyba dosyć sporo (poprawcie mnie jeśli się mylę)

 

poprawiam :)

 

A tak serio, to im wiecej czytam co piszesz, tym bardziej mam wrazenie ze chcesz kupic sobie duzy tablet i szukasz potwierdzenia u innych zeby usprawiedliwic wydatek :) To twoja łapa, twoja technika rysowania i twoj tablet calosc sprowadza sie do tego, ze niezaleznie od porad trzeba w koncu samemu podjac decyzje.

 

powodzenia i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie jestem pewny, sprzęt ma służyć latami. Jeszcze raz się spytam, jak to jest z tym obszarem roboczym? Da się w intuosie L zmienić obszar roboczy dla piórka na M ?

 

Btw, jak to jest w końcu z tym monitorem? Wiadomo że są dużo większe, ale myślałem że pod nazwą mały macie na myśli te stare kineskopy.

 

Jesli chodzi o usprawiedliwianie wydatku opiniami to tak nie jest :) Między tymi dwoma modelami kasa nie gra roli, zależy mi jedynie na podjęciu właściwej decyzji, rozumiem że L może być za duży, ale jeśli się okaże że M jest za mały to będzie jeszcze większa lipa. Stąd pytanie wygodę, zmianę obszaru roboczego w L-ce i ogólnie o taką możliwość (mój poprzedni post).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W intuosie w opcjach sterownika możesz dowolnie zmieniać obszar roboczy (da się tak w Intuos 3 i wątpie żeby to ukrócili). Da się chyba też zrobić tak że dla różnych programów zapamięta sobie różne ustawienia.

 

Zastanów się tylko czy masz miejsce na biurku (na ogromny tablet + klawiaturę). Już ten mój 6x11" zabiera dość dużo miejsca (obszar tabletu jest sporo większy niż sam obszar roboczy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Ania za odpowiedź. Będę musiał się zapytać w sklepie przed samym zakupem o tę opcję dla obecnego modelu. Jestem ciekawy jak to się sprawdza w praktyce jesli chodzi o wygode przeskakiwania między trybami rozmiaru obszaru roboczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał się zapytać w sklepie przed samym zakupem o tę opcję dla obecnego modelu.

 

raczej polecam sprawdzic w opisie sterownikow na stronie producenta, jest mala szansa ze sprzedawca uzywa akurat tego tabletu, a watpie zeby byli szkoleni w featurach sterownikow kazdego produktu ktory sprzedają.

 

Jak do teraz kazdy Wacom co widzialem ma mozliwosc ustawienia obszaru roboczego

 

Jesli piszesz ze kasa nie gra roli, to zawsze mozesz sprzedac tablet po miesiacu, stracisz pare stowek ale sie przekonasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności